Kedi braf(çiğ) beslenme hakkında yardımcı olur musunuz ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Rick

Hayvansever
Kedi Dostu
Şans eseri braf(çiğ) beslenme olayını öğrendim.Forumda da araştırma yapınca kuru mama aslında mantıklı değilmiş.Etcil hayvan olduklarını en başından beri farkındaydım ama aklımda hep o parazit olayı vardı.Onunla ilgili bir kaç bir şey de okuyunca bu alana yönelmek istiyorum.Bilgisi olan kaynak vs. önerebilirse çok sevinirim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben köpeğim için araştırmıştım, kedide de aynı.

Bence tüm dengeleri tutturdugunuzda güzel bir beslenme çeşiti fakat günümüzde cogu insan besin değerlerini hesaplayamaz.

Çiğ beslenme sonucta önüne eti ver yesin olayı değil. Kuru mamalarda bir kedinin sağlıklı yaşamasına dair bütün maddeler hesaplanıyor, sadece kuru mama ile bir ömür yaşayabiliyor bu hayvanlar. Çiğ beslenme sırasında bazı besin değerlerini az verip bazılarını cok vererek sağlığı riske atabiliyorsunuz. Çabuk bozulma riski ve parazit süreçleri ise bambaska. yemeği yiyeceği kadar verip fazlasını bırakmamanız gerekiyor. (köpekte bu kolay, kolunu versen kolunu yer doymazdı evladım benim :D )

Bir diyet / yeme listesi cıkartıp harfiyen uyarak başarabilirsiniz, açıkçası evde gerekli ölcülerde kalitede yaş mama , kuru mama , malt vb. besinleri alan kedilerde uzun ömür yaşayabiliyor, bu nedenle takibi zor birşeyi kimse tercih etmiyor.

Rick

Hayvansever
Kedi Dostu
Belli günlerde kuru mama belli günlerde çiğ beslenme olabilir mi ?

Rick

Hayvansever
Kedi Dostu
1605519747792.png

Murat Ozmen adlı kullanıcıdan okuyunca aslında mantıklı geldi.Kedinin günlük alması gereken kalori miktarını eğer hesaplarsam takibi daha kolay olur diye düşünüyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Aslında ihtiyaç hesabı yapmak o kadar da zor olmuyor. Kan değerlerine ve kedinin günlük ihtiyaçlarına bakıp kolayca hesaplanabiliyor. Bunlarla ilgili birçok örnek olduğundan hesaplama işin kolay kısmı, zor kısmıysa kedinize alerji yapmayan kedinizin sevdiği besinleri ayarlı bir şekilde verebilmek. :) Eğer maliyetini sorun etmiyorsanız kesinlikle barf besleyin derim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Belli günlerde kuru mama belli günlerde çiğ beslenme olabilir mi ?
Maalesef hem kuru mama hem çiğ beslenme yapamazsınız. İkisi de farklı şekilde sindirildiğinden dolayı yalnızca birinin tercih edilmesi ve uygulanması gerekiyor.

Rick

Hayvansever
Kedi Dostu
Maalesef hem kuru mama hem çiğ beslenme yapamazsınız. İkisi de farklı şekilde sindirildiğinden dolayı yalnızca birinin tercih edilmesi ve uygulanması gerekiyor.
Bu beni çok üzdü işte.Peki kuru mama yanında ara bir ek ciğer vs verebilir miyim ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Her türlü eti pişmiş olması şartıyla kuru mamaya ek olarak verebilirsiniz. Pratik Mama Tarifleri'ne göz atmanızı tavsiye ederim. Bu ve buna benzer tarifleri ara öğün olarak kedinize verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta vereceğiniz gıdaların kuru mamaya ek gıda veya ara öğün olmasıdır.