Kediler Neden Yalar?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Aşırı tuhaf soru ile sizlerle karşı karşıyayım. Kediler neden yalar? Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi evet temizlik.

Arkadaşımın bana emanet ettiği dostu Şila arkadaşımın sürekli yüzünü yaladığını söyledi, açıkçası ona sebebini sormadım burada sizlerden öğrenmek istedim. Bazı kediler tanıdım evet yalama konusunda saplantılı oluyorlar, eski komşumuzun bir kedisi vardı (sokak kedisi) sahiplenmişti kediyi ve aşırı derece sahibinin avuç içini yalıyordu.

Buradan nasıl bir sonuç çıkartmalıyım tam anlam veremiyorum açıkçası. Birlikte olduğu sahibini (dostunu) yalayıp temizlemeye mi çalışıyor? Yoksa sürekli böyle bir şey yapması herhangi bir hastalığı olduğu anlamına mı geliyor?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bunun her hangi bir hastalık olacağını düşünmüyorum.
Bizim bir kedimiz Boncuk' un da böyle bir alışkanlığı vardı. Bir ara ben uyurken gelir sebepsiz yere yüzümü yalaya yalaya uyandırırdı 🙃. Hamile olduğu zamamlarda, gece vakti doğum yaptığında gelir herkezi yalayarak evi ayağa kaldırırdı😄. Yani demek istediğim bu davranışının sebebi bir şey göstermek istemesi olabilir, sevgi belirtisi olabilir, ya da dediğiniz gibi bir dostunu temizlemek istediğinden dolayı da olabilir. Ama hastalık olacağınızı pek sanmıyorum. Üstelik bir çok kedide gördüyseniz bu olasılık hayli düşük demektir bence:)

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, sizin hikayelerinizi ayrı bir seviyorum desem yeridir :) abimin 6 yaşında bir oğlu var, kedi elini yalamaya başladı ve şimdi beni yiyecek diye korkudan yanına yaklaşmıyor :( bu durumu nasıl atlatabilir yeğenim?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Begüm, bilemedim şmdi. Yani çocuk bunlar, mantıklı-mantıksız, bir şekilde onu yemeyeceğini anlatmak lağzım.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, sanırım bu konu için çocuk psikoloğundan destek almamız gerekiyor, sorumun şekli insanları ilgilendiriyor :)

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bu arada @Begüm, kedi hikayeleri bunlar komik olmaması elde değil yani;). Bir iki yıl yanınızda bir kedi yaşasa çok hoş hikayeler elde edersiniz yani.
Bir kere kedim ile halı ve duvar arasındaki zeminde misket oynamıştım. Bir o vurmuştu, yuvarlanarak bana elmişti. Bir ben vurmuştum yuvarlanarak ona gitmişti. Vura vura oyun oynamıştık yani😊.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Begüm, bence de psikologtan yardım alınması lazım. Çünkü çocukken korkarsa ne olursa olsun büyüyünce de korkar.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, yeni yeni başladım alışmaya ama çok asil duruyor, haddinden fazla desem yeridir. Kesinlikle yeğenim hakkında yaptığınız yoruma da katılıyorum, eğer şimdi yaşadıklarını atlatmasına yardımcı olamazsak eğer ileride çok büyük acılar veya korkular çekmesine neden olabiliriz.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Begüm, size katılıyorum, çok asiller. Duruşları falan..
Yeğeninizin durumunun da hemen iyileşmesini isterim gerçekten. Ben kedileri ellemeye korktuğumu hayal edemiyorum yani. Gerçekten çok kötü bir durum olurdu herhalde😐. Onları kucakta zıplatılıp, omuza koyarak sevilir yani.