Kedi Evi Yapımı

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
Merhaba,
Geçenlerde kuş malzmeleri ile ilgili bir paylaşım yapmıştım. Her ne kadar ekipman eksikliğim olsa da kedi evi de yapmaya başlamayı düşünüyorum. :)
Dediğim gibi eksik malzmem var. Hem yapmak için olan şeylerden hem de yapımında kullanılacak şeylerden. Bu yüzden önce sormayı tercih ettim. Eğer isteyen varsa, piyasanın altında kedi evi yapıp satmak istiyorum. Şu anda ciddi anlamda pahalılar, aslında 30-40 lira olabilecek şey 100 lirayı aşkın. Biraz da bu yüzden bu işe kalkıştım.😅 Malzeme hesaplamasını tam olarak yapmadım tabi. Ama eminim ki daha ucuza da sayılabilecek ürünlerdir.
İsteyen ama alamayan vardır muhakkak, benim gibi. Hazır kendime yapmışken birilerine de yapayım. 😁

Şu anda aşağıdaki örnekleri buldum. Bu tarz olanlar yapılması kolay geliyor şimdilik.
IMG_20201222_221148.jpg
IMG_20201222_221132.jpg
IMG_20201222_221205.jpg
IMG_20201222_221220.jpg

IMG_20201222_221116.jpg
IMG_20201221_203744.jpg

Tevfik

Yönetici
Kedi Dostu
@Beyzpl, öncelikle eline emeğine sağlık gayet güzel düşüncelere sahipsin ama naçizane fikrim sokak hayvanları içinde kedi evi yapabilirsin ☺️ Mesela bizim ihtiyacımız oluyor, ben kartondan (üzerini muhafaza ederek) yaptım ama sürekli yenilemek gerekiyor, bunuda ele alabilirsin🤔

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@Tevfik, çok teşekkür ederim tekrardan. 😊

Benim asıl fikrim kuşlardan biraz para birikince direk malzeme almaktı. Ama son zamanlarda kedi almak istiyorum ben. Ve sokakta da 3-4 aylık olduğunu tahmin ettiğim küçük küçük yavrular gördüm. İşte bu yavrulardan en korkak olanı kendim alıştırıp, sonra da sahiplenmeyi düşündüm. Bu yüzden 4-5 gündür düzelir olarak yemek götürüp veriyorum. Tek sorun sokakta sadece o kafar kedi yok. Kendimi 10-11 kediyi beslerken buldum. 😁
Şu anda yumurtadır ettir idare ediyorum, ama zor oluyor. Bu yüzden kuru mama almak istedim. Malum iyi bir mama da ucuz değil. Ayda 15 kg mama gideceğini düşünürsek ortalama 200-300 lira lazım. Ailem bu kadar parayı ayırabilir denemez, ben de kendim sürekli karşılamayacağıma göre böyle bir yöntem buldum.:)
Bakalım eğer ilgi görürse benim için çok güzel olacak.

bu projeyi ben gecen hafta 350 tl vermeden önce yapsaydın ah ah :D
Evet güzel olurmuş 😁😅
Açıkçası biraz aceleci bile davranıyor olabilirim, sadece birkaç gün önce geldi bu fikir aklıma. :D

Arndiol

Moderatör
Kedi Dostu
Kedi evlerinde en büyük sorun tırnaklama.

arkadaşımın evinin içindeki ve üstündeki tüm polarımsı yüzeyi söktü psikopatlar :D

bende normalde paylaştıgınız görseldeki gibi alacaktım bu nedenle direk ahsap yaptırdım.

Ancak ev yapımı oldugunda kalitesi daha iyi olacaktır, malumunuz piyasadaki ürünler işlevsel ve sağlamlık harici görsel olarak "cok cici olsun" modunda yapılıyor.

