Kediler Köpekler Çiğ Et Yerler Mi ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Anıl

Hayvansever
Kopek Dostu
61

Kediler Köpekler Çiğ Et Yerler Mi ?
Köpeklerin beslenmesi her zaman gündeme gelir, hatta zaman zaman diyet formülleri bile verilir. Yakın zamanda önerilen Barf diyeti de bunlardan biri. Barf diyeti, ağırlıklı olarak et ve kemik (yüzde 80 oranında) ve bir miktar meyve ve sebzelerden oluşan ve çiğ olarak köpeklere sunulan bir beslenme şeklidir. (BARF, biyolojik olarak uygun çiğ gıda anlamına gelen Biologically Appropriate Raw Food ifadesinin baş harflerinde oluşmuş bir kısaltmadır).

Çiğ gıdalar ile köpekleri besleme en doğru beslenme şekli olarak sunulsa da hala tartışmalıdır. Kısaca köpekler birer et obur oldukları için çiğ et yerler, ancak bu ne kadar sağlıklı olur?

Köpekler genetik olarak avcı hayvanlardır ve doğada çiğ et bulup yerler. Ama bugünün koşullarında köpekler avlanma yeteneklerini hemen hemen tümüyle kaybetmiştir ve tamamen insana bağımlı durumdadır.

Aşağıda çiğ etin köpeklere ne gibi zararlar verebileceği açıklanmıştır:

• Çiğ et, köpeğin mide ve bağırsaklarında etkili olan birçok önemli parazitin vücuda geçme yoludur. Çeşitli hayvan etleri yanında çeşitli sakatat ürünleri, sosis ve salam buna dahildir. Çiğ et tüketen köpekler hastalığı sadece kendi vücutlarına almış olmazlar, sahiplerine de bulaştırabilirler. Köpeğin vücuduna giren parazitler, başta beyin olmak üzere, akciğer, karaciğer, kalp ve dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve iskelet sistemi gibi birçok yaşamsal organlarda kist oluşturur ve köpeğin ölüme neden olur. Ayrıca özellikle yavru köpeklerde kansızlık yapar ve ölüme neden olabilir.
  • Çiğ ette parazitler dışında çeşitli bakteriler de olabilir. Bunlar da aynı şekilde köpeğin sağlıklı olmasını engeller.
  • Çiğ etin içinde bulunan kemikler ise farklı bir nedenle zaarlıdır. Köpeklere çok sevdikleri düşünülerek tavuk kemikleri veya diğer kemik atıkları verilir. Köpeklerin diş ve çeneleri çok güçlü olduğu için bu kemikleri ağızlarında kırabilirler. Ancak kırılan kemikler çok sivri ve keskin birer madde haline dönüşür ve bunlar köpeğin iç organlarına saplanarak yaranlamalarına, hatta ölümlerine neden olur.
Özellikle tavuk kemikleri yüzünden köpeklerde ağız ve yutak yaralanmaları, yemek borusu iltihapları, karaciğer, mide ve bağırsaklarda iltihaplar, kanamalar ve tıkanmalar meydana gelir. İç kanama bir ölüm nedenidir.

Kesin olarak köpeklere çiğ et ve kemik türünde gıda maddeleri verilmemelidir. İnsanlar nasıl dengeli beslenerek sağlıklı oluyorlarsa köpeklerin de aynı şekilde sağlıklı beslenmeleri gerekir. Ancak köpekleri tamamen etten mahrup bırakmak da düşünülemez. Onlara sadece kemiksiz ve pişmiş etler verilmelidir. O da her zaman değil

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
çiğ et fazla yedirildiği vakit insanlara saldırma oranları daha fazla oluyor diye biliyorum, belki yanılıyorumdur fakat bir zamanlar çiğ et yiyen hayvanların insanlara saldırma oranlarının daha yüksek olduğunu okumuştum.

pisipisi

Hayvansever
Kedi Dostu
Doğaları geregi çiğ et yada kemik vs yerler ama pişmiş bir şekilde verilmesinin nedeni ise etlerde bulunan parazit ve bakterilerin köpeğe zarar vermemesi içindir hocam

