Kedi Maması Yorumları (Kullanıcılardan)

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba;

Teorik olarak cogumuz bir mamanın içeriğine baktıgımızda gerçekten iyi mi kötü mü anlayabiliyoruz.

Ancak günümüzde bu verilere güvenmemek gerektiğini ve kullanıcı yorumlarına da önem vermek gerektiğini düşünüyorum.

Kullandıgım ya da hali hazırda kullanan insanlarla uzun süreli (uzun dediğim 1-2 ay) gözlemler sonucu birkaç mama hakkında yorum yapmak istedim. Bazı sorularım da var tabi ki.

-Teorik değil kullananların yorum yazması daha sağlıklı olacaktır-

-Her kedi bir değildir, değişkenlik gösterebilir -

Proline Kitten - Kesinlikle doyurmayan ve kalitesiz bir mama. Sokak kedilerine bile vermemek gerekir. Kilo alımını engelleyen ve fazla su tükettiren bir ürün.

Felicia Kitten - %50 tavuk proteini var ve değerleri güzel. Gerçek et statüsünde değil de protein olarak oldugundan kaynaklı ikinci plana atılıyor. Değerleri aslında gayet iyi. Göbek yapıyor, kilo alımında dengesizliğe sebep oluyor olabilir. Uzun süre kullanmadım. Kullanıcı var ise yorumlayabilir mi?

Profine Kitten - Pahalı bir mama, acıkcası o kadar kötü kokuyor ki anlatamam. Ancak dışkı da koku yapmıyor ve kilo aldırımı gayet güzel. Tüy sağlığına genel olarak cok iyi geldiğini düşünüyorum. Ancak fiyat performans maması değil. aynı paraya daha iyi tahılsız ve gerçek et oranı yüksek mamalar alınabilir.

Fitmin Kitten- Pahalı bir mama bu da. Ancak besin değerleri ve gerçek et oranı cok iyi. Kedilerde fazla iştah actıgını düşünüyorum ve kilo yapıyor bu nedenle. Ancak diş, tüy sağlığı konusunda oldukca fark yaratıyor. Dışkı konusunda sabit bir fikrim yok cünkü sürekli değişken bir kıvam. Fakat isali önlediğini düşünüyorum. Hali hazırda 2 kedimde kullandıgım bir mama, son derece memnunum (cok yemeleri hariç :D )

Mystic Kitten - Yeni kedim 1 ay bunla beslenmiş ve ben aldıktan sonra 1 hafta daha bununla besledim. Tüy e iyi geldiğini düşünmüyorum ama kaka olarak isal e yakın yaptırtıyor. Hiç isal olmayan eski kedim bundan yiyip direk isal oldu. Ancak boy uzama konusunda faydalı, kedime 1 ay bakan hanım ilk ve son fotoğraflarını attı böyle hızlı bir büyüme yok., cok başarılı %50 e yakın gerçek et oldugu yazıyor, bu içeriklere bakarak aslında ND Fitmin gibi marka kalitesinde olarak düşünüyoruz fakat ev kedileri yerine sokak kedilerine öneriliyor (hepsi can ama evde 2 sokakta 10 kedi bakyıorsanız hepsine ND veremezsiniz)
Bu kadar iyi içeriğe sahip olan bir mama piyasayı neden ele geçirmedi bilen var mı? İçeriğin güvenirliği mi kesin değil yoksa olumsuz maddeler mi var içinde?

En cok mystic i merak ediyorum acıkcası.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktaki kedilerimize en çok aldığımız mamalar Pro Plan - N&D ve Mystic mama. Açıkçası hiçbir zaman şunu düşünmedim, sokakta zaten ucuz mamada alsak olur diye bir düşüncem olmadı. Ama aralarında en çok severek yedikleri mama gözlemlediğim kadarıyla Pro Plan mamasını yiyorlar.

