Kediler Yıkanır Mı? Kediler Suyu Sever Mi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar, aklımda bir deli sorulardan bir tanesi ile sizlerleyim. Belki birçok kişiye basit gelebilir bu soru ama kediler yıkanır mı? kediler suyu sever mi? gibi sorular benim aklımı kemirmiyor desem yeridir.

Biraz araştırdım ve gruplardan gördüğüm kadarı ile birçok kişinin kedisi suyu çok sevip yıkanırken, birçok kişinin kedisi ise suyu gördüğü zaman saklanacak delik arıyor desem yeridir. Tabii bunun en güzel örneklerini youtube üzerinde birkaç video da görebiliriz, fakat genel yapı itibari ile kediler yıkanır mı? Kediler suyu seviyor mu? Ben bunların net bir şekilde cevabını almak istiyorum.

Çocukluğumda anneannemlerin bahçeli bir evleri vardı tekir kedileri mevcuttu bahçelerinde ve gayette çok seviyordu anneannem. Ama su üzerlerine geldiği vakit çılgına dönüyorlardı sanki o derece sevmiyorlardı, sadece tekir değil diğer sokak kedileri de suyu gördüğü zaman çılgına dönüyordu. Genellikle hangi ırklar seviyor yıkanmayı?

Aslında çok soru sorduğumun farkındayım biraz uzatıyor da olabilirim fakat geçmiş zamanlarda forum sitelerinde gezdiğimiz vakit, bir soruyu ne kadar detaylı sorarsanız cevabını da o kadar net alırsınız derlerdi. Kedilerin yıkanması konusu hakkında fikri olan değerli insanların yorumlarını okumayı çok isterim, lütfen cevaplamaktan çekinmeyin aksi hâlde çok merak ediyorum.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kedi nefret ediyor sudan. Zaten yikanmalarina gerek yok. Dilleri dezenfektan özelliğine sahip olduğu için kendilerini temizlebiliyorlar. Bir de zorla yıkanınca strese giriyorlar. Kisirlastirma sırasında sürülen boya gitsin diye 2 defa yıkadık mecburen ordan biliyorum. Bir de her yerinizi tirmaliyorlar kaçmak için.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer bir kediyi kirli görüyorsanız bilin ki ya susuz kalmıştır ya da ciddi bir rahatsızlığı vardır. Normal de kediler kendini temizleyen muhteşem canlılardır, aşırı derece titiz hayvanlar. Yıkanmayı seven kedi sayısı çok fazla yoktur bence, @sinemelawen dediği gibi bildiğim tüm kediler yıkanmaktan nefret ediyor desem yeridir.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik, sadece Van kedileri seviyormuş yıkanmayı. Onu da söyleyeyim
Ve evet yalanmayı biraktiysa bir problemi var demektir.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Burada farklı farklı şeyler öğreniyorum bayağı hoşuma gitmeye başladı site 😇☺️ Kediler yıkanır mı soruma bu denli geniş ve güzel cevap verdiğiniz için sonsuz teşekkür ederim değerli dostlar, van kedilerinin yıkandığını şimdi öğrendim ve şaşırdım açıkçası :)

ozguracar

Hayvansever
Kedi Dostu
Henuz kedimizi yikamadik ama ben suya alistirmayi dusunuyorum. Tabi 6 ayi gectikten sonra sanirim deneyecegim. Su an erken gibi geliyor.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Şila yıkanmayı sevmiyor açıkçası ben de kedimi yıkamayı düşünmüyorum, alıştırmak güzel bir şey fakat eğer zorlanıyorsa hiç tavsiye etmem @ozguracar

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Benm de kedim olmuştu (adı Mestan). Uzun bir hayat hikayesi var ama şöyle diyeyim kısaca; yavru ve zor bir durumdayken bulup eve almıştık ve evde beslemeye başladık. Sonra bir tane yavrusu oldu. Onu sahiplendirdik. Ardında dört yavrusu oldu ve daha yavruları sütten kesilmeden ve tam yürümeyi bile öğrenemeden Mestan bir hastalıktan dolayı öldü😔...
Neyse demek istediğim dört minikle kaldık. Onların beslenmesinden temizliğe her konuda yardıma muhtaçtı. Beslenmesini minik el kadar naylon poşetlere süt doldurup ucuna delik açaraka ablam halleti. Bu sürede yıkanması bize kaldı. Kutuda pislikleri onlara bulaşıyor ya da süt içerken ağızlarına burunlarını bulaştırıyorlardı. Anlıyacağınız pasaklılardı baya🐱. İlk başlarda enselerinden tutup yıkayınca hareketsiz kalıyorlardı. Ama ensesini bırakınca minik sivri tırnaklarının büyük yardımları sayesinde kurtuluyorlardı. Tabi büyüdükçe ensesinden tutunca da kaçmaya başladılar keratalar. Daha sonra zaten arkadaşların da dediği gibi bir sorun olmadığı sürece kendilerini temizlerler😊.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, kedilerin ölmesine çok üzüldüm gerçekten o an içim cız etti, keşke demek fayda etmiyor maalesef :(

Zor durumda kaldığınız vakit kedilerinizi yıkıyorsanız eğer bu çok güzel bir şey, bir gün bahçemizdeki havuza yavru kedilerimizden bir tanesi düştü, dibinde de çok az su vardı ama annem öyle bir koşmuş ki iki yavruyu da havuzdan çıkartıyor daha sonra kuruluyor, besliyor ve kontrollerini ediyor hiçbir sağlık sorunu olmadığını görüyor.

Şimdi ise o iki yavru havuzdan da, yıkanmaktan da nefret ediyorlar desem yeridir. Diğer iki yavru çok garip bir şekilde aşırı seviyor su ile oynamayı. :)

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Demek ki bu su sevgisi birazda kedinin kendi kişiliğine bağlı bir şey. Yani benim de bildiğim kadarıyla sadece van kedileri suyu seviyordu ama bağzı kediler bu bilgiyi yalanlayabiliyor🙃.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Aynen öyle @Begüm, kedi bunlar, ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz 😁

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Konuyu açalı neredeyse 1.5 yıl olmuş ama kedilerin yıkanmayacağını yine dile getirelim :D onlar canları istediği gibi hareket ederler :)