KEDİ TASMALARI

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sersayar

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedinizi tasmayla gezdiriyor musunuz? Nasıl alıştırdınız? Malûm yaz geliyor, eski evimiz bahçeliydi dolaşıp gelirdi. Şimdi taşındık apartman dairesine... Nasıl çözdünüz bu sorunu?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizimki kesinlikle vücudunda bir şey olmasından hoşlanmıyor. Zaten kedilerin dışarda gezdirilmeye ihtiyacı yok. Köpek gibi olmadıkları için gerek görülmez. Dış parazit olayı için. Bizim evin bütün camlarında sabit sineklik var. Açıyoruz ordan bakıyor dışarıya.

Sersayar

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizimki kesinlikle vücudunda bir şey olmasından hoşlanmıyor. Zaten kedilerin dışarda gezdirilmeye ihtiyacı yok. Köpek gibi olmadıkları için gerek görülmez. Dış parazit olayı için. Bizim evin bütün camlarında sabit sineklik var. Açıyoruz ordan bakıyor dışarıya.
Önceden her gün çıktığı ağaçlara tırmandığı için ara ara çıkartma isteğim var ama tasmaya nasıl alıştıracağım hiç bilmiyorum

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
İki kedim var. İkisi de 5 yaşında. 4. yaşlarından sonra dışarı çıkarmaya başladık. Biri tasmayla gezmekten hoşlanıyor, diğeri dışarı çıkmaktan çok korkuyor. Karakter meselesi deyip öyle kabullendik. Ama tasmaya alıştırma süreci şöyle oluyor.

* Öncelikle tasmanın sadece gövde kısmını giydiriyorsunuz ya da takıyorsunuz. Hayvanın vücudunda ekstra bir şey olmasına ve onun varlığına alışması gerekiyor.

* Sonrasında tasmanın sapını da takarak evde gezinme alıştırmaları yapıyorsunuz. Ki sizin gezdirmenize alışsın. Ayrıca bu denemeler esnasında tasmanın sıkılığını da dışarıdayken nasıl ayarlayacaksanız öyle ayarlamanız gerekiyor. İdeal olan boyun kısmında serçe parmağınızın girebileceği kadar boşluk bırakmak. Çok mu sıktım acaba diye endişelenebilirsiniz ama tüylü oldukları için boğazlarına oturmuş görünüyor, aslında o kadar sıkmıyor.

* Zaten evde dolaşa dolaşa alışıyor bir süre sonra. Dışarıda da yabancılamıyor tasmayı.

Ama hayvanların iç ortamda size duyduğu güven ile dış ortamdaki aynı olmuyor. @Sersayar sizinki zaten dolaşıp geliyormuş, sorun yaşayacağınızı sanmam. Ama bazı evcil kediler de dışarıya alışamıyor. Bu durumda zorlayıp hayvana travma yaşatmamak lazım.

Zuzu

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, aynen bende önce bedenine taktım daha sonra tutma yerini . Sadece ilk taktığımda ilgisini başka yere çekmeye çalıştım farklı oyuncak çıkardım. Balkona bile çıkmıyordu balkonun kapısını açtım biraz balkon ile kandırdı. 😇
Bahçeli evimizde var. Orada çıkardım 1kere o kadar. Birde bence ne kadar dışarıya çıksa o kadar huyu değişiyor. Cırlıyor. 🐈

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, aynen bende önce bedenine taktım daha sonra tutma yerini . Sadece ilk taktığımda ilgisini başka yere çekmeye çalıştım farklı oyuncak çıkardım. Balkona bile çıkmıyordu balkonun kapısını açtım biraz balkon ile kandırdı. 😇
Bahçeli evimizde var. Orada çıkardım 1kere o kadar. Birde bence ne kadar dışarıya çıksa o kadar huyu değişiyor. Cırlıyor. 🐈
Huy değiştirdikleri doğru. 😄 Bahçeli eviniz olması büyük şans. Ben bir kere ormana götürdüm, normalde de parka gidiyoruz. E doğal olarak diğer hayvanlarla da birbirlerini merak edip temas ediyorlar. Kenedir, hastalıktır endişelendiriyor bazen. Ama temiz hava aldıktan sonraki mutlulukları için çıkarmaktan vazgeçmeyeceğim.