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Her kemik köpeğin bağırsağını parçalayacak kadar sivri yapıda değildir ve güvenilir bir kasap tercih edildiğinde çiğ et hiçbir etçil canlıya sıkıntı çıkartmaz. Sosis ve salam insana bile zararlı olduğundan verdiği zarara bir şey diyemeyeceğim.

destanhbf

Hayvansever
et verilir mi verilir. tek şart pişirilmiş ve düzgünce ayıklanmış olmalı bence. daha önce yavru bir köpeğe çiğ tavuk yediren birini görmüştüm. yavrunun boğazına tavuk kemiği saplanmış. o nedenle ne olursa olsun hiç bir şey dostlarımızdan önemli değil. kaş yaparken göz çıkarmaya gerek yok. birde bazı köpeklerin kafa tası kemikleri ileriki yaşlarda bütünleşir. sürekli çiğ et yenmesi beyinde büyüme yapar. kafatası kapanmış bir hayvanın beyninde olan büyüme ise o hayvanda sağlık sorunlarına yol açar. defalar da duyulmuştur sahibine saldıran köpek. bakıyorsan köpeğin bi sorunu yok yada sahibi çok iyi bakmış. ama etken budur. bu konuda bildiğim bi tür de rottweiler köpekler. bu bilgiyi aktaran da bir rottweiler sahibi abimiz di. köpeklerine canından öte bakardı. belki bilgilerde eksiklik olabilir. yada yanlış izah ettiğim bir nokta. ama detaylıca araştırıldığında daha net bilgi edinilebilir.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@destanhbf, bu bilgiler işime yarayacak açıkçası, çiğ et olayına ben de sıcak bakmıyorum açıkçası, çevremde hiç kimse pozitif yaklaşmıyor kedilerin veya köpeklerin çiğ et yemelerine

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Gizem, köpekler çiğ et yediğinde vahşileşme nedeni kandan dolayı. Kan içen bir kedi/köpek gibi her canlı daha vahşi olur. Nedenini bilmiyorum ama kurban kesiminde çıkan kanı içen bir köpek çok iyi tanıdığı ve asla zarar vemeyeceği bir tanıdığıma bile az kalsın saldırıyormuş.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@Gizem, köpekler çiğ et yediğinde vahşileşme nedeni kandan dolayı. Kan içen bir kedi/köpek gibi her canlı daha vahşi olur. Nedenini bilmiyorum ama kurban kesiminde çıkan kanı içen bir köpek çok iyi tanıdığı ve asla zarar vemeyeceği bir tanıdığıma bile az kalsın saldırıyormuş.
Köpeğine su gibi kan içeren tanıdığım vardı. Avlanma iç güdüsü dışında kimseye bir zararları yoktu. Köpekten köpeğe değişir bu genelleme yapmamak lazım. Çevre koşulları da çok önemli

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@socrabbit, benim bildiğim böyleydi. Bahsettiğim köpek bir kangaldı. Belki bu yüzden vahşileşmiştir, türünden dolayı. Ama ordaki tüm köpeklerde böyle oluyor.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, peki kediler içinde aynı durum söz konusu oluyor mu? Çiğ etin faydalı olduğuna dair yazılar da okudum ama.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kediler konusunda bir fikrim yok. Eğer faydalı diyorsa -muhtemelen- faydalıdır, kediye pek sorun olacağını düşünmüyorum. Üstelik köpeklerde yaşanan o durum sadece tanımadıkları kişilere veya canlılara karşı oluyor. Yani böyle bir durum söz konusu bile olsa kedinin sahibini bir şey yapacağını sanmıyorum.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Üstelik benim bahsettiğim direk kan içme şekli. Belki çiğ et yediğinde, yediği etteki kanın miktarı o kadar önemli bir miktar değildir.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@Sultanım, peki kediler içinde aynı durum söz konusu oluyor mu? Çiğ etin faydalı olduğuna dair yazılar da okudum ama.
Köpeklerde Çiğ Beslenme Nedir? Şöyle alalım mı sizi? :) Yazdıklarım kediler için de geçerlidir aynı anda iki başlığın konusu yapamadığım için köpekler diye özelleştirmem gerekmişti :)