Kediler Neden Kısırlaştırılmalı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

petdestek

Hayvansever
Tavsan Dostu
Merhaba değerli hayvan severler, bugünkü konumuz Kediler Neden Kısırlaştırılmalı, hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bir kedinin kısırlaştırılması iyi bir şey değildir ancak son zamanlarda kediler için yuva bulmakta zorlandığımızdan dolayı kısırlaştırmayı öneriyoruz. Annelik tadını yaşaması lazım. Bu tüm hayvan severlerin ortak düşüncesidir. Kendi kedinizi ya da sokaktaki kediyi kısırlaştırmadığımızı düşünelim bunun sonucunda ortalama diyelim 5 yavru yaptı. Bu 5 yavrudan 1 tanesine baktınız ve diğer 4 taneyi sahiplendirdiniz veya sokağa bıraktınız. Bunun sonucunda daha kötü oldu çünkü yavreular perişan olacak ya sokağa düşecek yada barınağa gidecek bu yüzden kısırlaştırmayı öneriyoruz bu onlara kötülük yapıyoruz anlamına gelmiyor tam tersi kedilerimizi kısırlaştırmayarak onlara zarar veriyoruz. Kedilerimizi kısırlaştırarak onların çeşitli kanser türlerine ve hastalılara yakalanmasını da önlemiş olursunuz.

Dişi kedi ne zaman kısırlaştırılmalı?
Yapılan araştırmalara göre dişi kedilerin ilk kızgınlığa geldiği dönem 6 ile 8 aylık dönemleridir. Bu dönemden sonra kısırlaştırabilirsiniz.

Erkek kedi ne zaman kısırlaştırılmalı?
Bilimsel araştırmalara göre erkek kedilerin gelişiminin yüzde seksenini tamamlamış olup, üç kiloluk bir ağırlığa ulaşması gerekmektedir. Buda ortalama olarak 7 - 8 aylık dönemine denk gelmektedir. Kısırlaştırmanın yapılabilmesi için süt dişlerinin dökülmüş olması ve kalıcı dişlerin çıkmış olması gerekmektedir.

Not: Kediler Neden Kısırlaştırılmalı adlı makalemizde siz değerli hayvan severlerin kısırlaştırma hakkında bilgi verdik.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
güzel bir konuya değinmişsiniz fakat ben çok fazla taraftarı değilim kısırlaştırılmanın. tabii insanlar bakamayacakları hayvanları kısırlaştırsınlar, binlerce kediye yuva bulmak için yüzlerce insan çabalıyor yoksa. her canlının olduğu gibi kedilerin, köpeklerin de çiftleşmeye ihtiyaçları vardır.

petdestek

Hayvansever
Tavsan Dostu
güzel bir konuya değinmişsiniz fakat ben çok fazla taraftarı değilim kısırlaştırılmanın. tabii insanlar bakamayacakları hayvanları kısırlaştırsınlar, binlerce kediye yuva bulmak için yüzlerce insan çabalıyor yoksa. her canlının olduğu gibi kedilerin, köpeklerin de çiftleşmeye ihtiyaçları vardır.
Bende savunmuyorum zaten yazı içerisinde belirttiğim gibi annelik duygusunu tattıktan sonra kısırlaştırılması taraftarıyım ancak bu dönemde kedi sahiplenecek kişi bulmak çok zor.