Tevfik

Yönetici
Kedi Dostu
@Beyzpl, düşüncen çok hoşuma gitti, sokaktaki kedileri beslemende ayrıca mutlu etti. Kayseri'de olsaydın eğer kedi sahiplendirirdim aşırı sevimli dostlarımız var, bayağı güvene aldım onları ama tabii sıcak bir yuva çok daha güzel olurdu :)

Daha önce söylediğim gibi adore mobilyadan bana çok fazla kedi evi gelmişti, tüm arkadaşlarım sipariş geçtiler ve çok fazla ihtiyacı olan kişiye kedi evi vermiştim. Aynı kedi evini mobilya atölyesinde yaptırayım dedim, adamın bana çıkarttığı fiyat dudak uçuklattı :) Normal de Kayseri bildiğiniz üzere mobilya şehiri diye geçer, bu durumun hikayesini daha önce anlatmıştım :)

Kaliteli olması kesinlikle önemli burada @arn katılıyorum, aksi hâlde dayanıklılık testine giriyorlar

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@arn, tabi daha önce bir tecrübem olmadığı için ne kadar sağlam yapmam gerektiği konusunda bir fikrim de yoktu. Uyarınız için teşekkürler, bunun üstünde düşünmem lazım o zaman. 😁

@Tevfik, ben de çok görüyorum sahiplendirme ilanı. Birbirinden tatlı kediler için açılıyor. Ama madem yakınlarında da var, benim için de daha kolay olur diye düşündüm. ☺️

Tamemen tahta birşey mi düşünsem acaba. 🤔
Tabi sağlam yapmaya çalışacağım. İnşallah yakında kedi alırsam deneyerek de gözlemlerim.:)))
Bunun hakkında Türklerin yaptığı video çok yok. Biraz da yabancı videolara bakayım. Nasıl yapıyorlar, ne kullanıyorlar vs. diye. Olmadı çoğunu güzel görünümlü tahta, birazını da kumaş kaplama ile olabilir bence

Arndiol

Moderatör
Kedi Dostu
@Beyzpl tahta ahsap olarak düşünüyorsan en son yazdıgım fotoğrafa bakabilirsin.

tamamen geçmeli yapılmış lego gibi. yani montajı ile falan da ugrasılmıyor.

Kedi Evi Konum

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@Beyzpl ama naçizane fikrim sokak hayvanları içinde kedi evi yapabilirsin ☺️
Birde bunu öncelerden düşünmüştüm aslında. Hatta yapmaya kalktığım anda kesimi yaptığım testere ile biraz kendimi kesmiş olabilirim. Tabi üzerinden uzun zaman geçti ve bir daha nedense aklıma gelmedi bu fikir. 😅
Ama oturduğum yerde bahçeli ev olsun, kuytu köşe olsun çok var. Aslında şöyle bakınca kedilerin girmesi yer olduğunu görebiliyor. Bu yüzden de biraz ağırdan alıyor olabilir bu konuyu belki.

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@arn, teşekkürler örnek için. 😊
Geçirmeli zor olsa da öyle birşey güzel olur cidden. Veya benim verdiğim örneklerden aşağıdakileri tahtadan düşünebilirim. Kumaş bunlarda olmak zorunda değil gibi duruyor.
IMG_20201222_221220.jpg
IMG_20201222_221148.jpg
IMG_20201222_221230.jpg

Arndiol

Moderatör
Kedi Dostu
olabilir tabi umarım istediğin gibi birşey yaparsın :)

gerçi milyon milyar trilyon da versen kedi gidip kutuda ya da yerde yatıyor :D :D :D

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@arn, tekrardan çok teşekkür ederim. İlginiz ve iyi dilekleriniz için. 😊

Ve aynen haklısınız. Daha öncelerden de beslediğimiz bir kedi vardı ve poşet hayranıydı kendisi. Gidip 200 liraya ev alsaydık bile 25 kuruşluk poşetlerini içinde yatmayı seçerdi kesin.

Beyzpl

Kullanıcı
Balik Dostu
@Arndiol, ufak bir düşünce değişimi geçirdi. :) Şu anda elime tahta geçmesini bekliyorum. Tahta gelince de mama ve su için de yer olacak şekilde sokaktaki kedilere (@Tevfik bey in de dediği gibi:) ) ev yapmayı düşünüyorum şu anda. Çünkü hem yapımı daha kolay hem de daha faydalı. Ölçü vs. o konuda bir sorun yok, sadece dediğim gibi yapacağım tahta eksik.