Kediler İçin Veteriner Seçimi Nasıl Yapılır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
53
Veterinerlerin de, aile hekimleri gibi sağlık hizmetlerine yaklaşımları ve tarzları farklıdır. Önemli olan müşterisi olmaktan rahatlık duyacağınız ve kedinizin sağlık ihtiyaçları için güvenebileceğiniz birini seçmektir.

Yumurta kapıya dayanmadan önce bir veteriner bulmalısınız, acil bir durum olana dek beklemeyin. Veterineriniz, kedinizin yaşamında önemli bir kişi olacak, düzenli check-up'larını, aşılarını ve bağışıklık arttırıcılarını yapacak, ayrıca hastalanırsa tıbbi tedavisini üstlenecektir. Veterinerinizin yeterliliğinden emin olduğunuz ve güvendiğiniz biri olması gereklidir.

Veterinerlerin sürüngenlerden çiftlik hayvanlarına kadar her tür hayvanla çalıştığını unutmayın. Çoğu belirli cinsler veya türler üzerinden uzmanlaşmıştır ve kedilere ilgisi olan birini seçmeniz anlamlı olacaktır. Pek çok veteriner grup halinde çalışır ki bunun yararı da teşhis koyarken birbirlerine danışabilmeleridir. Tek başına çalışan bir veterinerin de aynı nedenden dolayı diğer veterinerlerle bağlantıları olmalıdır. Eğer bir veteriner grubuyla anlaştıysanız, kedinizin her zaman aynı veterinere muayene olup olamayacağını sorun. Böylece veteriner sizi ve kedinizi tanıyabilecektir.

51
Kedinize Veterinerini Bulmak

Bir veteriner bulmanın en iyi yolu tavsiye almaktır. Kedinizi civardaki bir üreticiden aldıysanız onlara kiminle çalıştıklarını sormaya değer. İyi bir üreticinin veterinerini özenle seçmesi muhtemeldir ve bir referans sağlayabilir. Kedinizi bir barınaktan aldıysanız orada çalışanlar da civardaki veterinerleri bilirler ve size birini fikir verebilirler. Evcil hayvanlara karşı benzer duygular beslediğiniz kedi sahibi arkadaş ve komşularınız da sizi doğru yönlendirebilirler.

Kedinizi kaydettirmeden evvel mutlaka zaman ayırıp veterinerin muayenehanesini ziyaret edin. Bu, personeli ve hizmetleri değerlendirmenize olanak sağlayacaktır. İyi bir veteriner size hizmetlerini tanıtmak ve kedinizin ihtiyaçları hakkında konuşmak için hazırlıklı olmalıdır. Aklınızdaki tüm sorulara cevap vermekten mutlu olan birini seçmeye özen gösterin.

54
Kediniz İçin Doğru Veteriner Listesi

(İhtiyaçlarınıza en uygun veterineri seçmek için aşağıdakileri göz önüne alın)

🐾 Muayenehane makul bir mesafede mi?
🐾 İyi bir otoparkı var mı?
🐾 Klinik düzenli ve temiz mi?
🐾 Danışma çalışanları kibar, dikkatli ve yetkin mi?
🐾 Çalışma saatleri size uyuyor mu?
🐾 Klinik randevuyla mı randevusuz mu, yoksa ikisi birlikte sistemiyle mi çalışıyor?
🐾 Çalışma saatleri dışında acil bakım hizmeti var mı?
🐾 Veteriner eve geliyor mu?
🐾 Ücretler nasıl?
🐾 Eğer veteriner grubuysa sizin belli bir veterineri seçme şansınız var mı?
🐾 Veteriner kedi danışma organizasyonlarından birinin üyesi mi?
🐾 Zor vakalar için veterinerin uzmanlara danışmak için bağlantıları var mı?
🐾 Tamamlayıcı terapilere nasıl yaklaşıyor?
🐾 Özel bir ilgi ya da uzmanlığı var mı?
🐾 Aynı tesis içinde röntgen, ultrason ve diğer teşhis testleri yapılabiliyor mu yoksa başka bir uzman merkeze mi gitmeniz gerekecek?
🐾 Röntgen ve benzeri teşhis testlerini de kendileri mi yapıyor, yoksa sizi bir uzmanlık merkezine mi yönlendiriyorlar?

Eğer bu sorularımızın cevabı sizin için olumlu ise doğru veterineri buldunuz diyebiliriz.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
yazının faydalı olmasını beğendim, konu düzenini ayrı bir beğendim muhteşem bir konu açmışınız emeğinize sağlık. birçok kişi kedilerde ırk olsun diye uğraşıyor, önemli olan veterinerin iyi bir veteriner olması bazı kesim çok gereksiz şeyleri kafaya takıyor maalesef.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
yazının faydalı olmasını beğendim, konu düzenini ayrı bir beğendim muhteşem bir konu açmışınız emeğinize sağlık. birçok kişi kedilerde ırk olsun diye uğraşıyor, önemli olan veterinerin iyi bir veteriner olması bazı kesim çok gereksiz şeyleri kafaya takıyor maalesef.