Kesinlikle Mystic ve N&D kötü diyemem onlarıda severek yiyorlar ama Pro Plan olduğu zaman gözleri dönüyor sanki :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Hepsi can tabi ancak 10 kedi ayda 20 kilo mama tüketiyor. Doğal olarak her ay bütçem 600 lira ayıramıyorum sokaktaki 3 kediye kaliteli mama vermektense 10 kediye orta kaliteli mama vermek daha mantıklı geliyor bana.
Evdeki kedi farklı, onlar artık aileniz oluyor. Doğal olarak kendi bütçenizden kısıp onlara daha iyisini almak istiyor insan

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu sokak kedisine kötü versek de olur diye düşünüyorum olarak yorumlanmamalı

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@arn, açıkçası benim gözümde orta kalitede mamalar bu saydıklarım ve maalesef fiyat olarak aşırı derece yüksek (birçok şeyin olduğu gibi), evimde annemin rahatsızlığından dolayı kedi besleyemiyorum, o nedenle elimden geldiği kadar orta kalitede mamaları veriyorum :)

Ben yanlış anlamıyorum, aklıma herhangi bir art niyet gelmedi. Burada birbirimizin düşüncelerine saygı duymazsak eğer ortak bir fikre sahip olamayız diye düşünürüm :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kızımı sahipleneli sanırım 4 gün oldu bugüne kadar Mystic kullandım idarelik açıkçası yiyordu ishal de yapmamıştı fakat kakası biraz koyu renkliydi sorun mu bilmiyorum. Bugün Hill's mamayı kargo getirdi şuan bu yazıyı yazarken yiyor hem daha iştahlı hem de daha çok yiyor. Tabi Hill's çok daha pahalı 3 katı fiyat fark var.
Sanırım Mystic sokak kedilerine verilecek en iyi mama fiyatına göre çok iyi.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Evdeki cadaloza acana, orijen, proplan ve nd aldık. İlk proplan aldık. Sonra kusmaya başladı nd ye geçtik. Uzun araştırmalar sonucu acana ve orijen kullaniyoruz. Disardakilere de geçen sene Mito almıştım, bu yıl önce dr. Sacchi şimdi de ectonature aldım. Bayılarak yiyorlar. İçerikleri güzel açıkçası.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kızımı sahipleneli sanırım 4 gün oldu bugüne kadar Mystic kullandım idarelik açıkçası yiyordu ishal de yapmamıştı fakat kakası biraz koyu renkliydi sorun mu bilmiyorum. Bugün Hill's mamayı kargo getirdi şuan bu yazıyı yazarken yiyor hem daha iştahlı hem de daha çok yiyor. Tabi Hill's çok daha pahalı 3 katı fiyat fark var.
Sanırım Mystic sokak kedilerine verilecek en iyi mama fiyatına göre çok iyi.
Hills mama kullanmanızı önermem, içeriği çok sağlıksız ve ileride ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Tamamen şişirilmiş bir marka.

MelekP.

Hayvansever
Kedi Dostu
Fitmin aldım ve yediremiyorum çıldıracağım. Kalan az bı mystic vardı onu koydum önüne yedi bitirdi benim kedilerin derdi ne anlamıyorum gerçekten ne zaman kaliteli bı mama alsam sıkıntı yaşadık. Şimdi de Duman da kanlı ishal var. Fark edince veterinere götürdüm kapalıydı sabah başka bir veterinere götüreceğim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Felicia sokak kedilerine verilebilecek markalardan olsa da ev kedisine verilmesini doğru bulmuyorum. İçerik bakımından yeterli olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, sağlıklı ve kaliteli bir mamanın içerisinde et ve sakatat mutlaka bulunmalıdır. Yapısı ve kokusu iyi olsa da Felicia kullanılacaksa mutlaka takviye besinlerle diyet kontrol altında tutulmalıdır.
Mystic de çoğu kedinin severek tükettiği bir kuru mama ancak ilk çıkış zamanına kıyasla kaliteyi düşürdüklerini düşünüyorum. İlk zamanlar tüm kediler mamayı severek tüketirken şimdi daha iştahsız şekilde tüketiyorlar. İçeriği fiyatına göre yüksek kalitede olsa da kaliteli bir mamadan Mystic'e geçiş yapılmaz. Yani içeriğinde olmaması gereken kötü bir şey yok ama eklenmesi gereken şeyler var.
Mystic'in tanınmak için fazla reklam yapmadığını düşünüyorum, buna rağmen belirli bir kitle elde edebildiler.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Hills mama kullanmanızı önermem, içeriği çok sağlıksız ve ileride ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Tamamen şişirilmiş bir marka.
Cidden mi ya, sanırım diğer kaliteli markalar yönelicem, peki 1.5 kg'ımını kullansam sıkıntı olur mu ? Aldık birkere.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese yorumları için teşekkürlerr. Isterseniz konu kilitlenebilir.
Iyi forumlar

