Kediler İçin Kuru Mama Tarifi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
633
Hem sağlıklı hem ucuz hem de kuru mama gibi pratik bir mama tarifini buraya yazmak istiyorum. Devamlı çiğ/pişmiş et ile besleme yapmaya vakti olmayan kişilerin gönülleri rahat bir şekilde yapabileceği bir tarif :) İsteğe bağlı olarak kilo kilo veya küçük gramajlara bölünerek yapılabilir.
-Üç yumurta
-1 su bardağı yağsız ve laktozsuz süt
-Kedinizin sevdiği ve alerjisi olmadığı et çeşitlerinden herhangi biri (kuşbaşı, tavuk-kemiksiz olmak şartıyla- ciğer, taşlık, balık -kılçıksız olmak şartıyla- vs.)
-Taze doğranmış taze nane/ kekik baskın tada sahip olduklarından fazla koymayınız :)
-1 adet doğranmış havuç
-Üç kaşık yoğurt (tercihen ev yoğurdu)
-3 su bardağı buğday unu (miktara göre artış gösterebilir)
-2 su bardağı su

Yapılışı

Tarif
631
için alınan et küçük parçalara kesilerek haşlanır. Haşlanırken içine yağ, tuz atmayınız. Sote şeklinde haşlayabilir ve eti haşladığınız suyu dökmektense malzemelere katabilirsiniz.
632

Et soğumaya bırakılır. Et soğuduğunda sırayla et, yumurta, süt, havuç ve yoğurt koyup karıştırılır. İyice karışması için blenderdan geçirmenizi tavsiye ederim. Karışımı blenderdan geçirdikten sonra temiz bir kaba alıp taze nane, su ve unu ekleyip hamur kıvamına gelene kadar yoğurunuz.
Karışım hamurlaştıktan sonra hamuru silindir şekline getirdikten sonra yiyebilecekleri büyüklüklerde bıçak yardımıyla kesebilir veya hamuru güzelce açtıktan sonra küçük kare şeklinde keserek fırına verebilirsiniz.
Fırınınızı 180 derecede ısıttıktan sonra 30 dakika pişiriniz. Fırına koyduğunuz kuru mamayı 5-10 dakikadır bir fırından çıkarıp karıştırarak mamanın tam pişmesini sağlayınız. Bu esnada mamaların birbirine yapışmamasına dikkat ediniz. Mamayı soğuttuktan sonra uygun bir saklama kabına koyarak bayatlamamasına dikkat ediniz.

Canlarınıza şimdiden afiyet olsun :) Başka bir tarif yarın köpekler için de paylaşılacaktır 🐾

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Kedi beslemiyorum ama keyifle okudum. Elinize, emeğinize sağlık. Köpekler için olanı bekliyoruz

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok güzel bir kuru mama tarifi olmuş, açıkçası içerisinde pek bilmediğin mamaları almaktansa böyle bir mamayı insanın kendi evinde hazırlaması oldukça mantıklı geliyor insana.

mdemir

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu tarifte muhteşem olmuş ama bunu yapamayacağım :D Bir kedim hariç, diğerleri kuru mama yemiyor daha çok et ürünleriyle besleniyorlar sanırım artık beğenmiyorlar. 5 yaşında olan kedim her şeyi yiyor, haşlanmış mısırdan tut sosise kadar...

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, annemin özellikle baktığı bir kedisi var o da 5 aylık, diğer kedilerin yemeğini ayrı koyuyor onunkini ayrı (aslında aynı yemek) ama diğer kediler bayağı bayağı rahatsız ediyor yavrucağı. Eğer paylaşmak isterseniz hocam kedilerinizi görmeyi çok isteriz :)

mdemir

Hayvansever
Kedi Dostu
@mdemir, annemin özellikle baktığı bir kedisi var o da 5 aylık, diğer kedilerin yemeğini ayrı koyuyor onunkini ayrı (aslında aynı yemek) ama diğer kediler bayağı bayağı rahatsız ediyor yavrucağı. Eğer paylaşmak isterseniz hocam kedilerinizi görmeyi çok isteriz :)
Bugün kendi evime gideceğim, fırsat bulursam çekip atarım :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu tarifte muhteşem olmuş ama bunu yapamayacağım :D Bir kedim hariç, diğerleri kuru mama yemiyor daha çok et ürünleriyle besleniyorlar sanırım artık beğenmiyorlar. 5 yaşında olan kedim her şeyi yiyor, haşlanmış mısırdan tut sosise kadar...
Raw ve barf beslenme ile ilgili yazılarım taslak aşamasında. Birkaç hafta içinde et ürünü ağırlıklı diyet de paylaşacağım :)

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk defa ev yapımı kuru mama tarifiyle karşılaşıyorum kek tarifi okur gibi okudum ve acıktığımı hissettim 😂 En kısa zamanda yapıp size fotoğrafını atacağım, yaparken tadına baksam bişey olmaz herhalde değil mi? 😂

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, daha @socrabbit yöneticimizin ne tarifleri var :) evinizdeki dostunuz yeni yaşına girdiği vakit pasta yapabilirsiniz ona özel, tarif sitemiz içerisinde mevcut 😀

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik Bunu öğrendiğim iyi oldu 2ay sonra Çaklıt'a bir doğum günü pastası yapmam şart oldu yani umarım yapabilirim 😃 (Gerçi tam doğum gününü bilmiyorum ekimin sonu büyük ihtimalle ama 2 Kasım eve gelişi)