Kedi Kısırlaştırma İşlemi Hakkında Detaylar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
225
Kısırlaştırma da aynen aşılama gibi koruyucu bir tıbbi işlemdir. Ayrıca kedinizin davranışlarında da gelişme yaratır. Kedinizden yavrular almak gibi bir niyetiniz olmadığı sürece çoğu uzman kedilerin erken yaşta kısırlaştırılması gerektiğini savunur. Aynı zamanda Kedi Aşıları adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kedinizi kısırlaştırmanız onun sağlığı için iyidir ve istenmeyen yavruların meydana gelmesini yok eder. Sağlığa ve davranışlara açıkça görülen yararları da vardır. Kısırlaştırılmış dişi kediler pyometra (rahim iltihaplanması) gibi hastalıklara ve bazı kanser türlerine karşı korunurlar. Kısırlaştırılmış kediler, kısırlaştırılmayanlara nazaran daha uzun yaşamaya eğilimlidir.

Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında daha az kavga ederler böylece daha az yaralanır ve yaralanma neticesinde daha az enfeksiyona yakalanırlar. Kısırlaştırma ayrıca kedinizin, başka kedilerin ısırmalarıyla bulaşan kedi bağışıklık yetmezliği virüsü (FIV) veya kedi lösemisi (FeLV) virüsüne yakalanma riskini de düşürür.

Kedilerinin kısırlaştırılması kedi sahiplerinin de işine yarar. Kısırlaştırılmamış bir kedi kızıştığı zaman hoş olmayan bazı davranışlar içine girecektir: kısırlaştırılmamış bir dişi sürekli erkek kedileri çağırır ve kavga eden, işeyen ve azgın sesler çıkaran bir sürü erkek kediyi bulunduğu yere çeker. Kısırlaştırılmamış bir erkek kedi diğer kedilere karşı saldırgan olabilir ve evin içine işemesi olasılığı fazladır. Kısırlaştırılmış kediler daha az alan hâkimiyeti iddasındadırlar ve daha tatlı ve sevgi doludurlar.

Kedi Kısırlaştırma Notu: Kısırlaştırılmış erkek kediler, dolaşma isteklerinde azalma olduğundan dolayı kilo alabilirler. Kedinizin mamasını azaltmanız ve formunu kaybetmemesi için dikkat etmeniz gerekebilir.

226
Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Kedi sahiplerine, kedilerini altı aylıkken kısırlaştırmaları önerilir. Ancak bazı kediler dört aylıkken kısırlaştırılmaları önerilir. Ancak bazı kediler dört aylıkken olgunluğa erişirler. Uzmanların çoğu bu yüzden kedilerin artık dört aylıkken kısırlaştırılmalarını önermekte ve kedi barınakları da sahipsiz yavruları görünürde hiçbir hastalık belirtisi olmadığı hâlde yedi haftalıkken kısırlaştırmaktadırlar. Kısırlaştırma sadece lisanslı bir veteriner tarafından yapılmalıdır.

Kediler de Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Oluyor?

Erkeklerde işlem, testis torbasına atılan küçük kesiklerle yapılır ve testislerin çıkarılmasıyla sperm kanallarının bağlanmasını içerir. Dikişe gerek duyulmaz erkek kedilerde. Genel anestezi uygulandığından kedi, işlemden önceki gece bir şey yememelidir. Kedinizi aynı gün evinize getirebilirsiniz.

Dişileri kısırlaştırma (enfeksiyonu engellemek için tüyleri tıraşlanmış olan) karında veya yan tarafta bir kesik açarak yumurtalıkları ve rahmi çıkararak yapılır. İşlem genel anestezi altında gerçekleştirilir bu yüzden bir gece öncesinden itibaren yemek verilmemelidir. Kedi genellikle aynı gün eve gönderilir ve dikişler bir hafta sonra alınır.

Kediler kısırlaştırma işlemi sonrasında biraz uyuşuk olabilirler, iyileşme sürecinde sıcak, rahat bir yere yerleştirin ve su, yiyecek ve kum tepsisine erişimlerini sağlayın. Erkekler genelde birkaç saat içinde iyileşirken dişilerin toparlanması bir-iki gün sürebilir. Kediniz olağandışı şekilde sessizse veya dikişleriyle oynamaya başladıysa ya da başka olağandışı belirtiler gösteriyorsa veteriner hekiminizi mutlaka aramanızı tavsiye ederiz. Dikişleri alınana dek dişi kedinizi sokağa çıkarmayın.

Kedi Kısırlaştırma Notu2: İstenmeyen hamilelik riskini önlemek için kediler ergenliğe ulaşır ulaşmaz kısırlaştırılmalıdırlar. Uzmanlar bunun ilk dört ayda olmasını önermektedir.

