Kediler Köpekler Çiğ Et Yerler Mi ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet güvenilir etten kastım bu. İç parazit zaten özelliklere kedilere çok kolay geçebilen bir hastalık ve kalitesiz mamalarda da iç parazit riskini gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle evcil hayvanınız ne ile beslenirse beslensin düzenli veteriner kontrolü en önemlisidir.
Güvenilir kasap, doğru saklama koşulları derken benimde demek istediğim buydu 🤗 aynen öyle çoğu kuru mama faydadan çok zarar veriyor ne yazıkki

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben şahsen çiğ beslenmeye karşıyım. Sağlık açısından doğru bir karar değil bu. Ne kadar güvenilir olursa olsun alınan yerler. Ama siz bilirsiniz. Bir sağlıkçı olarak söylüyorum.

eray

Hayvansever
Kopek Dostu
IMG_20200126_214728.jpg
IMG_20200130_225344.jpg

bu gördüğünüz fotoğraflar veterinerlerin köpeğimin alerjisi için yıllarca yok hipoalerjenik yok atopik yok health care diye pazarladıkları kuru mamaların sonucunda oluşan alerjiye bağlı köpeğimin kendisini yaralaması sonucu oluşan yaralar. o çok övdükleri kuru mamaların sonucunda oldu bunların hepsi.

IMG_20201025_124517.jpg
IMG_20210111_191607.jpg

bu fotoğraflar da sağlıksız olduğu söylenen, saldırganlık yaptığı söylenen ve hakkında bir sürü kötü şeyin söylendiği ve veterinerlerin çoğunun önermediği iki yıllık çiğ beslemenin sonucu. benim köpeğim hala diğer köpekler ile oynuyor, hala insanlarla ve çocuklarla arası çok iyi, sağlıksız denilen beslenme şekli ile de eskiden haftada üç kez uğradığım veterinerimi sadece aşıdan aşıya görüyorum.

içinde et olduğu iddia edilen, kilosu 25 30 hatta 40 liraya satılan - ki etin kilosu belli neyin eti bu fiyata? - ve raf ömrü ortalama bir köpek ömründen daha uzun olan kuru mamaların çiğ etten daha sağlıklı olduğunu söyleyenlere de kesinlikle inanmıyorum. şurada da kuru mamaların zaten 40 yıllık bir geçmişi var. 40 yılda hiçbir canlı beslenme şeklini değiştirecek kadar evrilmez. öyle olsaydı en basitinden hamburgeri tamamen sindirip sağlıklı kalacak kadar biz evrilmiş olurduk.

kuru mamaların gerçek yüzünü görmek istiyorsanız internette bir sürü video var. hatta pet fooled isimli belgeseli de önerebilirim izlemeniz için.

çiğ beslemeye geçmek isteyen varsa ve nereden başlayacağını bilmiyorsa ankara'da vetco'dan aslıhan hanım ya da petclinic'ten osman hoca ile görüşebilirler. aslıhan hanım çiğ beslemeye geçmeme önayak oldu çiğ beslemeyi köpeğim için mükemmelleştiren de osman hoca oldu. hatta aslıhan hanım hayvanlardaki sorunların, sağlık sorununa uygun olan çiğ besleme ile çözülebileceğini savunan birisi ve benim tecrübeme göre de gerçekten öyle.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@eray, çiğ beslemeyi @Gülce de tavsiye ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Türkiye’de yer alan mamalar ile yurtdışındaki mamalar arasında çok fark var dedi. Hatta aynı mama markası olsa dahi ciddi anlamda fark büyük dedi.

Hollandadan sipariş etmiş mamayı ve aynı marka olmasına rağmen muhteşem bir şekilde tüketiyor kedim mamayı dedi. Ben mesela sokaktaki hayvanlarıma mama yaparken genel de eti az da olsa haşlıyor öyle veriyorum mama kıvamına getirmek için.

Bu arada maşallah köpeğiniz aşırı tatlı, çok güzel bir değişime sahip olmuş.

eray

Hayvansever
Kopek Dostu
@eray, çiğ beslemeyi @Gülce de tavsiye ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Türkiye’de yer alan mamalar ile yurtdışındaki mamalar arasında çok fark var dedi. Hatta aynı mama markası olsa dahi ciddi anlamda fark büyük dedi.

Hollandadan sipariş etmiş mamayı ve aynı marka olmasına rağmen muhteşem bir şekilde tüketiyor kedim mamayı dedi. Ben mesela sokaktaki hayvanlarıma mama yaparken genel de eti az da olsa haşlıyor öyle veriyorum mama kıvamına getirmek için.

Bu arada maşallah köpeğiniz aşırı tatlı, çok güzel bir değişime sahip olmuş.
çok teşekkür ederim. :)

başlık altında hiç çiğ besleyen ve örnek gösteren kimse olmadığı için çiğ besleyen birisi olarak örneklerle göstermek istedim.

öncelikle ülkemizde gıda teftişi yapılmıyor. bizim bile tükettiğimiz ürünlerin çeşitli sebeplerle yurtdışına satışı yapılamıyor. o yüzden pet ürünlerinin denetlediğini hiç düşünmüyorum. bir de eklemek istediğim iki şey daha var. birincisi etçil canlıların mide asitleri gerçekten çok kuvvetli. bir küvete doldurup içine insan atsanız et kemik yağ bir şey kalmaz o kadar küvetli. o yüzden beslerken parazitlerden o kadar korkmaya gerek yok. tabi düzenli olarak iç parazitlerini yapılıyorsa... ikincisi ise kesinlikle kuru mamadan uzak durulmalı. gerek çiğ gerek pişmiş besleme olsun kendi çocuklarımıza nasıl her gün evde yemek hazırlıyorsak dört ayakları çocuklarımıza da aynısını yapmamız lazım. zaten çok uzun ömürlü canlılar değiller öldüklerinde ya da hastalıklarında evlat acısından farklısını yaşatmıyorlar bize.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@eray, açıkçası mama verip vermeme konusu tartışmaya açık bir konudur, dilerseniz sitemizde uygun bir kategoride konu açabilir ve bu konuyu üyelerimiz ve yetkililer arası tartışabiliriz :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@eray Çiğ beslenmenin önemini her fırsatta vurgulamaya çalışıyorum, bu konuyu birebir yaşamış biri olarak deneyimlerinizi paylaşmanız beni çok mutlu etti. Umarım çiğ beslenme kuru mamanın yerini bir an önce alır. 🐾