Kediler ve Tuz Tüketimi

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
1,679
Çözümler
23
Tepkime puanı
898
Puanları
113
Konum
İzmir
Merhaba;

Bilgi kirliliğini önlemek amacıyla internette yabancı kaynaklardan araştırmalarım sonucu aşağıdaki rakamlara ulaştım.
Türk kaynaklarda genel olarak "kedilere asla tuzlu ürün verilmemeli" tarzı hatalı yazılar bulundugundan oransal olarak beslediğimiz evlatlarımızın fizyolojik bilgilerini öğrenmemiz son derece önemlidir.

"The Association of American Feed Control Officials" yani "AAFCO" Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği'nin belirlediği rakamlar dahilinde kedilerin büyümesi ve sağlığını koruması açısından gıdalarında en az %0.2 değerinde sodyum / tuz olması gerekmektedir. Bu maddeler kedi hücrelerinin kendini koruması ve dehidradyonu önlemesi açısından ve besin değerlerinin gerekli yerlere taşınması açısından son derece önemlidir. Ayrıca kedilerin sindirim sistemi için de faydalıdır. Beyaz ve Kırmızı et, yumurta, balık doğal olarak içerisinde "kendinden" sodyum barındıran besinler oldugundan tüketilen gıdaların hepsinde yer almaktadır.

Kedi ve Köpek Ulusal Araştırma Konseyi'ne göre ergin bir kedinin günlük tuz tüketimi min. 21 miligram max. 42 miligram olmalıdır.

Fazla tuz ile ilgili olarak genel olarak kediler idrar yoluyla dışarı atmaktadır.

Ancak sürekli olarak yüksek oranda tuz tüketimi karaciğer, böbrek, kalp, tansiyon ve fazla sıvı kaybı gibi durumlara sebep vermektedir. Hali hazırda bu rahatsızlıklara sahp bir kediniz ya da yaşlı bir kediniz var ise sodyum tüketimini AAFCO 'nun belirlediği minimum seviyede tutmakta fayda vardır.
İnsanlar gibi hayvanlar için de fazla tuz bircok soruna neden olmakta, ciddi sonuclara sebebiyet vermektedir.

Konuyu özetler isek; her canlı gibi kedilerimizin de tuza ihtiyacı bulunmaktadır, ancak fazla tuzun yaratacağı ciddi problemlerin oluşma ihtimaline karşılık aldıgımız mamaları iyi araştırmamız, mümkün seviye gerçek oranları acıklayan bilindik mamaları kullanmamız onlar için en sağlıklısı olacaktır.

Oranları incelerken "tuz" ya da "sodyum" ile başlayan maddeler yukardaki oranlar içerisinde olmalıdır.

Herkese iyi forumlar
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
@Arndiol, oldukça faydalı bilgiye değinmişsin Ekin çok beğendim.

3 beyazdan uzak durmalı her canlı; un, şeker ve tuz :)
 

Benzer konular