Kısırlaştırılmamış Bir Erkek Kedi

Erkek kedilerin dölleyebildikleri kadar dişiyi döllemek için doğal bir dürtüleri vardır ve bu amaçla riskler alır ve kendilerini tehlikeye atarlar. Rakiplerle kavga eder, alanlarını evin içinde ve dışında işeyerek işaretlerler. Cinsel dürtüsü nedeniyle geniş mesafelerde dolaşırlar ve bu yüzden de kaybolmaları, yırtıcıların saldırısına uğramaları veya bir arabanın altında kalmaları olasılığı artar.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkür ederim. daha önceleri kedilerin kısırlaştırılmalarına karşıydım fakat zaman geçtikçe insan daha iyi anlıyor neden kısırlaştırılması gerektiğini.

Misgene07

Hayvansever
Ve özellikle erkek kedilerin operasyondan sonra mutlaka kısır kedi mamasi ile beslenmesi gerekiyormuş. Yoksa ilerleyen zamanlarda Problem çıkıyormuş idrar yolları ve böbreklerle ilgili. O yüzden sahiplenilmemis sokaktaki erkek canlari kisirlastirmiyorum çünkü sokakta her zaman kısır kedi maması bulamıyorlar. Disilerde erkekler kadar sorun olmadığı icin disileri kisirlastiriyorum.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
ilave olarak bilgileri okuduğum için mutluyum, peki bir sorum olacak size @Misgene07 dişi kedileri kısırlaştırdığınız zaman 2-3 gün iyileşme süreleri oluyormuş bu iyileşme süresince evinizde mi barındırıyorsunuz? yoksa kedi evi yaptığınız bir yer var orada mı bakıyorsunuz? erkek kedilerin iyileşmesi daha kolay dişi kedilerin iyileşme sürelerinin biraz daha uzun olduğunu yazmış @Tevfik bey o nedenle böyle bir soru soruyorum

Misgene07

Hayvansever
Evde bakılması daha uygundur. Çünkü enfeksiyon riski hep var. Yarasının kapanıp normal hayatını devam ettirebilecek duruma gelinceye kadar muhafaza edilmeli. Dişi kedilerin işi erkekten daha zor. 2 haftaya dikiş alınmış sargilari açılmış oluyor zaten. Hiçbir sorun da yaşamıyor. Hatta daha mutlu olduklarını düşünüyorum var burda 3 4 tane kısır disimiz. Miril mirillar. Eskiden sürekli hamile kalıp bebek bakmaktan kendine bakamazlardi. Şimdi çok neseliler maşallah 😊

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
bilgilendirme için çok teşekkür ederim keşke zamanla bizler de sizler gibi güzel bir bakıcı durumuna erişebilsek, çok fazla insan kibirli olabilir bu durumda fakat ben gerçekten kedilere, köpeklere, kuşlara dair çok fazla şey öğrenmek istiyorum. aklıma takılanları özgürce soruyorum ki sizin bana destek olabilmeniz için, bazı insanlar acaba diğerleri benim hakkımda ne düşünür diye düşünebilir, o durum hiç umurumda olmaz. siz kalbi çok güzel bir hayvan sever insansınız yüreğinize sağlık bütün kalbimle size teşekkür ediyorum

Misgene07

Hayvansever
Ben teşekkür ederim siz de öylesiniz. Bizler de çok şey bilmezdik onlarla ilgili. Ama zamanla tecrübe sahibi oluyoruz. Veterinerlerle görüşe görüşe mamaları arastira arastira öğrendik. Aklınıza takılan bişey olursa sorun lütfen kesinlikle çekinmeyin bilgim varsa seve seve paylaşırım. Zamanla emin olun siz de çok şey öğreneceksiniz. Sizin bildiğiniz ama bizim bilmediğimiz şeyler de olacak. Birbirimizi aydinlatacagiz. 😊

destanhbf

Hayvansever
şu anda 3 tane afacan oğluşumun sünnet töreni için hazırlık yapıyorum. :D anneleri eve geldiğinde çocuklarımın sünnetini yaptıracağız ve böylelikle koltuklaın başı -köşeleri- masa sandalye ayakları- duvar köşeleri- leptobum- yastıklarım- el çantam- evraklarım- kağıt parçaları -telefonum -terliğim ve daha sayamadağım bana ait olan ne varsa hepsi afacan çocuklarımın kokularından arınacak inşallah :D gereken tüm bakım ile alakalı konuları çocukların sünnetinin ardından burada paylaşacağım.

Misgene07

Hayvansever
şu anda 3 tane afacan oğluşumun sünnet töreni için hazırlık yapıyorum. :D anneleri eve geldiğinde çocuklarımın sünnetini yaptıracağız ve böylelikle koltuklaın başı -köşeleri- masa sandalye ayakları- duvar köşeleri- leptobum- yastıklarım- el çantam- evraklarım- kağıt parçaları -telefonum -terliğim ve daha sayamadağım bana ait olan ne varsa hepsi afacan çocuklarımın kokularından arınacak inşallah :D gereken tüm bakım ile alakalı konuları çocukların sünnetinin ardından burada paylaşacağım.
Çocuklarımın yanında bari konuşma şöyle 😂 üzülür yavrularım 😔

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Kim ne derse desin, kimse bana kısırlaştırmanın doğru bir şey olduğuna inanmamı sağlayamaz. Doğanın bir döngüsü var, bunu kırmaya gerek yok. Belediyeler elini taşın altına koyup barınaklar yapacak, hayvan otelleri inşa edecekler. Bu sayede kısırlaştırmaya gerek kalmamakla beraber sokaktaki dostlarımızın kaybına da engel olmuş olacağız.

destanhbf

Hayvansever
Kim ne derse desin, kimse bana kısırlaştırmanın doğru bir şey olduğuna inanmamı sağlayamaz. Doğanın bir döngüsü var, bunu kırmaya gerek yok. Belediyeler elini taşın altına koyup barınaklar yapacak, hayvan otelleri inşa edecekler. Bu sayede kısırlaştırmaya gerek kalmamakla beraber sokaktaki dostlarımızın kaybına da engel olmuş olacağız.
doğanın döngüsü evet. ama hangi doğadan bahsediyorsunuz siz. insanoğlunun mahvettiği bir doğa var şu an. belediyeler barınak değil hapishane yapıyor. hayvanlar açlıktan birbirlerini yiyorlar. hastalıktan ölüyorlar. sokak da doğum yapan bir kedi yavrularına yemek bulmak adına yoğun trafiklerde araba altında kalıyor. doğan bebekler ortada kalıyor. ve her doğum yapan kedi köpeklerin yavrularının yarısı ilk etap da ölüyor. evinde cins hayvan besliyorsundur. paran vardır bakıyorsundur. eti sütü eksik etme gibi bir sorunun yoktur. cins kedinin yavruları olsun aile kursun dersin. 3 gün sonra doğduğunda bakımı zor oluyor. ya eş dost ister bakamaz sokağa düşer ya da satarsın. satarsın diyorum çünkü ben kısırlaştırmaya olumlu bakmayan insanların içerisindeki en büyük düşüncenin üretim yapıp satmak olduğunu düşünüyorum. kimse de bana bunun aksini iddia edemez. kabul ettiremez. hayvanların kızan döneminde ne kadar sıkıntı yaşadığını bilmiyorsunuz. ama bu düşünce sahibi insanlar o dönemlerde hemen çiftleştirecek bir eş arayışına girerler. bu hayvanlarda üreme fizyolojik bir olay. her hangi bir keyfi yok bu canlılar için. eziyetten başka bir şey değil yani. sokakta ki canlar için diyorum. ve senin evde baktığın can kızan döneminde ufak bir dikkatsizlik sonucu sokağa düşebilir. evden kaçabilir. ben 2. 3. kattan atlayan kedi biliyorum. ve sokaklarda zaten bakıma ihtiyacı olan onca can varken. bu kısırlaştırma karşıtlığı nedendir. gel gelelim bakacak durumun var. o zaman kısırlaştırma niyetin yoksa. sokaklardan ev ihtiyacı olan yavrulardan al öyle artır elindeki canlıların sayısını. sözlerim bu kadar. hayırlı geceler.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
doğanın döngüsü evet. ama hangi doğadan bahsediyorsunuz siz. insanoğlunun mahvettiği bir doğa var şu an. belediyeler barınak değil hapishane yapıyor. hayvanlar açlıktan birbirlerini yiyorlar. hastalıktan ölüyorlar. sokak da doğum yapan bir kedi yavrularına yemek bulmak adına yoğun trafiklerde araba altında kalıyor. doğan bebekler ortada kalıyor. ve her doğum yapan kedi köpeklerin yavrularının yarısı ilk etap da ölüyor. evinde cins hayvan besliyorsundur. paran vardır bakıyorsundur. eti sütü eksik etme gibi bir sorunun yoktur. cins kedinin yavruları olsun aile kursun dersin. 3 gün sonra doğduğunda bakımı zor oluyor. ya eş dost ister bakamaz sokağa düşer ya da satarsın. satarsın diyorum çünkü ben kısırlaştırmaya olumlu bakmayan insanların içerisindeki en büyük düşüncenin üretim yapıp satmak olduğunu düşünüyorum. kimse de bana bunun aksini iddia edemez. kabul ettiremez. hayvanların kızan döneminde ne kadar sıkıntı yaşadığını bilmiyorsunuz. ama bu düşünce sahibi insanlar o dönemlerde hemen çiftleştirecek bir eş arayışına girerler. bu hayvanlarda üreme fizyolojik bir olay. her hangi bir keyfi yok bu canlılar için. eziyetten başka bir şey değil yani. sokakta ki canlar için diyorum. ve senin evde baktığın can kızan döneminde ufak bir dikkatsizlik sonucu sokağa düşebilir. evden kaçabilir. ben 2. 3. kattan atlayan kedi biliyorum. ve sokaklarda zaten bakıma ihtiyacı olan onca can varken. bu kısırlaştırma karşıtlığı nedendir. gel gelelim bakacak durumun var. o zaman kısırlaştırma niyetin yoksa. sokaklardan ev ihtiyacı olan yavrulardan al öyle artır elindeki canlıların sayısını. sözlerim bu kadar. hayırlı geceler.