Satori

Hayvansever
Kedi Dostu
Bence kapatılmasın kullandıkları mamalar hakkında yorum yapanlar olur diye düşünüyorum :)
+1
Bence çok güzel bir başlık olmuş.
Evimde 2 tane minnoş var. Biri 2,5 yaşında British kızımız Mik diğeri de 2 aylık Scottish kızımız Alice. Mik'i ilk sahiplendiğimizde tüylerinde cansızlık ve topaklanmalar vardı eski sahibi Bonacibo alıştırmış vs. Hemen değiştirdim kendi çapımda araştırmalarım onucu ND'nin çeşitlerini denedim ilk etapta tavuklu ürünlerinde tüyleri biraz kendine geldi ancak tüy dökme epeyce devam etti. B vit kompleks kullanmamıza rağmen. Sonrasında somonlu ND denemek istedim 5-6 aydır severek yiyor ve tüy dökümü çok çok azaldı insandan daha az döküyor nerdeyse :D yumoşla yıkanmış gibi şu an :D
Öte yandan Alice için veterinerimiz Unique önerdi glukozaminoglukan (GAG) içeriği scottishler için çok uygun vs dedi ama tabi yine de benim de araştırmamı önerdi. Sitelerinde ya da mamanın üzerinde GAG içeriğine dair birşey göremedim. Kendilerine mail attım dönüş yapmadılar. ND mamalarının kullandığım hepsinde yeterli miktarda GAG var mesela o yüzden her iki kedim için de ND ile yoluma devam ediyorum. Memnun kalınca başka mama denemeye de pek gerek duymadım açıkçası ama dediğiniz gibi her mama her kedi için farklı reaksiyon verebiliyor. Ki bizim bireysel olarak sindirim sistemlerimizde yaşadığımız farklı hassasiyetleri onlar da yaşıyordur.
Benim deneyimim de bu şekilde. Herkese iyi pazarlar diliyorum :)

sercan42

Hayvansever
Kedi Dostu
Felicia sokak kedilerine verilebilecek markalardan olsa da ev kedisine verilmesini doğru bulmuyorum. İçerik bakımından yeterli olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, sağlıklı ve kaliteli bir mamanın içerisinde et ve sakatat mutlaka bulunmalıdır. Yapısı ve kokusu iyi olsa da Felicia kullanılacaksa mutlaka takviye besinlerle diyet kontrol altında tutulmalıdır.
Mystic de çoğu kedinin severek tükettiği bir kuru mama ancak ilk çıkış zamanına kıyasla kaliteyi düşürdüklerini düşünüyorum. İlk zamanlar tüm kediler mamayı severek tüketirken şimdi daha iştahsız şekilde tüketiyorlar. İçeriği fiyatına göre yüksek kalitede olsa da kaliteli bir mamadan Mystic'e geçiş yapılmaz. Yani içeriğinde olmaması gereken kötü bir şey yok ama eklenmesi gereken şeyler var.
Mystic'in tanınmak için fazla reklam yapmadığını düşünüyorum, buna rağmen belirli bir kitle elde edebildiler.
Merhaba mamayla ilgili araştırma yaparken yorumunuzu gördüm de ama 2020 yılında yapılmış ben yeni yeni kedilerimde kullanmaya başladım mystic kedi mamasını sanırım kendilerini dediğiniz yönde geliştirmişler çünkü kedilerim gayet güzel tüketiyor ya da farklı bir durum mu var bilemedim. Markayı da bu sene öğrendim açıkçası galiba dedikleriniz dikkate alınmış :D

Moderatör tarafında düzenlendi: