Karıncaların Üremeleri Nasıl Gerçekleşir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Karıncalar koloni halinde yaşayan ve birçok ilginç özelliği olan canlı grupları arasında yer alır. Zararsız türlerinin yanı sıra zararlı karınca türleri de mevcuttur. Çalışma disiplinleri ile bilinen birçok karınca türü vardır. Türler değişik özellikler gösterdiğinden gruplandırılırken de farklı isimlerle adlandırılmaları doğal bir sonuçtur. Beslenme şekilleri açısından da türlere göre farklılıklar oluşmaktadır. Karıncalar Dünya üzerinde yer alan kalabalık canlı grupları arasında değerlendirildiğinden nasıl üredikleri de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Karıncaların Üremeleri Nasıl Gerçekleşir? Sorusu birçok kişi tarafından sorulan ve yanıtı merak edilen bir konudur. Bu soruyu yanıtlamadan önce karıncalarla ilgili birkaç ilginç bilgiyi sizler için bir araya getirdik.

Karıncalar Hakkında Bilinmeyenler

• Karıncalar yürürken robot gibi hareket ederler

• Koloniler şeklindeki yaşam biçimleri yaşadıkları alanı ele geçirmeleriyle sonuçlanır

• Kendi ağırlıklarının 10 katına kadar ağırlık kaldırabilme yeteneğine sahiptirler

• Koloniler halinde yaşamaları onların sosyal canlılar olarak adlandırılmasında etkilidir

• Çalışma prensipleri iş bölümüne dayalıdır

• Görme yetenekleri son derece sınırlıdır

• Kokuları algılayarak hareket ederler

• Dünya üzerindeki en çalışkan ve tutumlu canlılar olarak tanımlanırlar

• Her tür besini tüketebilirler

• Yaşam süreleri 4-12 yıl aralığında değişebilen karıncalar uzun ömürlü canlılardır

• Karıncaların arılardan evrimleştiği konusunda görüşler vardır

• İşçi karıncalar dişi karıncalardan oluşur

• Kraliçe karınca ortalama28 yıl gibi bir süre yaşayabilir

• Antartika, karınca türüne rastlanmayan tek bölgedir

• Yönlerini bulmak için güneşten yaralanırlar

• Akciğerleri olmayan bir canlı türüdürler

• Türlerine göre beslenme özelliği gösterirler

• Etçil ve otçul olarak gruplandırılabilirler

• Yuvalarının ağzını güneye getirirler

• Çeşitli renklerden oluşabilirler

• 6 adet bacakları bulunur

• Üremeleri yumurtlama yöntemiyle gerçekleşir

• Karıncalar hızlı hareket edebilen canlılardır bu sebeple kısa sürede yer değiştirebilirler

• Karıncaların yaşam döngüleri yumurta dönemi, larva aşaması, pupa dönemi ve yetişkin olduğu dönem olarak 4 aşamalı bir şekilde gerçekleşir

• Basit yapıda bir toplumsal düzen oluşturan canlı türleridirler

• Karıncalar haberleşirken koku, tat, titreşim, görme gibi yöntemleri kullanırlar

karincalarin-uremeleri-nasil-gerceklesir.png

Sorusunun yanıtı ilginç bir canlı türü olan karıncaların kraliçe arılarına verdikleri önemin altında gizlidir. Zira üreme işlemi kraliçe arının döllenmesi sonucu gerçekleşir.

Dünya üzerinde yaşayan ilginç canlı türlerinden olan karıncalar üremelerini gerçekleştirmek için yumurtlama yönteminden yararlanırlar. Kraliçe arı erkek arılar tarafından havada döllenir. Çiftleşmenin ardından erkek karınca ölür. Dünyadaki en kalabalık canlı gruplarından biri olan karıncalar incelendiğinde birbirinden ilginç davranışlar sergiledikleri gözlemlenir. Kraliçe arının çiftleşmenin ardından kolonisini kurmak üzere uygun yer bulmasıyla yuvasını oluşturması birbirini takip eden süreçlerdir.

Bu bilgilerin yanı sıra çeşitli karınca türlerinin var olması üreme şekillerinin de farklılaşmasına neden olmakta ve bu durum da bilim adamlarının yaptığı çalışmalarla tespit edilmektedir. Bilim adamları Amazonlar’da yer alan bir karınca türünü tespit etmişlerdir. Bu karınca türünde yer alan kraliçe karıncanın kendisini kopyaladığı ve kendisine benzer türler ürettiği yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Bu türün çoğalması için çiftleşme gerçekleşmemektedir. Dünya üzerinde bu türde üreyen ilk böcek türü olarak bu karıncalar tespit edilmiştir.

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
karınca üremesi için geldim de konuda kralice arı yı anlatmışsın :oops:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@arn, yok hocam karıncalar :) kontrol ettim ben de yeniden ama %100 karıncalar diye geçiyor konu :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@arn, yok hocam seninkisi doğru, haklısın :) makaleyi word üzerinde okudum ama karışıklık yapıştırırken oldu sanırım, önce word dosyasında işleniyor :) teşekkür ederim ayrıca hatamızı düzelttiğin için☺️🙏🏻

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir arkadaşım vardı sosyal medya kullandığım zamanlar çocuk kastamonuda yaşıyordu ve karıncalara aşırı derece ilgisi vardı, evde karınca besliyorum kolonim bunlar falan dediğinde çok şaşırmıştım, haddinden fazla şaşırmıştım hatta :)