destanhbf

Hayvansever
yalnız burada bir yanlış var. onuda düzeltmeden geçemeyeceğim. hayvanların çiftleşmeye ihtiyacı var denilmiş. tek bir şartla vahşi doğada türün devamı adına. lakin sokaklarda kalan canların da bir yuva bulabilmesi hayvanın sağlıklı bir ömür geçirebilmesi ve kendi türlerine ait tümor rahatsızlıklarına yakalanmamaları adına kısırlaştırma önemli bir husustur. şöyle bir algı var toplumda. işte bir kere anneliği tatsın dedik. yada bir kere babalığı tatsın dedik. bu tarz yorumlara her zaman kızmışımdır. bu hayvanlar fizyolojik olarak bir kızan dönemi geçiriyor. lakin çiftleşmeleri keyif alarak yaptıkları bir uygulama değil. bunu da dilediğiniz veterinere sorup teyit edebilirsiniz. hormonların etkisi sebebi ile dişi sıvı salgılar erkek de bu sıvı kokusundan dolayı dişiyle çiftleşmek ister ve dişi kedi yada köpek yada her hangi bir hayvan için cidden çok sıkıntılı bir süreçtir bu. bütün mesele bundan ibaret. bütün veterinerler bilir ki kısır kedi her daim daha sağlıklı olur. daha parlak tüyleri olur. daha diri daha iri olur. o kızan dönemleri o kedi köpekler ne kadar zorluk çekiyor. ne kadar sıkıntı yaşıyor bilemeyiz. lakin dostlarımız adına ne iyi ise onun için hareket etmeliyiz. ben bu tarz bir yorumda şunu düşünürüm. kısırlaştırma işine iyi bakmayan bir bireyin tekir kedi yada sokak köpeği dışında cins olarak tabir edilen bir tür canlıya ev sahipliği yapıyordur. ve bir gün çiftleştirip bir kerede olsa yavru alma arzusu vardır. NETTT. bizlerin en büyük hedefi sokak canlarına yuva bulmak iyi bir ev sıcak bir kap yemek sahibi olmaları için çalışmak olmalı. zaten sokaklar her an doğum yapan canlılarla dolu. bizler yenı doğan bu bebekler için endişelenmeliyiz. ayrıca insanlar bakamayacağı hayvanları almasın zaten. kısırlaştırma yapmak çözüm olmaz. kısırlaştırıp da baktığını düşünenler çıkar şimdi. ben hiç evde doğum yapan bir cins hayvanın yavruları için sıraya girmeyen insan görmedim. herkez ben alayım derdinde. ama ben yazın 5 kedi için 5 ay ilan açtım. sokakda doğum yapmasın diye aldıgım anne kedinin yavruları. cins olmayınca yazan da olmuyor. tekir dışında kedisi olanların kısılaştırmama niyetinde ben art niyet ararım.. laflarım şahsa değil genele dir. arada sadece 2 cümle var onlar için kendi yorumlarım geçerlidir. saygılarımla

Ayşe28

Hayvansever
veterinerle görüştüm kısırlaştırma işlemini şiddetle tavsiye ediyor. Fakat 1 yaşından önce kısırlaştırmamı önermedi. bir defa kızgınlık yaşayıp kızgınlığı geçince getirmemi söyledi.

sereft

Hayvansever
Kedi Dostu
veterinerle görüştüm kısırlaştırma işlemini şiddetle tavsiye ediyor. Fakat 1 yaşından önce kısırlaştırmamı önermedi. bir defa kızgınlık yaşayıp kızgınlığı geçince getirmemi söyledi.
Benim veterinerimde aynısını söylemişti.

Otomehmet

Hayvansever
Kopek Dostu
Kedilerin kısırlaştırma işlemine bende sıcak bakıyorum sokaklar sahiplenmeyi bekleyen kedilerle dolu malesef güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim

Beyza

Yeni Üye
Kedi Dostu
Scottish fold kedimi kısırlaştırmadım, kendi doğasına bırakıp ihtiyacını gidereceğini düşündüm fakat çok pişmanım keşke ilk sahiplendiğim zaman kısırlaştırsaydım canımı. şimdi sahiplendirmek durumunda kalıyorum yavrularımı, haftaiçi randevumuz var ve ben kızımı kısırlaştıracağım.

