Kediler için ağır aşılar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elife çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba kediler için ağır aşılar nelerdir?kuduz ve lösemiden başka ağır aşılar var mı?

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Lösemi yaptırmadım ama bir kere kuduz olduğunda şişlik olup çok uzun bir süre inmemişti. Biraz Kuduz aşısına karşı soğuk davranıyorum ama ülkemizde zorunlu diye yaptıracağım sanırım. on güne kadar tekrar kuduz aşısı olması lazım da bizimkinin. Bilmiyorum hep yaptırmakla yaptırmamak arasında gidip geldiğim aşı o. Sitedeki tecrübeli birileri açıklayıcı yorum yazarsa ben de çok mutlu olacağım sizinle beraber. Bu arada lösemiyi birçok veteriner yapmıyor, benimki de onlardan.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir aşının ağır olduğunu söylemek bir nevi aşıyı yaptırmamaya yönlendirmek olur. Bu sebeple bu şekilde genellemek istemem. Aşı öncesi yapılan genel kontrol sonucunda, eğer aşının yapılması gerektiği sonucuna varılmışsa aşı ağır olsa da kedinin sağlığı için yaptırmaktan kaçınılmamalıdır. Bilgilendirici olması için aşı takvimini buraya bakıyorum.
Kuduza gelecek olursak, kuduz 3 yıl koruyuculuğu olan bir aşıdır. Sizin kediniz de o kadar büyük değil diye hatırlıyorum. :)
Logomuz kapatmış ama en sonda kuduz yazıyor.

KEDİ AŞI TAKVİMİ.jpg

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet benim kedi o kadar büyük değil. Üç yıl koruyuculuğu varsa aslında her yıla gerek yok o zaman kuduzun. Bu sefer de yaptırayım madem de sonrakini üç yıl sonraya yaptırırım. Sadece kuduz konusunda çelişkilerim vardı. Özellikle karmanın aşırı derecede önemli olduğunu biliyorum hastalıklara karşı... İlk kuduzu eylül ekim gibi 4 -5 aylıkken olmuştu. Şimdi de işte o aşının üstünden bir yıl geçmiş.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet kesinlikle iç-dış parazit ve karma aşıyı ihmal etmemek gerekiyor. :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Yolculuk yapılacaksa mecburi kuduz aşısı. 3 yıl olsa da birini isirirsa eve gelenlerden, hemen karneye bakıyorlar. Her yıl yenilemek gerekiyor diye.
Mantar, lösemi, kuduz, karma yaptırıyorum ben her sene. 3 ayda bir de iç, dış parazit ve kist iğnesi oluyor.