Kedi-köpeksever ile hayvansever arasındaki fark

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Şimdi bahsedeğim konu bu.Neden kedi köpeğe mama verip avlananları kınarken başka hayvanları yiyoruz ki?Ayrıca yememiz de zorunlu değil ki.Onun yerine tofu mercimek gibi alternatifler var.Ama bu demek değil ki kedi köpekleri vegan/vejetaryen yapalım.Onların et yemesi "zorunlu".Peki siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Birçok alternatif düşünceye saygı duyuyorum. İnsanlar arasında et yiyebilene, et yemek istemeyene kesinlikle sonsuz saygı duyuyorum. Fakat birçok kişi et yemezken, kedisine veya köpeğine kuzu etli, tavuklu, balıklı vb. hayvanların etinden oluşan mamalar alıyorlar.

Elbette kedilerini veya köpeklerini vejeteryan yapsınlar demiyorum ama et yiyen insanları cani olarak görmelerine anlam veremiyorum. Hayvansal gıdaları tüketmeyen insan herkesten saygı duymak istiyor (ki, en doğal hakkı) ama o gıdaları tüken insanlara da saygı duyması gerektiğini düşünüyorum.

Üzülerek söylüyorum ki, sosyal ağlarda çok fazla insan bu yüzden tartışıyorlar. Burada da elbette tartışmamız doğru olur, başlıkta oldukça mantıklı ve güzel hoşuma gitti. Herkes fikir ve düşüncelerini beyân etmiş olursa ben de okumaktan mutluluk duyarım :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi ve köpekler etobur zaten o kisma yorum yapamayız.
Insanlar hepobur olsa da genel kanının aksine evrimsel sürecimiz et yemeye yöneliktir.

Hindistanin kutsal ineğini biz yerken, çinli de bizim evde beslediğimiz hayvanları yiyor. Bu konu karmaşık gerçi.

Ben et yemeyi seviyorum, vücut ihtiyaçlarımı inkar etmem. Vegan beslenme takviyesiz olarak yeterli değil, et açığını bir şekilde kapatmaya çalışıyorlar. Demek ki et temel ihtiyacımız.

Sizin dediginiz konu ise evcil hayvan durumu. Evcillestirilmis canlılar vs. Bağ kurduğumuz için kültürel bir olgu. Niye yemedigimizin cevabı bu. Ama çinli yiyor, demek ki yenebilir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Vereceğim tepki çok klişe olacak belki ama o çinlileri Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın, adamların yemedikleri şey yok.

Yıllar önce tesadüfen Youtube'da gezdiğim sıra eklem bacaklıları yiyen çinlileri gösteriyormuş. Allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın dedim, adamlar ıstakozları, kelebekleri, yengeçleri, zehirsiz akrepleri vs. çiğ çiğ yemeye başlamışlardı. Ben artık onlara diyebilecek söz bulamıyorum, elbette yaşadıkları sosyal çevreden kaynaklı ama ne bileyim aşırı absürt bir durum geliyor bana.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir araştırma okumuştum , çin gibi yüksek nüfuslu bir ülkenin bizler gibi beslenmesi durumunda dünya genelinde yiyecek sıkıntısı veya yüksek fiyat oluşturacağını , aslında yaptıklarının dünya geneli için doğru olduğunu yazıyordu.
Ama yinede midem kaldırmıyor yediklerini

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, bence birbirlerini yemeleri çok daha mantıklı, alternatif çözüm üretip başka hayvanları yiyeceklerine bu fikir çok daha parlak. Bu arada araştırma sonucunda çıkan sonuç cidden farklıymış🤔

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Tevfik, vakti zamanında savaş varken, açlıktan ölüyorlarmış. O yüzden dünyadaki zehirsiz her şeyi yiyorlar, savaş zanqmi insan da yemisler.
Ekin'in dediği de doğru. Çin normal şeyleri yerde dünya açlıktan kırılır. Aşırı kalabalıklar çünkü 😀

Benim vejeteryan arkadaşlarım var ama kendileri et yiyince mideleri mahvoluyor. Birinin ete alerjisi vardı, diğeri de kokusuna dahi katlanamaz. Onlara saygım sonsuz. Ama sırf ay ben vejeteryanim ayy nasıl et yiyorsun diye gezenleri sevmiyorum. Popüler kültür için yapıyor çoğu kişi maalesef. Kaldı ki eğer rahatsızlığı yoksa ciddi anlamda, vejeteryan beslenmek sağlıklı değil, çünkü gerçekten etten alacağımız proteini başka hiçbir besinden tam olarak alamıyoruz. Mesela gelişme çağındaki bir çocuğun, sınava hazırlanan bir çocuğun et yemesi gerekiyor ki zeka seviyesi yükselsin. Ama bazı aileler eve et sokmadiklari için, çocuğun da beslenmesine dikkat etmiyorlar. Belki bana kizacaksiniz ama et yemeyen kişilere dikkat edin, mutlaka bir pratik zeka sorunu yaşıyorlar.
Ben eti çok severim. Ama tabi kararinda yemek lazım. Haftada 3 gün et yiyorsak, 3 gün de sebze ağırlıklı beslenmek lazım.
Vegan olayına girmiyorum bile bence o daha da bilmiyorum da dediğim gibi ciddi bir rahatsızlığı yoksa, saçma bir olay. Mesela F1 pilotu Hamilton, vegan. Köpeğini de vegan yapmış. Millet baya topa tutmuştu çünkü haklılar. Sen yemiyorsun diye hayvanını beslemememezlik yapamazsın. Yazık köpeğe.
Linç yiyebilirim sanırım 😀

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Tabi saygımız sonsuz. Hayvanları sevıyoruz.

Ancak bizlerinde bir memeli hayvan oldugunu unutmamak gerekiyor.