Kedi kuru mama seçimi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba
Yeni üye oldum buraya ve sorumu sizlere sormak istedim. Hangi kuru mamayı kullanmalıyım ve bildiğiniz numune gönderen şirketler hangileri?
Öncelikle şunları da belirtmeliyim şu an 2 kedim var. Biri 1 yaşında kısır, diğeri 7 aylık henüz kısırlaşmadı. İkisi de erkek ve sokaktan sahiplendik.
Bu iki kediden önce yaklaşık 5 yıl baktığım başka kedim daha vardı. İlk kedimi bilinçsizlikten ve tabi öğrenci olmamın verdiği cahillikle Reflex renkli taneli tavuklu mamayla besledim. O yıllar araştırmaya başladım ve bir süre sonra Acana Grasslands'ı denedik. Kedim bayıldı. Daha sonra Acana Pacifica'yı da denedik onu da çok sevdi. Tabi yıl 2014 fln mama fiyatları çok uygun. İlk kedim kaybolunca uzun süre eve kedi almadık (yaklaşık 2 yıl). 2020 yılında ilk kez tekrar kedi girdi evimize. Ve Acana ile devam ettik. Ağustos ayında ikinci kedi gelince Acana biraz bütçeyi aşmaya başladı.. sonra mama arayışımız başladı. Eylül ayından beri denediğimiz mamalar:
N&D düşük tahıllı tavuklu narlı kedi maması (yorumlara güvenip büyük boy paket aldım 10kg) ve kedilerim de ayıla bayıla yediler. Fakat birinde fena ishal yaptı ve bu ishal kendini kaç kez tekrarladı. 1 ay kullandıktan sonra bu mamadan vazgeçme kararı aldım.
Sonrasında Applaws kedi mamasından 2kglık 4 farklı çeşidini sipariş verdim. 2 tanesini pek sevmediler ama tavuklu ve somonlu olanı sevdiler. Fakat bu mamada tedarik sorunu yaşandığı için tekrar sipariş vermek istediğimde 2021 Mayıs ayından önce ürün gelmeyeceğini belirttiler.
Veteriner hekimime mama konusunda danıştığımda bana Unique markasını önerdi ve o an almış bulundum. Fakat içeriği hiç güzel değil.. kedilerim çok sevdi o ayrı konu.
En son Fitmin Urinary hindili olandan aldık. Araştırdım ve içeriğini de çok beğendim ve aptal kafam 10kg sipariş ettim :( kedilerim pek sevmedi, biri hele zorla yiyor.

Evet biraz uzun oldu kusura bakmayın ama detaylı açıklarsam daha kolay yardım alabilirim diye düşündüm. Okuma zahmetine girenlere şimdiden teşekkür ediyorum :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Annemin rahatsızlığından dolayı evimde kedi besleyemiyorum ama dışarıdaki kedilerime Mystic veriyorum, birçok üyemiz tercihini Fitmin kedi mamasından yana yapıyor, tabii ki her kedinin damak tadı ayrıdır :). Orijen kedi mamasınıda çok severek yediklerine şahit oldum, muhtemelen %5 oranında kedi ayırt ediyordur.

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu an elimde 10kg fitmin mamadan var. Acaba hindili diye mi sevmedi bir kedim :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısır kedi ile diğer kedinize farklı mama vermeniz uzun vadede sıkıntı yapacaktır. Kısır kedi mamaları hem kilo kontrolü hemde bazı içerik değerlerinin düşük tutulmasına yönelik hazırlanır. (Kısırlaşma sonrası böbrek, idrar yolu sıkıntıları yaşanmaması adına) En kısa sürede öteki kediyi de kısırlaştırmanız ve kısır mamaya dönmeniz daha iyi olacak bence. Yetişkin kedi mamaları yavru kediler için pek uygun da değil. Yavru kediniz mi yemiyor fitmini merak ettim?

Fitmin kitten kullanıyorum ben, normalde sevmeyen kedi yok, şaşırdım :D tabi hepsinin tercihi farklı, en azından benim civarımdakileri seviyorlar :)

Acıkcası su an sizinle benzer durumdayım, 5 ve 7 aylık 2 kısır olmayan kedim var, 2si 10 kg'lık mamayı 2 ayda bitiriyor, bu da zorlamaya başladı beni.

