Kedi de İshal Mi Var Sizce

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Ben dün sokakta ortalama 1 aydır beslediğim 4-5 aylık bi yavruyu sahiplendim. Oldukça kolay alıştı eve, şimdiden en azından bir iki haftadır varmış gibi. Ama tek sorun geldiğinden beri karnının aç olsun olmasın şiş olması, davul gibi içi boş bir hissiyat oluşturması ve arada bir sıkıntısı varmış gibi miyavlaması. Henüz veterinere götürmedik, birkaç gün sonra götürebiliriz ancak zaten. Daha demin de kumuna tuvaletini yaptı ama sıvı ve yeşil renkte. Zaten daha önceden bağırsaklarında sorun olduğunu düşünüyorduk. Bunu internette arayınca da ishal veya bozuk yiyecek yemiş olamasına denk geldim hemen. Bilgisi olan, sizce kedimin sorunu ne? Veterinere gidene kadar ne yapmalıyım, nasıl düzelir?

Çözüm
Veteriner e gidebilirsiniz telefon edin tc nizi alıp sizi sisteme işliyor. Ben öyle gitmiştim polis birşey yapmadı.

Iç parazit kısa surede tedavi edilirse sıkıntı yaratmaz , benim çok ileri idi iki defa ic parazit hapı yuttu düzeldi.
Poposundan sapır sapır çıkıyordu durduk yere. Hapı alınca bildiğiniz serçe parmak kadar 2 defa parazit kitlesi çıkardı.

Veteriner bu duruma bile endiselenecek birsey olmadigini söylemişti, sadece kötü dışkılama, zayıflık, gaz çıkarma ve halsizlik yapmıştı.

Başka birşey değildir diye umuyorum, parazit vardır içinde ilacı içer geçer. Çok yaygin bir durum, hele ki sokak kedilerinde

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim lucy gibi
%80 ic parazit problemi
Popodan minik minik çıkıyor mu ya da dışkıda var mı birşey?

Eve yeni aldığımız kediye yaş mama verilmemesini söylemişti vet, kuru mama verin sadece.
Dışarda yediği şeylerden, direk mamaya geçiş falan da sebep olabilir gibi ama bence parazit.

Bence eve daha girmeden veteriner e parazit kontrolüne götürmeniz lazımdı, bazı türleri insana da Bulaşıyor

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Gülce, hayır henüz yaptırmadık. Veterinere yasak yüzünden gidilemez zaten. En azından iki gün daha veteriner bakamayacak, aşı olmayacak.
@Arndiol, açıkçası dediğiniz parazit durumu hakkında çok bir bilgim yok. Dün akşam eve geldiği için zaten o gün karnını doyurmak dışında birşey yapamadım. Bu gün de dışarıya çıkartmak için şartlar uygun değildi. Dışarıda da yaklaşık olarak 20-30 gündür her gün kendim mama veriyordum aslında. Yani evde yediği ile çok farklı birşey yemedi son zamanlarda. Eğer dediğiniz gibi iç parazit sorunu ise, ne bu tam olarak? Ne kadar ciddi veya?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Veteriner e gidebilirsiniz telefon edin tc nizi alıp sizi sisteme işliyor. Ben öyle gitmiştim polis birşey yapmadı.

Iç parazit kısa surede tedavi edilirse sıkıntı yaratmaz , benim çok ileri idi iki defa ic parazit hapı yuttu düzeldi.
Poposundan sapır sapır çıkıyordu durduk yere. Hapı alınca bildiğiniz serçe parmak kadar 2 defa parazit kitlesi çıkardı.

Veteriner bu duruma bile endiselenecek birsey olmadigini söylemişti, sadece kötü dışkılama, zayıflık, gaz çıkarma ve halsizlik yapmıştı.

Başka birşey değildir diye umuyorum, parazit vardır içinde ilacı içer geçer. Çok yaygin bir durum, hele ki sokak kedilerinde

Çözüm

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, yasaktan dolayı veteriner kapalı olmaz mı? Ondan tereddüte girdim ben.
Bu arada sormuşsunuz, dışkısını sadece bir kere yaptı. Minik minik değil bir anda, fotoğrafı var aslında ama bilmiyorum. Eğer ise yararsa vereyim.

Yani şu anda çok endişelenmeme gerek yok değil mi? Sadece iç parazit aşısını yaptırınca düzelme görülür mu yoksa hap da gerekli mi bir bilginiz var mı?

Bu arada buradan da hemen sorayım. Belediye veterinerleri tam olarak nasıl hizmet veriyor? Yani güvenebilir miyim, ücret nasıl oluyor?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim buradaki veterinerler açık, en azından benim gittiklerim acıktı. 1 ocak günü bile gittim.

Eve yeni gelen kedi kasıyor kendini , hemen kaka yapmıyor, ben çok korkmuştum hayvan çatlayacak sandım.
Veteriner bana kendini kastigi için ya da eve gelmeden önce br süre birşey yemedi ise yediği yemeğin sindirilip diskilanmasinin 48 saati bulacağını söylemişti, sizinki yine yapmış.

Iç parazit hap ,iğne, damla şeklinde oluyor, her veteriner farklı. Sadece birisi tercih ediliyor. Işe yaramazsa bi.hafta sonra yine yaparlar.
Dıs parazit damla direk.

Umut ediyorum parazit problemidir endişelenecek birşey olmaz. Etkisini cabuk gösteriyor iç parazit ilacı zaten.

Ev kedisi için belediye veterinerlerine gitmedim , belki giden baska bir üyemiz vardır yardımcı olurlar

Vinda

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinerler açık. Veterinerinizi arayın onlar yapmanız gereken şeyi söylüyorlar polis çevirirse sıkıntı olmaz. İç parazit gibi gerçekten. Arkadaşım da dışarıdan kedi sahiplenince mama değişikliği ve parazitten dolayı ishal olmuştu.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, anladım. O zamana ben de iç parazittir diye umut ediyorum.
@Sinemelawen, @Vinda, veteriner açık ise çok büyük bir sorun yok o zaman. Kedinin problemi hakkında net birşey söylerler yanılmıyorsam. Orada da gereken aşı vs. de yapar.
Teşekkürler yanıt yazan herkese. Yeni sahiplenince bir de ilk defa başıma gelince endişelenmistim. :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Istediğin kadar sorabilirsin. Özellikle ikinci kedim de birçok hastalığa sahit olduğum için biraz tecrubelendim :)

Veterinerler en uygun yönlendirmeyi yapacaklardır merak etmeyin.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, bizim kaçıncı kedimizdir, ama hiçbirinde hastalık çıkmamıştı çok şükür. Bunu bir de direk ben sahiplenince daha çok üstüne düşmüş olabilirim. 😅