Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

KingEray

Hayvansever
Cümleten merhabalar.. Üniversiteden bir arkadaşın yetersizliklerden dolayı bakamadığı 7 aylık bir kediyi bana verecek

Bu işin pirlerini konuya davet ediyorum

-Tuvalet eğitimi nasıl yapılır? (En büyük problem bu)
-Mama dışında ne vermem gerekir
-Süt verilirmi? Verilirse ne aralıklarla verilir
-Başka neler yapmam gerekir en iyi şartlarda bakmak için?

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@KingEray öncelikle yeni dostunuza merhaba demek isteriz eve geldiğinde :)

kedilerin tuvalet eğitimleri doğuştan vardır, kedi kumu diye tabir edilen kumlardan aldığınız zaman düzenli olarak yapacaktır. ama kediler temizliğe çok fazla önem verirler bunu dikkate alarak gerekirse günlük değişim yapın kumunu.

sadece mama vermek olmaz, gramını iyi ayarlayacağınız şekilde ciğer verebilirsiniz (ısıtıp verdiğinizde daha güzel olur).

7 aylık bir kediye süt verilip verilmemesi konusunda pek bilgim yok bu konuda bilgili arkadaşlar sizi aydınlatırlar.

en iyi yapacağınız şeylerden bir tanesi mutlaka veteriner hekim tercihiniz çok iyi olması gerekiyor yoksa çok fazla rezillik çeker o kedi, aynı zamanda sizde

KingEray

Hayvansever
@Gizem teşekkürler çok iyi anlatmışsınız rahatladım valla :)

forumun ilk kurulduğu günden beridir söylerim burada moderatörlüğü hakeden biri varsa sizsiniz diye :D

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@KingEray çok fazla bilgiye sahip değilim, daha önceleri forum sistemi kullanmışlığım elbette çok oldu fakat hayvanlar üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum sonuna kadar :) biraz daha detaylı bilgiye sahip olursam eğer @Tevfik bey ile iletişime geçmek isterim

destanhbf

Hayvansever
Cümleten merhabalar.. Üniversiteden bir arkadaşın yetersizliklerden dolayı bakamadığı 7 aylık bir kediyi bana verecek

1. soruya gelirsek gizem hanımında dediği gibi kediler de tuvalet ğitimi doğuştan gelir. aslında eğitimini emzirme döneminde anne verir ama diyelim ki annesiz bir yavru buldunuz. anne vermese bile doğuştan onlarda o özellik vardır. çok temiz hayanlardır. sürekli temizlenmeleri de bundan gelir.
  2. sorunun cevabı aslında belli kuru mama her zaman yeterli. kaliteli bir markanın kitten mamalarını 1 yaşına kadar verebilirsiniz. onunda dışında haftada 1 yada 15 günde 1 olmak kaydıyla tavuk haşlayıp küçük küçük bölerek hem de suyundan bir kaba koyarak verebilirsiniz. ciğer de verilir. lakin mevsimi önemlidir. yazın balık kışın tavuk tercih etmenizi öneririm. ben yazları balığa gider tuttugum taze balıklardan pişirip verirdim. sebebiyse tavuk eti sürekli verildiğinde derisinde yağlanma ve tüylerinde aşırı dökülme yapabiliyor. zaten yazın tüy döken kediler daha çok sıkıntı yaşayabiliyor. bu sebeple ki yazın balıklı kışın tavuklu yada kuzulu mamalar öneriyorum dostlarıma. bu konuda ekleyeceğim başka bir şey yok.
  3. soruya gelince kedilere süt verilmesini asla tavsiye etmem. inek sütü içerik olarak laktoz barındırır ve inek sütünün içindeki laktoz kedi için çok zararlıdır, enfeksiyona kadar gidip kediyi öldürebilir. ---->{şöyle anlatmak gerekirse kedi sutu icer, laktozu sindiremez, ishal olur. sut verilmeye devam edilirse ishal gecmez. ishalle vucut su kaybeder. ilerlerse ciddi bir su ve kilo kaybi olur ve hayvanin vucut direnci duser. hayvanin vucut direnci dusunce enfeksiyonlara acik hale gelir. hastalanirsa, direnci hali hazirda dusmus olan kedi icin isler sikintili bir hal alabilir. örneğin gençlik hastalığı gibi. ]---- ve genç kediler yani 2-3 yaşında olanlar belki bu laktozla başa çıkar ama özelikle yavru ve yaşlı kedilerin sindirim sistemini aşırı zorlar. haa elinizde diyelim ki o an için sütten başka verecek hiç bir şey yoksa vereceğiniz süt kadar içine su eklemeniz gerekir. yani 1 bardak süt verecekseniz 1 bardak da içine su koyarak yoğunluğunu azaltmanız gerekir.
BENİM KENDİ TAVSİYEM ONLARA YOĞURDU BİRAZ SULANDIRARAK AYRAN YAPIP İÇİRMENİZ YADA AZ AZ YOĞURT YEDİRMENİZ. PROBİYOTİK HER ZAMAN SAĞLIKLIDIR.
4. Sorunun cevabı gayet net. onla vakit geçirin iyi olacağına inandığınız şeyleri yapın. top oynayın onu çağırın onla konuşmaya çalışın evlat gibi sevin . yapabiliyorsanız iç dış parazitlerini siz yapın. ona gereksizlik itemleri alın :D yani toplar sallanan ipli oyuncaklar gibi. veteriner konusunu arkadaşımız belirtmiş. siz ona ne kadar iyi bakarsanız kediniz size o kadar sever. benim evimde 5 evladım var. bir tanesinin tek kakasını değişmem dünyalara. o kadar :)
uzun uzun yazdım . saygılar sevgiler.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
@destanhbf muhteşem anlatmışsınız gerçekten hayran kaldım :) kedi bakımı hakkında benimde daha fazla bilgiye sahip olmam gerekiyordu bu yazınız bayağı hoşuma gitti.