Bütçeniz belki benden fazladır, bütçenizi belirtirseniz (10 kg ve 1.5 kg bütçesi ayrı ayrı daha iyi olur) yardımcı olmaya calısabiliriz.

Ama belirttiğim gibi veterinerimin de bana önerdiği gibi ikinci kedinizi kısırlaştırmanız mama konusunda daha rahatlamanızı sağlayacaktır.

Mesela benim bir kedim de balık sevmiyor. balıklı ürünleri yemiyor

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısır kedi ile diğer kedinize farklı mama vermeniz uzun vadede sıkıntı yapacaktır. Kısır kedi mamaları hem kilo kontrolü hemde bazı içerik değerlerinin düşük tutulmasına yönelik hazırlanır. (Kısırlaşma sonrası böbrek, idrar yolu sıkıntıları yaşanmaması adına) En kısa sürede öteki kediyi de kısırlaştırmanız ve kısır mamaya dönmeniz daha iyi olacak bence. Yetişkin kedi mamaları yavru kediler için pek uygun da değil. Yavru kediniz mi yemiyor fitmini merak ettim?

Fitmin kitten kullanıyorum ben, normalde sevmeyen kedi yok, şaşırdım :D tabi hepsinin tercihi farklı, en azından benim civarımdakileri seviyorlar :)

Acıkcası su an sizinle benzer durumdayım, 5 ve 7 aylık 2 kısır olmayan kedim var, 2si 10 kg'lık mamayı 2 ayda bitiriyor, bu da zorlamaya başladı beni.

Bütçeniz belki benden fazladır, bütçenizi belirtirseniz (10 kg ve 1.5 kg bütçesi ayrı ayrı daha iyi olur) yardımcı olmaya calısabiliriz.

Ama belirttiğim gibi veterinerimin de bana önerdiği gibi ikinci kedinizi kısırlaştırmanız mama konusunda daha rahatlamanızı sağlayacaktır.

Yavru kedim seçici değil o her türlü mamayı yer 😁 büyük kedim pek beğenmedi, acaba içeriğini mi yanlış seçtim Fitmin'in? Tavuklu veya biftekli almış olsam daha mı çok severlerdi. Çeşitlerinde iştah farkı olabilir mi acaba?
7 aylık kedimi önümüzdeki ay kısırlaştırmayı planlıyorum. Ama şu an kullandığım mama kısır mamaları da değil çünkü kısır olan kedimin kilosu da gayet yerinde (4kg)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
aroma olarak tabi ki her kedinin farklı. yukarda da dediğim gibi benim bir kedim balıklı ürünleri yemiyor, ötekisi çöp kutusu gibi ne versen yiyor :D diğer çeşitlerini sevme ihtimali var tabi ama cok fazla mama değişikliği de kediler için sıkıntılı.

1 ay sonra kısırlaştırma yapacaksanız pek begenmese bile yeterli düzeyde yiyorsa idare edin derim. Kısırlaştırma sonrası ortak bir mama konusunda karar verirsiniz. Kısır kedi maması zaten sadece kilo için değil, metobolizma olarak da sorunlara neden oluyor yenmezse.

Civarınızda kedi bakan tanıdıklarınızdan ya da markaların sitelerinden numune talep edebilirsiniz. firmaların büyük cogunlugu numune mama yolluyor.

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu

Yani şu an kilosunu 60tlye kadar aldığım mamalar var
Çevremdekiler de hep royal canin kullanıyor :( pek tercihim değil o marka

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru kedim seçici değil o her türlü mamayı yer 😁 büyük kedim pek beğenmedi, acaba içeriğini mi yanlış seçtim Fitmin'in? Tavuklu veya biftekli almış olsam daha mı çok severlerdi. Çeşitlerinde iştah farkı olabilir mi acaba?
7 aylık kedimi önümüzdeki ay kısırlaştırmayı planlıyorum. Ama şu an kullandığım mama kısır mamaları da değil çünkü kısır olan kedimin kilosu da gayet yerinde (4kg)
Urinary aldığınız için sorun olmuş olabilir. Üriner rahatsızlığı olan kedi maması ile diğer mamalar arasında aroma ve içerik farkı oluyor.
Fitminden devam etmek isterseniz mutlaka sizin kedinize uygun olan ürünü seçin.
Taste of the wild marka önerebilirim. Bütçe aralığı verirseniz birkaç marka daha yazabilirim. :)

