Kediler Neden Kısırlaştırılmalı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Selamlar değerli insanlar, aklımda olan bir diğer sorulardan bir tanesi ise kediler neden kısırlaştırılmalı?

Ben üretim yapan birisi değilim, hiçbir zaman da olmadım, yapamam da. Kedimiz şila kısır bir kedi, arkadaşımla bunu konuştum bana açıklamalarda bulunduğu vakit gayet mantıklı gelmeye başladı. Gerçekten dışarıda binlerce, hatta milyonlarca kedi var ve hiç doğal ortamları kalmadı maalesef. Kısırlaştırmak onların doğasına aykırı bir durum belki ama çok düzensiz şekilde çoğalıp ve çoğu da açlıktan, bakımsızlıktan ölüyor.

Bunu sadece sokak kedileri için söylemiyorum kendi evimizde beslediğimiz kediler hakkında da söylüyorum benim net olarak düşüncem budur aslında. Benim düşüncemin aksine mantıklı açıklama yapacak kişiler var ise sonuna kadar dinleyebilirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm, merhabalar hoş geldiniz öncelikle, dürüst olmam gerekirse ben de kısırlaştırılmalarından taraftayım. Belki birçok kişi sen nasıl hayvanseversin, olur mu öyle şey diye tepki gösterebilir ama arkadaşınızın dediğine katılıyorum.

Öncelikle ilk sebebi ticari boyutundan dolayı karşıyım, hayvanları (özellikle cins hayvanlar) kuluçka makinesi gibi gören insanlara söylüyorum bunu. Alıyor evine veya iş yerine cins hayvanları hiç dinlendirmeden sürekli çiftleştirip hamile bıraktırıyorlar. Neden? Tabii ki para için, bu hayvanlar için başka hiçbir şey değil.

Diğeri ise sokakta yaşayan dediğiniz gibi milyonlarca sokak hayvanı var, bizler bakmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar. Örneğin bu yıl 50 hayvana bakıyorsak, seneye 70 hayvan oluyor... sürekli çoğalıyorlar, bakıcı sayısı azalırken, boğaz sayısı artıyor. Ben şikayetçi değilim, keşke elimden gelse de tüm sokak ve barınak hayvanlarına bakıp doyursam ama gerçekçi olmamız gerekiyor! Özellikle sokaktaki hayvanların kontrollü üremeleri için elimizden geleni yapmamız gerekir, tabii ki bunu bireysel değil belediyeler ile ortak çalışarak yapmalıyız.

Umarım tatmin edici olmuştur cevaplarım, diğer arkadaşların ne düşündüklerini ben de çok merak ediyorum açıkçası.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik, oldukça tatmin edici bir cevap oldu teşekkür ederim, çevremde kedilerin neden kısırlaştırılacağına dair bir tartışma olur ise vereceğim yanıt daha ne olcak şimdi

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm, rica ederim elimden geldiği kadar cevaplamaya çalıştım fakat diğer arkadaşlarında belki farklı nedenleri olabilir. Kısırlaştırmaya karşı çıkan kişiye de saygı duymamız gerekiyor, eğer doğan tüm canlılara bakabilme durumu söz konusu ise ben sonsuz saygı duyarım.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ayrıca kısırlaştırma dişi kedinin ömrünü artırıyor. Biz sahiplendigimizde kisirdi kızımız olmasaydı ben yaptiricaktim. İlk doğumunda genelde yavrular öluyormus. Ve her doğum kedinin ömrünü azaltiyor. Evde beslenen kedi kesinlikle kisirlsstirilmali bence de.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen bu bilgi için teşekkür ederim, ayrıca bir madde daha paylaşmak istiyorum. Kediler neden kısırlaştırılması gerektiğine dair şunu da söyleyeyim, diğer kedilere göre daha sakin oluyorlar. Eğer bir kedi kızgınlık döneminde ise oldukça agresif ve sinirli tavırlar sergilerler ama kısırlaştırılmış kediler çok daha sakin olurlar.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedilerin neden kısırlaştırıldığını şimdi daha iyi anlıyorum desem yeridir. Cevaplarınız çok fazla tatmin edici oldu çok teşekkür ediyorum emeğinize, yüreğinize sağlık.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ayrıca şimdi aklıma geldi. Dişi kedilerde rahim, erkek kedilerde testis kanserini engelliyor.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm, elimden geldigince. Ben de 6 aydır kediler hakkında bilgi sahibiyim. Hoş gene de bilmediğimiz şeyler var. Teşekkür ederim :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedim martta 5 sağlıklı bebek dünyaya getirdi ben torun görmek istedim açıkçası. Beraber büyüttük diyebilirim. Sahiplendirirkende çok zor verdim bebeklerimizi. Bir daha ki doğum için aradan en az 6 ay geçmesi gerekiyor ki rahim kendini toparlasın. O süre içinde geçenleri anlatmak istiyorum. Daha önce çiftleşmemiş bir kedi bu dönemi daha sakin atlatabiliyor bizimki sadece popo kaldırırdı mesela ama şuan gece yüksek sesle miyavlıyor ve doğumdan sonra girdiği 5. kızgınlığı falan herhalde. Kızgınlık döneminde az yemek yediklerinden zayıflıyorlar. Bende bir kez daha torun görüp kısırlaştırmayı düşünüyorum çünkü çok güzel bir duygu. Fakat benim kedim cins ve sahiplendirmek istediğimde kolay aile bulabiliyorum. Evet her kedi özel ve güzel fakat sokak kedilerinin kesinlikle kısırlaştırılmaları gerekiyor çünkü yavrular telef oluyor. Evine alan kişi sayısı çok az. Kısırlaştırma dişilerde rahim kanserinden koruyor. Erkek kedi evde çok çok zor zaten ya sürekli çiftleştirilmeli ki koku bırakmasın ya da kumuna koku bırakacakki ev bir nebze yaşanılır olsun aksi takdirde evde yaşayanlar için zor bir durum. Ömürlerini de uzattığı daha kaliteli bir yaşam sağladığı göz önüne alınırsa cins ya da sokak kedisi farketmez kısırlaştırılmalı.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, çok güzel anlatmışsınız, umut ediyorum ki çok güzel yavrulara kavuşacaksınız yeniden🙏🏻 Dediğiniz gibi o konuda sizinle hemfikirim, cins kediler hemen sahiplendirilirken sokak kedilerinin yavruları maalesef bu kadar şanslı olamıyor.

Bir de ülkemizde çok fazla doğal ortamları kalmadı maalesef ve herkes sokak hayvanlarına karşı çok fazla ılımlı yaklaşamıyor.