Kediler Köpekler Çiğ Et Yerler Mi ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ beslenmenin kedi/köpekler için daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Hatta araştırmalarım doğrultusunda geçebilen herkes çiğ beslenmeye geçsin bence diyebilirim 😊 Doğru bir şekilde saklanan et kediler için parazit teşkil etmez. Güvenilir bir kasap bulduğumda ve biraz daha bütçeli olduğundan, inşallah okulumu bitirip bir işe girdiğimde çiğ beslenmeye geçeceğim.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ beslemenin hayvanları saldırganlaştırmasını tetikleyen bazı unsurlar var bildiğim kadarıyla. Karanlık odada tutma, dayak, aç bırakılma sonrasında çiğ et verilme gibi bir takım olumsuz ve istenmeyen davranışlar sonucu zaten genlerinde bu duygunun baskın olduğu bazı cins köpeklerin bu eğilimi oluyor. Her çiğ et yiyen köpeğin saldırganlaştığını söylemek yanlış olur. Yukarda saydığım unsurlar tetikleyebilir. Tabi hiç bir canlının bu tarz davranışlara maruz kalmaması dileğiyle diyerek çiğ beslemeye karşı olduğumu belirtmek isterim unutulmamalı ki bazı barf gibi beslenme türlerinde bile çiğ et verilecekse en az 2 gün buzlukta dondurulduktan sonra zararlı organizma ve bakteriler yok olduktan sonra verilmesi gerektiğini okumuştum.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ et de parazit, zararlı organizma ve bakteriler olur. Buzlukta beklese dahi geçmez, sadece uykuya yatarlar. Parazitlerin ve ölmesi için etin haşlanması veya yüksek ısıda pişirilmesi gerekir. Hayvanın sağlığı için tehlikelidir çiğ et vermek.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ et de parazit, zararlı organizma ve bakteriler olur. Buzlukta beklese dahi geçmez, sadece uykuya yatarlar. Parazitlerin ve ölmesi için etin haşlanması veya yüksek ısıda pişirilmesi gerekir. Hayvanın sağlığı için tehlikelidir çiğ et vermek.
Bazı bakteriler belirli sıcaklığa ulaşınca ölür bazıları soğukta. Yani her bakteri aynı ısıda ölecek diye birşey yok. Sonuçta bizim sindirim sistemimizle onları ki çok farklı. Beyaz eti en az 1 gün, kırmızı eti en az 2 gün evdeki dondurucuda saklamamız yeterli diye biliyorum ama @socrabbit bi soralım.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, sağlıkçı olarak söylüyorum. Yüksek sicakliklarda üreyen bakteriler olduğu gibi, soğuk derecelerde üreyen bakterilerde var. Buna dayanarak söyledim bunu. O yüzden dondurucuda bekletmeniz bir işe yaramaz. Çünkü uyku haline geçiyorlar, ölmüyorlar.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bazı bakteriler belirli sıcaklığa ulaşınca ölür bazıları soğukta. Yani her bakteri aynı ısıda ölecek diye birşey yok. Sonuçta bizim sindirim sistemimizle onları ki çok farklı. Beyaz eti en az 1 gün, kırmızı eti en az 2 gün evdeki dondurucuda saklamamız yeterli diye biliyorum ama @socrabbit bi soralım.
Çiğ etle besleme yapanlar iç parazit riskini göze alarak besleme yaparlar. Parazitlerin ölmesi için eti haşlamanız gerekir. Bu şekilde riski neredeyse sıfıra indirmiş olursunuz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Canlılarda çiğ beslenme nedir adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

atakan

Hayvansever
Kedi Dostu
Bahçedeki 2 kedimize kanat ucu alıp onları haşlayarak veriyoruz :)

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ etle besleme yapanlar iç parazit riskini göze alarak besleme yaparlar. Parazitlerin ölmesi için eti haşlamanız gerekir. Bu şekilde riski neredeyse sıfıra indirmiş olursunuz.
Ben güvenilir yerden alınan etin doğru bi şekilde sakladığında sorun teşkil etmediğini biliyordum şahsen.. Uzun zamandır çiiğ beslenme daha sağlıklı diye düşünüyordum ama kafam karıştı şuan

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, kafanız karışmasın çünkü sağlıklı değil. İstedikleri kadar şoklasinlar vs, maalesef bakteriler dediğim gibi ölmüyor sadece uykuya yatıyor...

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sinemelawen etin kaynağı güvenilirse hastalık, parazit olmaz gibi geliyor bana. Çünkü çiğ beslenen kedi köpeklerde olumlu yönde gözle görülür fark oluyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@Sinemelawen etin kaynağı güvenilirse hastalık, parazit olmaz gibi geliyor bana. Çünkü çiğ beslenen kedi köpeklerde olumlu yönde gözle görülür fark oluyor
Çiğ beslenme zaten sağlıklı bir beslenme tarzı yalnızca risk taşıyor. Etin kalitesine göre hastalık görülebilir veya ömür boyu hiç görülmeyebilir. Aşılarını ihmal etmedikten güvenilir et kullandıktan sonra bir sıkıntı olmayacaktır. Ben çiğ beslenme yapıyorum ve kuru mamayı bıraktığıma çok memnunum. Ne tüy dökümü, ne yememe sorunu ne de başka bir sorun yaşıyoruz. Tavsiye ederim ancak kontrolünü ihmal etmemek gerekiyor.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiğ beslenme zaten sağlıklı bir beslenme tarzı yalnızca risk taşıyor. Etin kalitesine göre hastalık görülebilir veya ömür boyu hiç görülmeyebilir. Aşılarını ihmal etmedikten güvenilir et kullandıktan sonra bir sıkıntı olmayacaktır. Ben çiğ beslenme yapıyorum ve kuru mamayı bıraktığıma çok memnunum. Ne tüy dökümü, ne yememe sorunu ne de başka bir sorun yaşıyoruz. Tavsiye ederim ancak kontrolünü ihmal etmemek gerekiyor.
O zaman yine aynı şeye denk geliyor sağlıklı bir ette parazit riski az 😁

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O zaman yine aynı şeye denk geliyor sağlıklı bir ette parazit riski az 😁
Evet güvenilir etten kastım bu. İç parazit zaten özelliklere kedilere çok kolay geçebilen bir hastalık ve kalitesiz mamalarda da iç parazit riskini gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle evcil hayvanınız ne ile beslenirse beslensin düzenli veteriner kontrolü en önemlisidir.