Kediler Neden Kusar?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar, aklıma takılan en önemli sorulardan bir tanesi de kediler neden kusar?

Şila da bu duruma bir kere şahit oldum diyebilirim, yemeğini yedikten belirli bir süre sonra kustuğunu gördüm ve daha sonrasında arkadaşımı arayıp nedeni nedir diye sordum. Kendisi bana hemen veterinere götürmem gerektiğini söyledi ama biraz ısrar edince yemeği fazla yemiş olabilir veya midesinde problem olacağını dile getirdi.

Kedilerin genel olarak neden kustuklarını merak ediyorum bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler cevaplar ise çok memnun olurum. Ve kedilerin kusma anında nasıl bir önlem almalıyız, tam olarak neler yapmalıyız? Bu sorularımın cevabını verecek kişiye sonsuz teşekkür ederim🙏🏻

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Yedikleri fazla gelmiş olabilir, çok tüy yutmuş olabilir. Tüylerini çıkarmak için kusarlar genelde. Ama haftada 3u geçerse veterinere götürün aninda. Mideyi üşütme ihtimali olabilir.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen çok teşekkür ederim cevabınızdan dolayı bu dediğinizi kesinlikle dikkate alacağım. Fakat şu an için tek bir defalığa mahsus kustu diyebilirim, veteriner hekime gidip neden kustuğunu sorduğumuzda da birçok sebep saydı ama belirli bir sebep söylemedi. Sizin dediğiniz gibi devamında bu durum söz konusu olur ise lütfen getirmekten çekinmeyin dedi.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm hanım aynen. Bizimki ramazan bayramında oldu öyle. Mamadan kaynaklı diye düşündük ki cidden de öyle oldu. Bir de hafif cereyanda kalmış, ateşi vardı. Ondan sonra öyle bir şey yaşamadık çok şükür. Sinir, stres, ortam değişimi de etkiler. Yeni eve alışma süreci var çünkü. Kediler değişimden nefret eden hayvanlar maalesef.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen, şilayı ilk aldığım zamanlar kusma gerçekleştirmişti konu içerisinde de belirttiğim gibi veteriner hekimimiz birçok neden saydı fakat ortam değişimini unuttu sanırım, şu an daha iyi anlıyorum kediler neden kusar, çok aydınlatıcı bir cevap oldu teşekkür ederim♥️🙏🏻

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Siz hani kediler neden titrer diye sormuştunuz farklı bir konuda? Aslında ben bizzat şahit oldum bu duruma, kedilerin üşüdüklerinde zaman titreme çok olduğu vakit kustuklarını gördüm. Bu duruma 2 kedi de şahit oldum, veteriner hekimimize götürdükten sonra aldığımız ilaçları kullandık daha sonra bu tarz durumlar ile karşılaşmadık.

İlaçları araştırıp yazacağım şu an ismini unuttum, soracak olan kişiler olur ise pardon. Kediler neden kusar sorusuna cevabımızı burada da tam alıyoruz sağ olsun @sinemelawen bizleri burada yalnız bırakmıyoruz emeğinize sağlık. Ayrıca @Begüm hanım size de böyle bir sorudan dolayı teşekkür ederim, birçok kişinin ciddi problemlerinden bir tanesi diyebiliriz.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediler mama değişimini bir anda yaptığınızda, fazla yediklerinde, sindiremediklerinde, tüy yumağı çıkarmak için ya da hasta oldukları zaman kusarlar. Kusmuğuna bakarak neden kustuklarını çok rahat anlayabilirsiniz.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedilerin kusması hakkında birçok detaylı bilgiye sahip oldum sayenizde, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum muhteşem anlattınız gerçekten çok teşekkür ederim🙏🏻

oguzhanaltuntas

Hayvansever
Kedi Dostu
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim kedim sık kusmuyor ama her kustugunda cok tedirgin oluyordum simdi az cok sebebini kendim çözebileceğim 🙏

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Caky, postunuzda da yazdım hemen veterinere götürün normal bir durum değil.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
bu tarz konuların açılıp böyle soruların sorulmasını çok mantıklı buluyorum. kedilerin neden kustuğuna dair çok güzel bilgiler ediniyorum.

Caky

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar dün veterinere götürdüm ateşi 39 çıktı
Onun harici kıldan dolayı olduğunu söylüyolar bi iğne yapıp bize malt verdiler. Artık kusmuyor.
Biraz gözlerinin etrafı kızardı alerji olmuş snrm şimdi keyfi iyi her zamanki gibi.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Caky, oh çok şükür. Çok geçmiş olsun tekrardan.
Maması tavuklu muydu? Belki vücut alerjiye döndürmüş olabilir.

Caky

Hayvansever
Kedi Dostu
@Caky, oh çok şükür. Çok geçmiş olsun tekrardan.
Maması tavuklu muydu? Belki vücut alerjiye döndürmüş olabilir.
Maması hamsili gıda alerjisi olabilirmiş kesin konuşmadılar. Birde her veteriner farklı mama markaları oneriyor sizce mamalar kedinin sağlığını ne denni etkiler? Veterinere göre haraket edeceksem her hafta mama markası değiştirmem gerekecek kafam cok karıştı