İnsanların mahvettiği doğanın biletini hayvanlara mı keselim? Ortalık çok kötü, kimin ne olduğu belirsiz. O zaman insanlar da çocuk yapmasın, nede olsa ortada iğrenç bir durum var değil mi? Beni tanımadan bu sözleri sarf etmenizi anlayamadım, tanışma konuma baktıysanız 10 yaşında bir köpeğimin olduğunu ve cins değil, kapımda bulduğumu görürdünüz. Allah’a şükür paramı kazanabiliyorum, üretim yapmıyorum. Hayvanlar eziliyor, ölüyor. Evet doğru. O zaman bunun çözümünü biz insanlar, kısırlaştırma olarak bulmayacağız. Barınaklara sahip çıkacağız, düzgün araç kullanacağız. Kendimizi geliştirmek, dikkatli olmak ne kadar zorumuza gidiyor değil mi? Ama ne gerek var, hayvanları kısırlaştıralım olsun bitsin.
Düşüncene saygı duyuyorum. Bu konuyu daha fazla uzatmayacağım fakat insanları bilmeden, tanımadan yargılama. Senin düşüncen sana, benim düşüncem bana.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
lütfen tartışmayalım derim, biraz daha sakin olalım ve daha pozitif yaklaşalım birbirimize karşı. bizler bu canlar için birlikteyiz, elbette fikir ayrılıkları da olacaktır ama birbirimize olan saygımız hiç bir zaman eksilmesin. lütfen sevgi ile kalalım mutlu kalalım

destanhbf

Hayvansever
İnsanların mahvettiği doğanın biletini hayvanlara mı keselim? Ortalık çok kötü, kimin ne olduğu belirsiz. O zaman insanlar da çocuk yapmasın, nede olsa ortada iğrenç bir durum var değil mi? Beni tanımadan bu sözleri sarf etmenizi anlayamadım, tanışma konuma baktıysanız 10 yaşında bir köpeğimin olduğunu ve cins değil, kapımda bulduğumu görürdünüz. Allah’a şükür paramı kazanabiliyorum, üretim yapmıyorum. Hayvanlar eziliyor, ölüyor. Evet doğru. O zaman bunun çözümünü biz insanlar, kısırlaştırma olarak bulmayacağız. Barınaklara sahip çıkacağız, düzgün araç kullanacağız. Kendimizi geliştirmek, dikkatli olmak ne kadar zorumuza gidiyor değil mi? Ama ne gerek var, hayvanları kısırlaştıralım olsun bitsin.
Düşüncene saygı duyuyorum. Bu konuyu daha fazla uzatmayacağım fakat insanları bilmeden, tanımadan yargılama. Senin düşüncen sana, benim düşüncem bana.
konuyu istediğin noktada kapat. lakin şunu unutma konuya olan bakış açın ve verdiğin örnek çok saçma oldu. insanlar kendilerine bakabilecek güce paraya enerjiye yada en kötü iradeye sahipler. ama canlıların böyle bir lüksü yok. verilen yemek olursa veya bulabilirlerse karın doyuruyorlar bulamazlarsa ki zaten sokakda ki canların da bir çoğu bulamıyor. zayıflıktan hastalıktan ölüp gidiyorlar. gelelim kısırlaştırma konusuna önce biraz araştır sonra veterinerine danış. bu işlemin hayvanın ömrünü uzattığını daha sağlıklı bi hayat sürdüğünü öğren sonra gel benimle tekrardan diyalog kur. haa unutmadan şunu da dile getireyim barınaklara sahip çıkmadığımı felan sanma ben bulunduğum bölgede derneklere olsun hayvan barınağına olsun sürekli gidip geliyorum. ve sokak beslemesine çıkıyoruz. araç kullanmıyorum. ve sizin tahmin edemeyeceğinizden daha çok hayvana yardım eli uzattık ve uzatmaya da devam ediyoruz. ve 10 yaşında bir can sahiplenmiş olmanız kısırlaştırmama niyetinizi iyi göstermez. yazdığın yazıyı bir kere daha gözden geçirmenizi ve kendinizi sorgulamanızı istiyorum. hayırlı geceler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...