Kediler Neden Ot Yer?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar, bu durumun bir hastalık ve tedavi edilmesi sonucu gerektiğini düşündüğümden dolayı soruyorum, kediler neden ot yer?

Yıllar önce parkta ailem ile oturup zaman geçirdiğim vakit bir sokak kedisinin parkta otları yediğini gördüm o an çok şaşırmıştım, bu durum kafama takılıp duruyordu. Birkaç kişiye kedilerin neden ot yediğini sorduğum vakit çoğu kişi bilmediğini birkaç kişi de kafalarının ağrımasından dolayı yediğini dile getirdi.

Kafalarının ağrıması sonucu ot yemelerine şaşırmıştım, daha sonra pek üzerinde durmadım bu konunun ama şimdi kafama takılıyor, kediler neden ot yer? Bilen birisi rica etsem bu durumu bana bildiği kadarıyla anlatabilir mi? Eğer ot yemek baş ağrısını kesiyorsa her hayvanda büyük başların kafaları çok rahat diye düşünüyorum?🤔

Kafamda deli sorular yine, bu konuyu açıklığa kavuşturan kişilere şimdiden çok teşekkür ediyorum🙏🏻

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi otunda folik asit var. Ondan yiyorlar. Bir de hoşlarına gidiyor tadı. Yoksa hastalıktan değil :)
Midelerini düzenleyici etkisi de var az biraz.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen çok teşekkür ederim bilgilendirme için eğer bu bilgi olmasaydı benim aklımda yıllar boyunca kedilerin kafaları ağrıdığı için ot yediklerini düşünecektim :)

Mustafa

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi otu yiyen kedilerde "gevşeme” “sakinleşme” ve “mutluluk hali” olduğundan yemeyi tercih ediyorlar ve hoşlarına gidiyor :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Baş ağrısı değil de midelerinin rahatsız olduğunu hisseden kediler çimen vs. Yiyerek sindirim sistemlerini rahatlatmaya çalışırlar. Kabız, ishal, fazla tüy yutan kedilerde gözlemeyebiliriz.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim aydınlattınız bayağı bu konuda beni, şimdi kedilerin neden ot yediklerini daha iyi anladım :) sondaki cevapta ayrı bir güzel :)