Kediler tek böbrekle yaşar mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

mayuked

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese merhabalar. Biliyorsunuz size kedimin rahatsızlıklarından bahsetmiştim (göz şişmesi, kabızlık, yürüyememe, denge sorunu vs.) Hepsinin tek bir sebebi varmış: böbrek yetmezliği. Evet, kedimin böbreği iflas etmiş. Sol böbreği olması gereken büyüklüğün neredeyse 3 katı büyüklüğünde. Yemek yemeyi bıraktı, zaten yürüyemiyordu hiç yürüyemez oldu. Şu an sadece serumlarla besleniyor. Karaciğer ve böbrek destekleyici iğneler ve antibiyotik tedavisine başlandı ama tabii ki bunlar kesin çözüm değil. Şu an sadece durumunun az daha iyiye gitmesini bekliyoruz. Azıcık kendine gelince ameliyatla böbreği alınacak. Veterinerimiz şu an narkoz verirse vücudunun kaldıramayacağını söyledi. Durumu gerçekten çok kötü. Dün hipotermiye girdi ateşi 32'nin de aşağısına düştü. Hemen ısıtıcı açtık dünden beri hiç uyanmadı uyuyor. Günler sonra ilk defa uyuyor. Belki iyi bir şey belki de kötü bilmiyorum... Sizlere sorum, eğer kedimin durumu azıcık düzelir de ameliyatla böbreği alınırsa yaşayabilir mi? :confused:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet yaşayabilir. Sadece böbrek sağlığına, su tüketimine biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Umarım bir an önce sağlığına kavuşur. 🐾

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda düzelir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mayuked, çok üzüldüm, gerçekten çok üzüldüm. Başınız sağ olsun :(

mayuked

Hayvansever
Kedi Dostu
Keşke diyorum keşke hastalığını daha önce fark etseydim ama yapamadım. Fark ettiğim an direkt götürdüm çok uğraştım çok mücadele verdim ama başaramadım. Daha çok küçüktü minicikti bu acı nasıl geçecek bilmiyorum...