Kedi Nasıl Sahiplenilir ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
İyi akşamlar şu hastalık olayları biraz sakinleyip durulduktan sonra british yada scottish türlerde kedi sahiplenmek istiyorum. Evde olduğum süreçtede bu konuları araştırıp bikgi edinmem iyi olur diye düşündüm. Birçok facebook gruplarında bu tür kedilerin ücretli sahiplendirildiğini gördüm ve az para istemiyorlar(1600/1800 tl civarlarında). Soruma gelecek olursak o kadar paralar döküp aldığımız bu kedinin melez olup olmadığı nasıl anlaşılır. Eminimki zamanın verdiği tecrübeyle belli başlı gözlemlerle az çok bu konuyu anlayabilecek deneyimli kişiler vardır. Ancak ben henüz bu konuda acemi olduğum için anlayabileceğimi zannetmiyorum,secere diyede birşeyler duydum bu nasıl oluyor ?
Ayrıca kedi sahiplenirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Tabi aranızda bu türlerde, bu kadar fiyatlara satıldığına göre zannetmiyorum ama ücretsiz sahiplendiren arkadaşlar var ise talibim :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle söylemem gereken ilk şey, lütfen satın almayın. Çünkü satın aldığınız her kedi, o kedinin anne ve babası için işkenceye dönüşüyor. Sürekli çiftleşsinler, sürekli yavru versin derdine düşüyor insanoğlu.

Sokaklarda çok fazla kediyi sahiplendirdim insanlara ve aşırı derece mutlular :) sokakta yardıma muhtaç bir kedi dahi sahiplenmeniz o bir kedinin dahi hayatını kurtarmış olursunuz. İnanın bana çok fazla sıkıntıda olan canlar var. Ben tekir kedilere de hayranım :) her kedinin olduğu gibi aşırı derece asil ve zeki hayvanlar, elbette smokin kedilerinde yeri başkadır tabii ama siz yine de satın almamaya özen gösterin lütfen

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle söylemem gereken ilk şey, lütfen satın almayın. Çünkü satın aldığınız her kedi, o kedinin anne ve babası için işkenceye dönüşüyor. Sürekli çiftleşsinler, sürekli yavru versin derdine düşüyor insanoğlu.

Sokaklarda çok fazla kediyi sahiplendirdim insanlara ve aşırı derece mutlular :) sokakta yardıma muhtaç bir kedi dahi sahiplenmeniz o bir kedinin dahi hayatını kurtarmış olursunuz. İnanın bana çok fazla sıkıntıda olan canlar var. Ben tekir kedilere de hayranım :) her kedinin olduğu gibi aşırı derece asil ve zeki hayvanlar, elbette smokin kedilerinde yeri başkadır tabii ama siz yine de satın almamaya özen gösterin lütfen
O kadar haklısınız ki insanoğlunun gözünü para bürümüş , para için herşeyi yapabilecek en kötüsüde bir canlının sağlığını hiçe sayabilecek insanlar var. Daha önce başka bir konu açmıştım orda da belirttiğim gibi benim okuduğum yerde kendi kedim var. Bu kediyi en az benim kadar canlıları hayvanları seven kardeşime hediye olarak almayı düşünüyorum, ben pek cins aramasam bile kardeşim birde kız , görüntüsüne önem veriyor anlayacağınız o yüzden bu türlerde arıyorum 😄
Yoksa benim kediye de bu grupta farklı türler söyleseler bile tekir gibi gözüküyor , sanırsam aldığım kişi tarafından kandırıldım 😂
Dediğim gibi bu türlerde sahiplendiren olursa iyi bakılacağın garantisini vererek sahiplenmek isterim.

Buda benim Lily
20200307_203705.jpg

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Özellikle çiftleştirme gibi bir düşünceniz varsa işinizi şansa bırakmamalı, kesinlikle secereli almalısınız. Yarışmalara katılan kediler yılda iki seferden fazla çiftleştirilmez. Tabii yavruların fiyatları da buna göre olur. Seceresiz bir yavru sahiplenip safkan olduğundan emin olmak isterseniz scottish straight golden shaded kedilere bakabilirsiniz. Safkan olanla olmayan bariz belli oluyor genellikle :)
Eğer yavru olması sizin için sorun değilse İstanbul-İzmir gibi büyük şehirlerde sokağa atılan veya terk edilen birçok cins kedi oluyor. İlanları takip ederseniz denk gelip sahiplenebilirsiniz. Yaklaşık üç gün önce secereli scottish fold sahiplendiren birini görmüştüm, size secereli kedi bulabilirsiniz demiyorum tabii ama istediğiniz gibi bir kedi bulabilirsiniz diyorum :D Kedi üreticilerine para kazandırmadan önce birkaç kez daha düşünün derim.

