Kedi Tirnaklari

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kızın tirnaklarini ben evde kendim kesiyorum. Ama son zamanlarda dikkat ettim, tırnakları katman katman ayrılıyor. Multivitamin, malt macunu, yoğurt vs her şeyini de eksiksiz veriyoruz.
Nedeni nedir acaba?

Mustafa

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kızın tirnaklarini ben evde kendim kesiyorum. Ama son zamanlarda dikkat ettim, tırnakları katman katman ayrılıyor. Multivitamin, malt macunu, yoğurt vs her şeyini de eksiksiz veriyoruz.
Nedeni nedir acaba?
@sinemelawen geçenlerde bir yerde okumuştum bizim kullandığımız tırnak makasından oluyor gibisinden bir şey dikkatimi çekmişti alakası var mı yok mu bilmiyorum ama yinede bir hekime danışın derim

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mustafa, özel tırnak makası ile kesiyorum. Cuma günü götüreceğim vete sorucam bakalim.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi tırnakları kesiliyor mu? Ben şu an şaşırdım açıkçası, bir şeyler öğreneyim diye araştırma yaptığım zaman tırnak kesimi konusuna denk gelmiştim sosyal ağlardan birinde, stres atacağı tek şey bir yerlere tırmanmak, bir yerleri tırmalamak eğer tırnaklarını da keserseniz hayvanın bayağı strese girer diye okumuştum?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm, eğer kesmezseniz pence gibi oluyor. Çok kısaltmak değil de boyunda yapmak lazım. Alışınca sıkıntı yaşamıyorlar.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@sinemelawen, şimdi anladım kadınların törpü olayı gibi, tamamen kesmek değil ama daha zarif ve kullanışlı bir hale getirmek?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Begüm, aynen yoksa bir tirmaladi mi maazallah baya çiziyor. Boynumda var 2 adet şu an 😂

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bugün veterinere bırakmaya gittiğimizde sordum. Tırnaklarında baya katman olduğu için normal olduğunu, bir sıkıntısının olmadığını söyledi veterinerimiz.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Tırnaklarının öyle olma sebebi yanlış kesim de olabilir. Genelde veterinerler daha profesyonelce kullanıyor makasları. Çıt çıt diye tabir ettiğimiz makaslar yapabiliyor. Kediye uygun kaliteli bir makas alıp doğru tuttuğumuzda bu sorun ortadan kalkacaktır eğer durum sağlıkla ilgili değilse tabi. Ayda 1 ya da 2 ayda bir kesmeye bende özen gösteriyorum. Keserken sadece önlere dokunur arkaları ellemezsek allah korusun bir düşme durumunda kendilerini koruyabilirler ve mutlaka evde tırmalama tahtası bulundurulmalı. Törpüleme ve tırnak değişimine yardımcı olma görevini tırmalama tahtalarıda görüyor.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, bizimki tirmalama tahtasının yüzüne bakmiyor. 4 tane var 😄
Halıları ve sandalyeleri kullanıyor. Özel makasla da yaptım da gene aynı.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim bahçemiz var, asma altında kanepenin üzerinde yatar, bazen yatağında yatar, tırnakları için de genel de ağaçları kullanır :)

oguzhanaltuntas

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende evde kesiyorum tırnaklarını. Tırnak kesiminden sonra tirmalama tahtasinin civarinda yuzeysel tirnak parcalarini gorebiliyorm kendi törpü ve bakımını yapiyor yaramaz😊

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çaklıtta da öyle olmuştu keserken zarar verdiğimi düşünüp video falan izledim daha dikkatli kesmeye başladım. Makası düz bir şekilde tutup kesince bir zarar görmüyor. Bi saniye fotoğrafta ekliyim. Fotoğraftaki kırmızı çizgiye paralel tutunca zarar görmüyor ama yamuk kestiğimde tırnak parçalanıyor. Ben kendi tırnak makasımı Çaklıtın yaptım doğru yöntemle kesince sorun olmuyor bence

Ekli dosyalar

• images.jpeg.jpg
    images.jpeg.jpg
    13.3 KB · Görüntüleme: 158