Melike yemen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende savunmuyorum zaten yazı içerisinde belirttiğim gibi annelik duygusunu tattıktan sonra kısırlaştırılması taraftarıyım ancak bu dönemde kedi sahiplenecek kişi bulmak çok zor.
Erkek kedi babalığı tatmıyor dişi kedi anneliği nasıl tadacak duygularımı var bu hayvanların yoksa içgüdüsel olarak mi çiftleşiyorlar hadi diyelim annelik duyguları var büyüyünce erkek çocukları ile neden çiftleşiyprlar büyütünce annelik görevleri bitiyor mu?!! Lütfen çok güzel bir paylaşım yapmışsınız ama bunu destleyecek yorumlar yapınız kısırlaştırma gereklidir bir keresi annesi duygusu vs yoktur

Melike yemen

Hayvansever
Kedi Dostu
yalnız burada bir yanlış var. onuda düzeltmeden geçemeyeceğim. hayvanların çiftleşmeye ihtiyacı var denilmiş. tek bir şartla vahşi doğada türün devamı adına. lakin sokaklarda kalan canların da bir yuva bulabilmesi hayvanın sağlıklı bir ömür geçirebilmesi ve kendi türlerine ait tümor rahatsızlıklarına yakalanmamaları adına kısırlaştırma önemli bir husustur. şöyle bir algı var toplumda. işte bir kere anneliği tatsın dedik. yada bir kere babalığı tatsın dedik. bu tarz yorumlara her zaman kızmışımdır. bu hayvanlar fizyolojik olarak bir kızan dönemi geçiriyor. lakin çiftleşmeleri keyif alarak yaptıkları bir uygulama değil. bunu da dilediğiniz veterinere sorup teyit edebilirsiniz. hormonların etkisi sebebi ile dişi sıvı salgılar erkek de bu sıvı kokusundan dolayı dişiyle çiftleşmek ister ve dişi kedi yada köpek yada her hangi bir hayvan için cidden çok sıkıntılı bir süreçtir bu. bütün mesele bundan ibaret. bütün veterinerler bilir ki kısır kedi her daim daha sağlıklı olur. daha parlak tüyleri olur. daha diri daha iri olur. o kızan dönemleri o kedi köpekler ne kadar zorluk çekiyor. ne kadar sıkıntı yaşıyor bilemeyiz. lakin dostlarımız adına ne iyi ise onun için hareket etmeliyiz. ben bu tarz bir yorumda şunu düşünürüm. kısırlaştırma işine iyi bakmayan bir bireyin tekir kedi yada sokak köpeği dışında cins olarak tabir edilen bir tür canlıya ev sahipliği yapıyordur. ve bir gün çiftleştirip bir kerede olsa yavru alma arzusu vardır. NETTT. bizlerin en büyük hedefi sokak canlarına yuva bulmak iyi bir ev sıcak bir kap yemek sahibi olmaları için çalışmak olmalı. zaten sokaklar her an doğum yapan canlılarla dolu. bizler yenı doğan bu bebekler için endişelenmeliyiz. ayrıca insanlar bakamayacağı hayvanları almasın zaten. kısırlaştırma yapmak çözüm olmaz. kısırlaştırıp da baktığını düşünenler çıkar şimdi. ben hiç evde doğum yaöokpan bir cins hayvanın yavruları için sıraya girmeyen insan görmedim. herkez ben alayım derdinde. ama ben yazın 5 kedi için 5 ay ilan açtım. sokakda doğum yapmasın diye aldıgım anne kedinin yavruları. cins olmayınca yazan da olmuyor. tekir dışında kedisi olanların kısılaştırmama niyetinde ben art niyet ararım.. laflarım şahsa değil genele dir. arada sadece 2 cümle var onlar için kendi yorumlarım geçerlidir. saygılarımla
Çok haklısın katılıyorum

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ev kedileri kesinlikle kisirlastirilmali. Özellikle de dişi kediler. Anneliği tatsin olayı yanlış. Çünkü ilk doğumdaki yavruların çoğu ölü doğuyor ve her doğum kedinizin ömründen gidiyor. Yavruluktan çıktıktan sonra kisirlastirilmasi sağlıklı.