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Şuanlık öyle çiftleştirme planlarım yok amacım birlikte uzun yıllar zamanlar güzek vakitler geçirmek. Ama zamanı zamanı gelince çiftleştirme tabikide neden olmasın çünkü kedilerin kısırlaştırılmasına pek sıcak bakmıyorum. Ben şuanlık erzurumda yaşıyorum baba askeri personel olunca şehir şehir dolaşıyoruz buralarda dediğiniz türlerde pek bulunmuyor belki seneye izmire tayin durumu olabilir . Bizim buralarda oek fazla kedi besleyen arkadaşa rastlamadım.Ancak dediğim gibi sahiplendiren olursa sokağa çıkma yasakları bittikten sonra şehir farketmeksizin gidip direk kendim elle alma imkanım da var. Üreticiler konusunda haklısınız keşke devlet yetkililer denetlese ve böyle hayvanların sağlığı yok sayılarak canlı üreten kişilere gereken yapılsa. Burda paylaşmamın bir sebebide burda tahminimce üretici yoktur yada herkes hayvan sağlığını önemsiyordur. Olmadı ilan verip burda evinde kedi besleyen ve yavrusu olanlar olur ise onların kedilerine talip olurum. Bilgilendirmeleriniz için çok çok teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Size bir sayfa ismi önereyim, o sayfaya ara sıra göz gezdirirseniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum. :) Bir de bazı şehirlerde kedi-köpekten anlayan veteriner hekim veya klinik olmayabiliyor. Sahiplenmeden önce mutlaka araştırın derim.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
İyi akşamlar şu hastalık olayları biraz sakinleyip durulduktan sonra british yada scottish türlerde kedi sahiplenmek istiyorum. Evde olduğum süreçtede bu konuları araştırıp bikgi edinmem iyi olur diye düşündüm. Birçok facebook gruplarında bu tür kedilerin ücretli sahiplendirildiğini gördüm ve az para istemiyorlar(1600/1800 tl civarlarında). Soruma gelecek olursak o kadar paralar döküp aldığımız bu kedinin melez olup olmadığı nasıl anlaşılır. Eminimki zamanın verdiği tecrübeyle belli başlı gözlemlerle az çok bu konuyu anlayabilecek deneyimli kişiler vardır. Ancak ben henüz bu konuda acemi olduğum için anlayabileceğimi zannetmiyorum,secere diyede birşeyler duydum bu nasıl oluyor ?
Ayrıca kedi sahiplenirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Tabi aranızda bu türlerde, bu kadar fiyatlara satıldığına göre zannetmiyorum ama ücretsiz sahiplendiren arkadaşlar var ise talibim :)

Cins kediler görünüş itibariyle göze daha çok hitap ediyor olabilirler ancak hastalıklara karşı da daha az toleranslı olup özel bakım gerektirdiklerini unutmayın lütfen. Veterineri düzenli aşılarını yaptırtmak dışında da sık sık ziyaret etmeniz gerekebilir, cinsine uygun mamalar tercih etmeniz gerekebilir. Kaldı ki en basitinden Scottish Fold'ların genetik eklem rahatsızlıkları sebebiyle zaten üretilmeleri etik değil. O yüzden amacınız aile bireyiniz gibi olacak bir can sahiplenmekse, bence de farlı ırklara bakın.

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Size bir sayfa ismi önereyim, o sayfaya ara sıra göz gezdirirseniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum. :) Bir de bazı şehirlerde kedi-köpekten anlayan veteriner hekim veya klinik olmayabiliyor. Sahiplenmeden önce mutlaka araştırın derim.
Teşekkür ederim araştıracağım veterinerleri :)

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Cins kediler görünüş itibariyle göze daha çok hitap ediyor olabilirler ancak hastalıklara karşı da daha az toleranslı olup özel bakım gerektirdiklerini unutmayın lütfen. Veterineri düzenli aşılarını yaptırtmak dışında da sık sık ziyaret etmeniz gerekebilir, cinsine uygun mamalar tercih etmeniz gerekebilir. Kaldı ki en basitinden Scottish Fold'ların genetik eklem rahatsızlıkları sebebiyle zaten üretilmeleri etik değil. O yüzden amacınız aile bireyiniz gibi olacak bir can sahiplenmekse, bence de farlı ırklara bakın.
Aslında ben renklerinden dolayı genelleme amacıyla yazmıştım orda tekrar bakarsanız scottish fold diye belirtmemiştim belki dalgınlığınıza gelip öyle okumuş olabilirsiniz 🙂
Fold ların dediğiniz şekilde olduğunu bende okumuştum internette birkaç sitede. İlerde sorunda yaratıyor diyorlar.
Sahipleneceğim kedi ne cins olursa olsun zaten gerekli tüm bakımları ihtiyaçları zamanında yapılacak. En son düşündüğüm konu açıkcası o. Zamanında uzunca bir süre 30/40muhabbet kuşuyla hergün tek tek ikgilendim hasta olanlar oldu iyileştirdim her kuşa özel ayrı ayrı yemler vitaminler aldım. Şöyle örnek vereyim cebimde 5 lira varsa 4ünü beslediğim canlılara bazen 5ini bile canlılara harcıyorum aile ve arkadaşlar pek doğru karşılamasalar bile. Bunlarda beslediğim kuşlardan bzıları.
20190425_184427.jpg

20190504_135534.jpg

Dediğim kediler şu şekilde olanlardı.
Tabi daha herşeye daha erken kedi bulsam bile almam pek mümkün değil karantinadan dolayı.
images (3).jpeg

images (1).jpeg

Ekli dosyalar

• 20190603_040752.jpg
    20190603_040752.jpg
    181.9 KB · Görüntüleme: 93

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhabbet kuşlarınızda kedinizde gerçekten harika bayıldım ne güzel duruyorlar öyle :love:🥰