Kediler Terler Mi?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
Evcil kedilerin Afrika ve Arabistan'daki vahşi çöl kedisi türlerinden geldiğini biliyor muydunuz? Evimizde beslediğimiz kedimizin ataları gerçekten sıcak yerlerden gelmiştir. Dolayısıyla sıcak günlerde bile, kedinizin terlediğini asla göremezsiniz. Peki kediler kendilerini nasıl serin tutar? İşte kedinize en iyi bakımı yapmak için kullanabileceğiniz kedi teri ile ilgili bazı ilginç gerçekler.

Kediler Terliyor mu?

Hiç ter göremeseniz de, kediler verimli bir soğutma sistemi ile doğarlar. Vücudun her tarafında ter bezleri ile doğan insanların aksine, bir kedinin ter bezleri sadece pençeler, dudaklar, çene ve anüsü çevreleyen cilt dahil olmak üzere birkaç spesifik tüysüz bölgede bulunur. Vücut beyne, vücudun sıcaklığının çok yükseldiğine dair bir mesaj gönderdiğinde, beyin terlemeye başlamak için bu bezlere sinyaller gönderir. Ter buharlaştığında, cilt üzerinde soğutma etkisi yaratır. Stres ayrıca bir kedinin terlemesine neden olabilir - bir veteriner kliniğinde korkmuş bir kedi, küçük kedi pençeleri arasında terleyerek muayene masasında ıslak ayak izleri bırakır.

Kedilerin Serinlemek İçin Kullandıkları Hileler

Kedilerin sadece sınırlı miktarda ter bezi olduğu için, tek başına terleme, aşırı ısınmış bir kedinin sıcaklığını düşürmek için yeterli değildir. Kediler de tımar yoluyla kendilerini soğutabilir, bu nedenle kedinizin yaz aylarında daha fazla tımar ettiğini görebilirsiniz. Aşırı tükürük buharlaştığında cildi soğutur. Bu, kedilerin vücutlarından aşırı ısıyı dağıtmak için kullandıkları normal bir davranıştır; bu, cilt problemleri, ağrı, endişe veya stres nedeniyle aşırı tımardan farklıdır.

Sağlık sorunları nedeniyle aşırı tımar yapan bir kedinin aşırı tımarlama alanında anormal derecede kısa tüyleri, kel alanları veya kırmızı bir cildi olacaktır. Kedilerin serinlemek için kullandığı bir başka numara da gün içinde siesta yapmaktır. Yaz aylarında, kediler - özellikle sokak kedileri - gün boyunca ortadan kaybolur ve geceleri aktivitelerini artırırlar. Yaban kedi ataları ve diğer vahşi kedigiller, evcil kediler de dinlenmek için güzel, serin, gizli bir yer bulacak ve ısıyı dağıtmak için vücutlarını serin bir yüzeye yayacaklardır. Güneş battıktan sonra gece avlanma davranışlarına ise devam ederler.

Nefes Nefese Kalma Problemi

Nefes nefese kalmak kedilerde normal değildir. Kediler serinlemek için nefeslerini kullanabilirken, nefes nefese olma genellikle bir kedinin çok sıcak veya çok stresli olduğunu ya da veterinerinizin ele alması gereken altta yatan bir kalp veya akciğer bozukluğunun olduğunu gösteren bir işarettir. Kedinizin nefes nefese olduğunu fark ederseniz, kedinizi bir kase su ile serin ve sakin bir alana yerleştirin. Nefes nefese kalma devam ederse veya kediniz normal şekilde hareket etmiyorsa, kedilerde ısı stresi veya sıcak çarpması belirtisi olabilir. Bu durumlarda, kedinizi hemen bir veterinere götürün.

kediler-terler-mi.png


Aşırı Terleme Altta yatan Tıbbi Bir Durumu Gösterebilir mi?

Kediler tipik olarak aşırı terleme olarak karakterize edecek kadar asla terlemezler; ancak, bir kedi serin bir ortamda bulunuyorsa ve hala terli ayak izleri bırakıyorsa, bu durum veterinerle ele alınması gereken altta yatan stres ve / veya kaygıya işaret edebilir. Bazı kişiler kedilerin ağız çevresinde aşırı terleme olduğunu fark edebilir. Ancak bu durumlarda kedi genellikle diş veya mide problemi nedeniyle aşırı derecede tükürür. Bazen, bir kedi, partneri olduğunda mutlulukla salya akıtacaktır. Kedinizin ağzında aşırı ıslaklık fark ederseniz, veterinerinize danışın.

Kediler serin kalmak için tüm bu yollara sahip olsa da, bu aşırı ısınamayacakları anlamına gelmez. Bir kedinin normal sıcaklığı yaklaşık 37,5-39 derece arasındadır. Sıcaklık 40 -41 dereceye ulaştığında, sıcak çarpması bir olasılıktır. Bununla birlikte, bir kedinin sıcak çarpması geçirmesi oldukça sıra dışıdır. Sonuçta, kediler tipik olarak arabalara binmezler ve sahipleriyle uzun süre yoğun oyun veya egzersiz yapmazlar. Köpeklerin tehlikeli bir şekilde aşırı ısınabileceği yaygın senaryolar bilinmektedir. Ancak, sıcak çarpması geçiren kedilerin örnekleri olduğu pek duyulmamıştır. Sıcak çarpması olasılığını düşünmeniz gereken bazı senaryolar şunları içermektedir:

Kedi çamaşır kurutma makinesi içinde sıkışıp kalmıştır
Kedi, sıcak bir süre boyunca hava akışı olmayan bir kulübede veya başka bir yapıda sıkışmıştır
Kedi su ve gölge olmadan kapalı kalmıştır
Sıcak bir arabada uzun bir süre kalan bir kedi

Kediniz Terlerse Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin aşırı terlediğine dair ortak işaretlerden biri nefes nefese kalmaktır. Köpeklerde yaygın olsa da, kediler çok hareketli olmaya eğilimli değildir. Tipik olarak aşırı ısınma, stres, solunum sıkıntısı veya bazı ikincil hastalık ve biyokimyasal değişiklik durumunda ortaya çıkar. Tıpkı bir köpek gibi, kedi nefes nefese de ısının buharlaşma yoluyla vücuttan kaçmasına izin verir. Bir kedinin aşırı ısınmış olabileceğini gösteren diğer belirtiler şunlardır:

Aşırı salya akması
Kusma
İshal
Parlak kırmızı diş etleri, dil veya ağız
Titreme
Nöbetler
Titrek yürüyüş veya yönelim bozukluğu

Kedinizin nefes nefese olduğunu fark ederseniz ve aşırı ısındığından veya sıcak çarpması geçirdiğinden endişeleniyorsanız, onu soğutmak için derhal harekete geçmelisiniz. Öncelikle kedinizi güneşten uzaklaştırın ve mümkünse daha serin bir bölgeye getirin. Su kabına bir veya iki buz küpü ekleyerek içmesi için soğuk su bulunduğundan emin olun. Ayrıca tüylerini terlemeye karşı nemli, soğuk bir bezle ıslatabilir veya donmuş bir su şişesini bir havluya sararak dinlendiği yere koyabilirsiniz.
 

Mia

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
17 Ağu 2019
Mesajlar
44
Tepkime puanı
28
Puanları
18
Konum
İstanbul
Mia ile uzun süre temas ettiğimde o bölüm ıslak oluyordu. Benim elim mi terliyordu yoksa o mu fark edemiyordum. Keşke yanımda olsa da tekrar test etsem. :(
 

Benzer konular