Rica ederim, faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Maalesef birçok kişi veteriner seçiminde hatalar yapıyor, bu hatalardan vazgeçmeleri veya daha önceden önlem alabilmeleri için böyle bir yazı yazma gereksiniminde bulundum. Küçük veya önemsiz detaylar olabilir birçok hayvansever'e ama ben en ince ayrıntısına kadar düşünüp karşımdaki insana aktarmaya çalıştım, umarım başarılı olmuşumdur :)

CanPEKSEN

Hayvansever
Kedi Dostu
Konu yapısı ve yazı gerçekten faydalı olmuş. Veteriner seçimi gerçekten çok önemli bir husus.

Ttggcee

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok küçük bi düzeltme yapıp kaçmak istiyorum insanlarımzıın böyle kullanması daha makul olucak umarım dikkat ederek yanlışı düzeltebiliriz veteriner doktoru ya da veteriner hekim dersek sonuçta hastası olan bi meslek grubu teşekkürler :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Ttggcee çok doğru söylüyorsunuz, kusura bakmayın. Düzeltme yaptıktan sonra kaçmayın lütfen, sitemize daha yeni geldiniz :)

Ttggcee

Hayvansever
Kedi Dostu
Yok konu başlığından kaçtım çok forum insanı değilim uzun zaman oldu bırakalı bakalım burasına ayak uydurabilirim belki uygulamanız yok mu :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Yok konu başlığından kaçtım çok forum insanı değilim uzun zaman oldu bırakalı bakalım burasına ayak uydurabilirim belki uygulamanız yok mu :)

Uygulamayı yaptırmayı düşünüyorum fakat biraz daha durmak istiyorum. Aslında masaüstü (bilgisayar) ve responsive (mobil) uyumlu bir site haline getirdik sitemizi. Ama kısa zaman içerisinde uygulamamızı kesinlikle çıkartacağız.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bazende başa gelmeden bilinmiyor. Bir çoğuna evet deyip uzmanlığını daha doğrusu ne kadar iyi uzman olduğunu bir hastalık durumunda anlıyoruz.Mesela burda adı bayağı duyulmuş bir veterinere iyi diyerek götürdüm Mia'yı fakat mantar olduğunda iyi dediğim veteriner sınıfta kaldı. Tuttum kaç km mesafede hiç tanımadığım birinin yardımıyla başka bir vete götürdüm sorunu şıp diye çözdü. Boşuna deri kazıntısı yaptırıp hayvanın canını yaktık, kafalık takıp daha çok strese soktuk ve bir sürü ilaca para verdik. Karaciğeri yorduk vs.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela sonuna kadar katılıyorum. veteriner hekimleri bazı kesimler çok fazla övüyor, yere göğe sığdıramıyor fakat yanlarına gidip gördüğümüz zaman ne kadar bilgisiz olduklarını görüyoruz (kediler konusunda). ben tüm veterinerler aynı demiyorum fakat bir veteriner hekim kedilerde iyi olurken, diğer veteriner hekim köpekler konusunda çok iyi oluyor. maalesef tecrübeyi kendi gözümüzle kazanıyoruz, başkalarından duyarak değil...

Misgene07

Hayvansever
Ticari kaygılarını insanligindan üstte tutmayan,bir konu hakkında bilgisi yoksa "bilgim yok" diyebilecek kadar egolarindan arinmis bir veteriner her zaman daha iyidir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Ticari kaygılarını insanligindan üstte tutmayan,bir konu hakkında bilgisi yoksa "bilgim yok" diyebilecek kadar egolarindan arinmis bir veteriner her zaman daha iyidir.

Bu konuda size sonuna kadar katılıyorum. İşini önce sağlıktan yana kullanan her insana sonsuz saygı duyuyorum. Bu konuda doktorlar olabilir, veteriner hekimler olabilir veya baytarlar olabilir, vs.vs. bu liste uzar gider. İşini paradan önce sağlık olarak gören tüm meslekçilere sonsuz saygı duyuyorum.

puffy

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu konudan bahsetmeniz çok yerinde olmuş. Gerçekten veteriner çok önemli çünkü ilk defa bir hayvanı dost ediniyorsanız hiç birşey bilmiyorsunuzdur. Bizim ilk veterinerimiz insan olarak çok iyi çok nazik ancak veteriner kimliği yetersizdi. Onun sayesinde pek çok şeyi yanlış yaptık. Neyse ki şimdi ki veterinerimiz oldukça bilgili

Gülhanım

Hayvansever
Kedi Dostu
Güzel bir yazı olmuş ama biz hangisi az para aliyorsa ona götürüyoruz kendimiz seçemiyoruz veterineri.bunu yaşayan çok insan var buda bir gercek malesef