Kedi tırmaladı, ne yapmam lazım?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle merhaba. Bugün 2-3 gündür evimin bahçesine gelip beslediğim bir yavru kediyi seviyordum. Kucağıma aldım biraz uyudu daha sonra uyandığında birden elime saldırdı ve çok hafif bir çizik attı daha sonra uyumaya devam etti. Elim çok hafif kanadı önceki sene zaten tetanoz aşısı olmuştum. Kuduz aşısı da olmama gerek var mı? Öneriniz var mı? Daha önce başınıza böyle bir şey geldi mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çizik çok derin değilse yarayı dezenfekte etmeniz yeterli olur. Eğer içiniz rahat etmezse aşı olabilirsiniz. Kedilerde kuduz görülme ihtimali oldukça düşüktür.

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
Yanıtınız için teşekkürler. Çizik hiç derin değil hatta tam olarak kan bile akmadı. Sadece aşı olmak istemiyorum ve açıkçası biraz da korkuyorum. Yara olduktan sonra bol suyla ve sabunla yıkadım bu yeterli olur mu? Çünkü gerçekten gerek kalmadıkça aşı olmak istemiyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sokakta kedilerin birçoğunun aşısı olmadığından başınıza hiçbir şey gelmeyeceğine dair kesin konuşmam doğru olmaz ancak hafif çiziklerle yavru kedilerden hastalık kapma ihtimali çok düşük. Derin yaralanmalar dışında fazla endişelenmeyin derim. Ben de her tırmalandığımda aşı olmuyorum açıkçası.

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Yanıtınız için teşekkürler. Çizik hiç derin değil hatta tam olarak kan bile akmadı. Sadece aşı olmak istemiyorum ve açıkçası biraz da korkuyorum. Yara olduktan sonra bol suyla ve sabunla yıkadım bu yeterli olur mu? Çünkü gerçekten gerek kalmadıkça aşı olmak istemiyorum.
Aşı olmanızda bir sakınca yokki bence olun

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
Aşı olmanızda bir sakınca yokki bence olun
Kediyi beslediğim için zaten her gün bahçeme geliyor. İnternetten okudum kediyi 10 gün gözlemleyin diyor. Zaten kediye bir şey olmazsa aşı olmama gerek yokmuş ve aşı olmak istemiyorum ☺️. Yine de yanıtınız için teşekkürler!

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokakta kedilerin birçoğunun aşısı olmadığından başınıza hiçbir şey gelmeyeceğine dair kesin konuşmam doğru olmaz ancak hafif çiziklerle yavru kedilerden hastalık kapma ihtimali çok düşük. Derin yaralanmalar dışında fazla endişelenmeyin derim. Ben de her tırmalandığımda aşı olmuyorum açıkçası.
Dediğim gibi kediyi 10 gün gözlemleyeceğim. İlginiz için teşekkürler.

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Kediyi beslediğim için zaten her gün bahçeme geliyor. İnternetten okudum kediyi 10 gün gözlemleyin diyor. Zaten kediye bir şey olmazsa aşı olmama gerek yokmuş ve aşı olmak istemiyorum ☺. Yine de yanıtınız için teşekkürler!

İçinize şüphe sokmak istemem ama 10 gün bekleyin diye bir doktor mu dedi ? ben kendi kedime banyo yaptırırken ısırdı halde hem kedime hem kendime kuduz aşısı oldum
kesinlikle de tavsiye ederim olun

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
İçinize şüphe sokmak istemem ama 10 gün bekleyin diye bir doktor mu dedi ? ben kendi kedime banyo yaptırırken ısırdı halde hem kedime hem kendime kuduz aşısı oldum
Doktor söylemedi. Birkaç sitede yazıyor. Kuduz olan bir kedi 10 gün yaşayabilirmiş sanırım. Emin değilim ama internetten yazarak araştırabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Doktor söylemedi. Birkaç sitede yazıyor. Kuduz olan bir kedi 10 gün yaşayabilirmiş sanırım. Emin değilim ama internetten yazarak araştırabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Çok özür dilerim yaşım 48 eğer büyüksem sizden abiniz yerine koyun lütfen

Kuduz nedir ? bence bakmanız gerek önce bu :)

goldenarrow

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok özür dilerim yaşım 48 eğer büyüksem sizden abiniz yerine koyun lütfen

Kuduz nedir ? bence bakmanız gerek önce bu :)
İnternetten az önce baktım. Açıkcası aşı olmaktan gerçekten korkuyorum 🙂. Sizce beni tırmalayan kediyi veterinere götürsem bir sonuca ulaşabilir miyim?

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
İnternetten az önce baktım. Açıkcası aşı olmaktan gerçekten korkuyorum 🙂. Sizce beni tırmalayan kediyi veterinere götürsem bir sonuca ulaşabilir miyim?

1- Kuduz aşısı sivrisinek ısırmasıyla aynı derecede acı veriyor daha doğrusu vermiyor :)

korkacak bir şey yok hissetmiyorsunuz bile kıl gibi bir iğne

Ve en önemlisi Kuduz çaresi olmayan çok kötü bir hastalıktır Rabbim kimseye nasip etmesin bunun şüphesi ile yaşamayı neden seçersiniz ki?

Devlet hastanelerinde sigortalı değilseniz bile yapılmaktadır KUDUZ aşısı
gram korkmanıza gerek yok HAYAT YAŞAMAYA DEĞER

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Aşı yapılmadan önce doktorlar da kedinin/köpeğin 10 gün gözlemlenmesini tavsiye edebiliyorlar. Yanlış bir bilgi olmadığını söylemekte fayda var. :)

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Aşı yapılmadan önce doktorlar da kedinin/köpeğin 10 gün gözlemlenmesini tavsiye edebiliyorlar. Yanlış bir bilgi olmadığını söylemekte fayda var. :)

Benim bu bilgi ile hiç fikrim yok :) Sadece çok tehlikeli bir durum olduğunu ve RİSK almanın akıllıca olmadığını vurgulamak istedim

Schnei

Hayvansever
Kedi Dostu
Yanlış. Bazı hayvanlar 2-3 gün gibi bir sürede ölüyor, 10 gün diye bir şart kesinlikle yok yani. Ayrıca kuduz virüsü bir RNA virüsüdür, yani merkezi sinir sistemini ağır bir şekilde tutan bir hastalık. İnsana bulaştığı zaman yaklaşık 72 saat kadar bir müdahale süresi var. Kuduz aşısı önemli, işi riske atmamak lazım.. Sonuç olarak semptomlar görülmeye başlandığı andan itibaren kurtulma şansı %0,01 gibi bir oran, yani neredeyse imkansız. Ayrıca deri bütünlüğü bozulmuş, minikte olsa derin de olsa kesinlikle aşı yaptırması gerekir. Bir stajyer doktor olarak klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon kliğininde yapmış olduğum stajda gözlemlediğim kadarı ile hiç bir meslektaşım "10 gün daha bekleyelim" dememiştir, çünkü kuduz ciddi bir hastalık. Eminim ki hiç bir doktor, hastasını yanlış yönlendirip, ölümüne neden olmak istemez diye düşünüyorum.