Zuzu

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, aynen temiz hava, farklı ortam çok iyi geliyor. Zaten doğal yaşam alanlarını işgal ediyoruz. O yüzden bir şekilde mutlu etmek lazım güzel canları

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben lösemi aşısından sonra haftada en fazla bir kez fazla kedi köpek olmayan ortamlarda uzatmalı tasmalarla gezdirmeye başlayacağım. Hırçınlaşırsa hırçınlaşsın. İstese de tehlikeli olan dış ortama fazla çıkamaz.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben lösemi aşısından sonra haftada en fazla bir kez fazla kedi köpek olmayan ortamlarda uzatmalı tasmalarla gezdirmeye başlayacağım. Hırçınlaşırsa hırçınlaşsın. İstese de tehlikeli olan dış ortama fazla çıkamaz.
Lösemi aşısı gerçekten gerekli mi? Faydaları neler, yan etkileri neler? Bizimle de paylaşır mısınız acaba... Henüz hiç yaptırmadık biz. Gereksiz yükleme yapmak istemiyorum. Ama eğer siz bilgi sahibiyseniz öğrenmek isterim.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, bizim disarsan getirdiğimiz şeylerden kapabiliyorlar maalesef. Biz de yaptırıyoruz hatta bu ay bütün asilarimiz var. Çok araştırdım biz de. Yaptırmak en mantıklısı. Zaten hepsi bir anda olmadığı için çok yüklenme olmuyor.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes, bizim disarsan getirdiğimiz şeylerden kapabiliyorlar maalesef. Biz de yaptırıyoruz hatta bu ay bütün asilarimiz var. Çok araştırdım biz de. Yaptırmak en mantıklısı. Zaten hepsi bir anda olmadığı için çok yüklenme olmuyor.
Teşekkür ederim. Bizim kızlardan birinin karaciğer yetmezliği var. O yüzden iç - dış parazit dışında diğer aşılarını da yaptıramıyoruz. Ama lösemi konusunu veterinerimize bir sorayım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Lösemi aşısı gerçekten gerekli mi? Faydaları neler, yan etkileri neler? Bizimle de paylaşır mısınız acaba... Henüz hiç yaptırmadık biz. Gereksiz yükleme yapmak istemiyorum. Ama eğer siz bilgi sahibiyseniz öğrenmek isterim.
Lösemi ve kuduz aşısına gerek olduğunu düşünmüyorum. Bazı ülkeler de bu aşıların yapılmadığını duymuştum. Bir defa yaptırmak yeterli.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuduz aşısı olmadan kediler uçakla veya otobüsle seyahat edemiyor. Bİlginiz olsun

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Başta ev içerisinde tasmayı giydirip serbestçe dolaşmasına izin vermelisiniz. Bel tasması almanızı tavsiye ederim. Boyun tasması boynunun incinmesine sebep olabilir.
Tasmayı çıkaramayacağı kadar sıkı takmalısınız. Gereğinden fazla sıkmadığınıza emin olun.
Tasmanın üzerinde olmasına alıştıktan sonra ipini bağlayıp sizin himayeniz altında gezeceği fikrine alıştırmalısınız. Evde bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra apartman boşluğu ve yakalayabileceğiniz dar alanlarda yeniden denemeniz güvenliği açısından daha iyi olacaktır.
Kaçmayacağına emin olduktan sonra parklarda küçük yürüyüşler yapabilirsiniz :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuduz aşısı olmadan kediler uçakla veya otobüsle seyahat edemiyor. Bİlginiz olsun
Yalnızca kuduz değil tüm aşılarının tam olmasını istiyorlar. Yurtdışına çıkacak hayvanlara hastalık getirme ihtimaline karşı daha fazla işlem uygulanıyor. :)