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Urinary aldığınız için sorun olmuş olabilir. Üriner rahatsızlığı olan kedi maması ile diğer mamalar arasında aroma ve içerik farkı oluyor.
Fitminden devam etmek isterseniz mutlaka sizin kedinize uygun olan ürünü seçin.
Taste of the wild marka önerebilirim. Bütçe aralığı verirseniz birkaç marka daha yazabilirim. :)
Evet olabilir ayrıca neden Urinary aldım onu da bilmiyorum 😣 bir kedim biraz hassas olduğu için kendimce urinary hindili olandan alayım dedim. Dediğiniz gibi birde küçük boyundan alıp denemek lazım.
Bütçem kilosu 55-60tlye kadar çıkıyor, hatta daha üste bile zorluyorum ara ara

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
True Instınct, Bravery, Profine, ve yukarıda söylediğim gibi Taste Of The Wild önerebilirim. :) Taste Of The Wild aralarında en iyisidir.

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Bravery ve taste of wild mamalarını daha önce de araştırmıştım fakat şeffaf olmadıkları için o parayı cidden hak edip etmedikleri konusunda emin değilim. Kendine güvenen marka içeriğini de net açıklamalı bence. True Instinct'i araştırayım :) teşekkür ederim

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mama markalarının neredeyse hiçbiri şeffaf değil. Acana, Royal Canin, Hills, N&D bunlardan sadece bazıları. Genellikle üretim tesislerini ve ürünlerini nasıl ürettiklerini göstermeyi reddediyorlar.

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet o yüzden güvenip alamıyorum. Örneğin Royal Canin gibi belirsiz mamaya o kadar para vermeye kıyamam.
Acana bu konuda daha hassas ve mamanın kokusundan da anlaşılıyor kalitesi.
Fitmin'in başka çeşidini de deneyim. 1.5kg çok bulunmuyor sanırım. Sizin önerebileceğiniz siteler var mı? Geyik etlisi, somonlu veya kısır tavukludan alayım diyorum. Birde fitminin iki farklı serisi mi var?

Fitmin purity tavuklu olanın 1.5kglık paketini hiç bir yerde bulamıyorum :( bulabilen varsa yazabilir mi?

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet o yüzden güvenip alamıyorum. Örneğin Royal Canin gibi belirsiz mamaya o kadar para vermeye kıyamam.
Acana bu konuda daha hassas ve mamanın kokusundan da anlaşılıyor kalitesi.
Fitmin'in başka çeşidini de deneyim. 1.5kg çok bulunmuyor sanırım. Sizin önerebileceğiniz siteler var mı? Geyik etlisi, somonlu veya kısır tavukludan alayım diyorum. Birde fitminin iki farklı serisi mi var?

Fitmin purity tavuklu olanın 1.5kglık paketini hiç bir yerde bulamıyorum :( bulabilen varsa yazabilir mi?
Fitmin Purity Castrate Tahılsız Kısır Kedi Maması
Tam olarak bundan bahsediyorsanız sanırım gittigidiyorda var tavuklusu ve 1.5 kg, akakçede arattım siz de bi aratın isterseniz, site ismi yazıyorum ama umarım yasak değildir 🙊

Almila35

Hayvansever
Kedi Dostu
Fitmin Purity Castrate Tahılsız Kısır Kedi Maması
Tam olarak bundan bahsediyorsanız sanırım gittigidiyorda var tavuklusu ve 1.5 kg, akakçede arattım siz de bi aratın isterseniz, site ismi yazıyorum ama umarım yasak değildir 🙊
Çok teşekkür ederim sürekli stoklarda tükendi diye yazı çıktı karşıma. Bu ara gittigidiyordaki satıcısı egeakvaryum'muş. Egeakvaryumun sitesine girdim orada mama 20tl daha uygun :) sipariş edip denemek istiyorum