Kedi tırmaladı, ne yapmam lazım?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben birçok kişiye bunun bir doktor tarafından söylendiğini duydum, hatta yıllardır duyuyorum. Onlar mı bana yanlış veya eksik iletiyor bilmiyorum lakin eğer bu yanlış bir bilgilendirme ise insanları bilinçlendirmekte fayda var. Bu çok yaygın bir bilgi.

Schnei

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben birçok kişiye bunun bir doktor tarafından söylendiğini duydum, hatta yıllardır duyuyorum. Onlar mı bana yanlış veya eksik iletiyor bilmiyorum lakin eğer bu yanlış bir bilgilendirme ise insanları bilinçlendirmekte fayda var. Bu çok yaygın bir bilgi.
Kesinlikle doğru bir paylaşım değil, kuduz ciddi bir hadise. Yaygın olduğundan dolayı insanlar yanlış bilinçleniyor..

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Yanlış. Bazı hayvanlar 2-3 gün gibi bir sürede ölüyor, 10 gün diye bir şart kesinlikle yok yani. Ayrıca kuduz virüsü bir RNA virüsüdür, yani merkezi sinir sistemini ağır bir şekilde tutan bir hastalık. İnsana bulaştığı zaman yaklaşık 72 saat kadar bir müdahale süresi var. Kuduz aşısı önemli, işi riske atmamak lazım.. Sonuç olarak semptomlar görülmeye başlandığı andan itibaren kurtulma şansı %0,01 gibi bir oran, yani neredeyse imkansız. Ayrıca deri bütünlüğü bozulmuş, minikte olsa derin de olsa kesinlikle aşı yaptırması gerekir. Bir stajyer doktor olarak klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon kliğininde yapmış olduğum stajda gözlemlediğim kadarı ile hiç bir meslektaşım "10 gün daha bekleyelim" dememiştir, çünkü kuduz ciddi bir hastalık. Eminim ki hiç bir doktor, hastasını yanlış yönlendirip, ölümüne neden olmak istemez diye düşünüyorum.

Ya Hak :) sonunda derdimi iyi ifade eden biri çıktı .Ben cahil aklımla bunu anlatmaya çalıştım işte.Sağolasın kardeşim güzel bilgi için.,
bunun şakası olmaz .ben kendi can dostum tırmaladı diye oluyorsam olun RİSKE girmeyin