destanhbf

Hayvansever
@destanhbf muhteşem anlatmışsınız gerçekten hayran kaldım :) kedi bakımı hakkında benimde daha fazla bilgiye sahip olmam gerekiyordu bu yazınız bayağı hoşuma gitti.
rica ederim gizem hanım. uzun zamandır yoktunuz çok geçmiş olsun yazınızı okudum. ben kedilerimi çok seviyorum onlar yoldaşım benim. elimden geldiği kadar onlara iyi şeyler yapmaya çalışıyorum. bu sayede bende sürekli kendime bi şeyler katıyorum. umarım size de bir şeyler katmıştır. teşekkürler güzel yorumunuz için. :D

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu

Gerekli bilgiler verilmiş bende bildiklerimden bahsetmek istiyorum.
Evinize koyacağınız kedi tuvaleti ayak altından uzak sakin bir yerde olsun ve kedinize yerini göstererek bir kaç kez içine bırakın. Benim tavsiyem kapalı kedi tuvaletleri. Kapıdan kediyi içeri doğru bırakabilirsiniz. Kum görünce hemen eşeler ve bundan sonra oraya yapması gerektiğini oranın tuvalet ihtiyacını karşılayacağı bir yer olduğunu bilir. Tuvalet ve yemek kaplarını aynı odada bulundurmamaya dikkat edin bu hususta. Günlük temizlerseniz mesela her akşam yatmadan hem hijyen hemde koku yönünden rahat edersiniz tüm kumu dökmenize gerek yok. Elekli küreklerle yaptığını bir poşete alıp atarsınız. Güzel topaklanan ve kokuyu hapseden kumlar var.
Mama dışında tavuk ciğeri haşlayarak verebilirsiniz suyuyla birlikte çok severler ve çok besleyicidir. Onun dışında imuneks bağışıklık güçlendirici kullanabilirsiniz. Bir kaç damla yaş mamasına katarak. Haftada 1 yada iki kere yaş mama verebilirsiniz. Yumurta sarısını çiğ olarak çok severler. Kimisi haşlama yumurtada yiyor. Kedinize deneyerek bulabilirsiniz nasıl sevdiğini. Yoğurt tavsiye ederim. Yoğurttan ziyade kefir tavsiye edebilirim.
Süt konusuna gelince benim kızım hamilelik döneminde bolca tüketti. Fakat süt verilecekse mutlaka aynı oranda suyla karıştırmalısınız. Direkt süt verilmemelidir. Keçi sütünü tavsiye ederim. Yoksa inek sütünü sulandırarakta dediğim gibi.
Tırnak bakımını ve taramayı da ihmal etmezseniz ondan mutlusu olmayacaktır. Aşılarını aksatmayın ve bolca sevginizi vereceğinizden şüphem yok zaten.