Kedi Hedef Eğitimi Nasıl Yapılır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
kedilere-hedef-egitimi-nasil-yapilir.png
Hedef, kedinizin dikkatini vermesini istediğiniz noktadır. Kedinize nasıl bir noktayı hedef alacağını öğretirken, ödül kullanarak (mama veya oyuncak kullanılabilir) elinizle veya belirlediğiniz hedef çubuğuyla yönlendirebilirsiniz.
Kediniz burnunu hedefin yanına her koyduğunda ya da daha iyisi, hedefin üzerine koyduğunda) ona ödülünü verirsiniz. Kısa zaman içinde kedi, yakalamak istediği oyuncak fareyi takip eder gibi hedefi yakından takip edecektir.

Hedeflerin birçok türü vardır. Elinizi, oyuncağı, çubukları kullanabilirsiniz. Eğitim sonunda kedi elinizi veya sizi hedef olarak algılayabileceğinden hedef çubuğunu veya oyuncakları kullanmanız daha iyi olacaktır.

1. Hedefi kedinin burnunun altına koyarak başlayın (oyuncak ya da mamayı tutan elinizle de bunu uygulayabilirsiniz). Mamayı kokladığında onu övün. Örneğin "Aferin, kedicik" diyebilirsiniz. Mamayı ağzına aldığında "Aferin, kedicik" deyin. Uzun cümleler,kelimelerden kaçının ve eğitimin başından sonuna kadar aynı cümleyi kullanmaya özen gösterin. Cümleniz iki kelimeyi geçmeyecek şekilde olmalıdır. İki veya daha fazla kelimeden oluşan cümleler kedinin algılamasını güçleştirecektir. Devamlı farklı kelimeler ya da farklı cümleler kullanmak kedinin eğitimini tamamlamasını güçleştirecek bir unsurdur.

2. Hedefi kedinizden biraz uzaklaştırın. Onu, kedi biraz gerildiğinde uzanabileceği bir noktaya koyun. Hedefe değdiğinde, o yemi alırken onu övün.

Kedinin ödülü almasıyla övgünüz arasındaki ilişkiyi kurdukça, onun hedeflemesi ve ödülünü alması arasında bir süre bekleyebilirsiniz. Ödülünüz onu bu dersinde teşvik edecektir. Övgüde verdiğiniz tepki ona istediğiniz şeye ulaştığını bildirecek ve mama da bu hareketi için ona bir ödül olacaktır.

Hedef Eğitimi

Hedef eğitimi, kediye herhangi bir şey yaptırmayı öğretmenin en kolay yoludur. Kediye mama ya da oyuncak gösterin ve kedi ödüle burnuyla değerek ilgisini gösterdiğinde onu övün ve ona ödülü verin. Kedi övüldüğünde ve ödüle nasıl ulaşacağını öğrendiğinde, o uygulama yaptıkça ödül değiştirilebilir ya da ödülün verilmesi ertelenebilir. Ödül tek başına onun performansını arttıracaktır. Hedef her şey olabilir. Örneğin: çubuk, top, kağıt mendil hatta eliniz dahi olabilir.

Hedef Eğitimi Hakkında Düşünceleriniz?

Siz değerli hayvansever kullanıcılarımızın kedilere hedef eğitimi vermenin ne kadar mantıklı? Ne kadar gerekli olduğuna dair gerekli bilgileri konu altına yorum olarak belirtebilirsiniz. Bizim yazılarımız tamamen bilgi amaçlıdır, forum kuralları dışında eleştirel yorumlara tamamen açığızdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Köy, bahçesi olanlar için ideal bir eğitim. Kurmalı fareler üzerine yoğunlaşılması ayriyeten iyi olacaktır ancak av niteliğinde olan hamster, rat, Tavşan, guineapig gibi evcil hayvanları besleyenler uzak durmalıdır

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizimkine naparsam yapayım eğitim verilmiyor. :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, sizin kediniz artık ergenliği de atlatmıştır :) başına buyruk hareketlerini açıkçası ben de çok seviyorum, kedilerin kendi kafalarına göre hareket etmeleri en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi diyebilirim :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizimki analığı da atlattı kısırlaştı dobiş olma yolunda ilerliyor. 50 kez salondan çıkarsam 51 kez gidip perdelerime tırnaklarını taktırıyor.