Kedilerde Gençlik Aşısı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, her kediye gençlik aşısı yapılmalı mı? Ve gençlik aşısı nedir?
Az önce komşumla konuştum kedisi 4-5 aylık üşütmüş hasta olmuş aşısınıda geciktirmiş gitmişken veteriner muayne edip aşı yapmış. Kaç gündür birşey yemiyormuş yürüyecek hali bile yokmuş. Bu sabahta yeşil bişey kusmuş ölmüş... Bana gençlik aşısı çok gerekli yaptırmadıysan yaptır dedi de size sormak istedim. Çaklıt'a yapıldı mı bilmiyorum şimdi aşı kartına bakıcam. Çok üzüldüm akrabamın kedisiydi annesi istemiyor diye sahiplendirmek zorunda kaldık biraz vicdan azabı duyuyorum

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Veteriner hekimime sordum gençlik hastalığı köpekler içindir kedilerde görülmez dedi. Hepsi ayrı birşey söylüyor

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Aşılarını mümkün mertebe tam yaptırın. Kedilerde de görülür gençlik hastalığı.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Ya bizim veteriner gençlik aşısı yapmamış gerek yok diyor. Maksmaktin, Caniverm, Nobivac Tricat trio, aniprozol, fiprovet aşı kartında yazan isimler bide ben kuduz yaptırmıştım Raksharab belediye veterinerine.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Maksmaktini başka bir veteriner yapmıştı netten baktığımda kedilerde uygulanmaz yazıyordu bi daha oraya gitmedim. Diğerlerinde sıkıntı yok sanırım değil mı? Tam yaptırıyorum ama biraz veterinerede bağlı lösemiye gerek yok dedi gençlik aşısı demedi. Rutin olarak iç dış parazit karma kuduz dedi

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, mantar ve lösemi de aslında gerekli. Çünkü dışardan eve mikrop bakteri vs getiriyoruz. Ben aşıların zamanlı ve düzgün yapılması taraftarıyım. Nasıl ki bebeklere yapılıyor hayvanlar da bebek benim gözümde.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Elbette bende öyleyim fakat insan kime inanacağını şaşırıyor. Bi veteriner hekimi gerek yok diyor diğeri yapılmalı 🤦‍♀ @socrabbit siz ne düşünüyorsunuz. Lösemi, mantar ve gençlik aşısı her yıl yapılmalı mı

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
benim bildiğimde bir defa yapıyorlar? @cigdemcnkc bu konuda veteriner hekiminize ne kadar güveniyorsunuz?

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedime gençlik aşısı yapılmadı. Benim bildiğim köpeklere yapılıyor o aşı puppy dp diye geçer ismi. 4-6 haftalık arası yapılır. Kedilerde direkt iç dış parazit ve arkasından karma aşılar uygulanıyor farklısını bulunduğum yerde görmedim. İç dış paraziti ilk karma aşısını zamanında yaptırmamışsa tabi ki böyle bir sonuçla karşılaşmakta muhtemel olabilir. Çok üzücü.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela evet benim gittiğim veteriner hekimide böyle söyledi köpekler için olan bi hastalık kedilerde görülmez, kedilerdeki gençlik hastalığına panleukopenia denir ve yapılan karma aşı zaten bu hastalığa karşı koruyor. Gençlik aşısı yapılması şart değil dedi. Çaklıtada yapılmadı 10-11 aylık şuan böyle bi sorunla karşılaşmadım. Zaten daha çok 2-6 aylık arasında olan kedilerde görülüyormuş sanırım öyle okudum.

Marsoke

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar çok yanılıyorsunuz gençlik aşısının yapılması gerekiyor ölümcül bir hastalık benim kedim şu an tedavi görüyor bu yüzden 20.000 TL harcadım çok masraflı bir tedavi ve yaşama ihtimali düşük ama aşıyı yaptırtmadan önce kan testi yaptırdın kan değerleri düşükse bağışıklığı zayıfsa aşıyı yaptırmayın önce kan değerlerini yükseltip daha sonrasında aşı yaptırılması gerekiyor yoksa açıdan hastalık kapabiliyor

IMG_20230927_061622.jpg

Karma aşı dedikleri bu üç hastalık en üstteki çift çizgili fpv yani Kedi Gençlik Hastalığı (Panlökopeni) ölümcül bir hastalık bu hastalığa yakalansn kedilerin %80'i ölümle sonuçlanıyor

Son düzenleme: