Karınca Çeşitleri Nelerdir?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
Karınca olarak adlandırılan canlı türleri Dünya’nın pek çok bölgesinde yaşayabilen canlılar grubunda yer almaktadır. Çeşitli renklerde ve türlerde bulunabilen karıncalar kısıtlı görme becerisi olan canlılar olarak bilinirler. Vücutları üzerinde yer alan antenleri hareket etme kabiliyetlerinde kendilerine yardımcı olan bölümleridir. Kokuları algılayarak hareket ederler. Karıncalar her yerde yaşayabilen canlılar olmalarına rağmen Dünya üzerinde bir tek Antartika kıtasında bu türlerin izine rastlanmamaktadır. Dünya üzerinde yer alan karıncalar için oluşturulan sorulardan biri de Karınca Çeşitleri Nelerdir? Sorusudur.

Karıncaların yaşam şekilleri koloniler oluşturarak biçimlenir. Türlerine göre çeşitli özellikler taşıyan karıncaların bazıları özel sesler üretirler. Bu sesleri haberleşme amacıyla kullanırlar. Karıncaların göç ettiği bilinen bir durumdur. Koloniler halinde yaşayan karıncaların kraliçe, işçi karınca ve askerlerden oluşan üyeleri vardır. Bazı kolonilerde birden fazla kraliçe karınca yer alabilir. Kraliçe karıncalar diğer karıncalar tarafından korunurlar.

Karıncaların gövdelerinin çevresinde yer alan dış iskeletleri bulunmaktadır. Bu durum diğer böcek türleri açısından da geçerlidir. Kafalarında yer alan algılamalarını kolaylaştıran organlara sahip bir canlı türüdürler.

Toprak zeminde yaşayan karıncalar ağaçlarda yaşayan türlere nispetle daha fazla sayıdadırlar. Kolonilerin birleşmesiyle süper koloniler meydana getirebilme becerisine sahip olan karıncalar en kalabalık hayvan gruplarını da oluşturabilme becerisine sahip canlılardır. Bu canlı grubuna ait birçok tür bulunmaktadır. Karınca Çeşitleri Nelerdir? Sorusu için verilebilecek yanıtları sizin için bir araya getirdik.

Karınca Çeşitleri

Karınca türleri birbirinden farklı birçok özellikler taşımalarıyla bilinirler. Farklı özelliklerine göre de çeşitli isimlerle adlandırılırlar. Bazı karınca çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır.

• Yaprak Kesen Karıncalar

• Lejyoner Karıncalar

• Ateş Karıncaları

• Hasat Karıncaları

• Dokumacı Karıncalar

• Firavun Karıncalar

• Çoban Karıncalar

• Panda Karıncalar

karinca-cesitleri-nelerdir.png


Yaprak Kesen Karıncalar: Bu tür karıncalar yaprakları keserek taşımalarıyla bilinirler. Yaprakları taşıdıkları yuvalarında yer alan odalara serip kuruturlar ve üzerinde mantar yetiştirerek mantarları besin olarak kullanırlar.

Lejyoner Karıncalar: Düzenli bir orduda yer alan özellikleri taşımaları onların lejyoner karıncalar olarak adlandırılmasında etkili olmuştur. Bir diğer adları da ordu karıncalarıdır. Bu türler etcil grupta yer alırlar. Gözleri görmeyen bir tür olan bu karıncaların gece veya gölgeli alanlarda hareket etmeleri mümkündür. Yağmacı bir tür olmaları sebebiyle katil karıncalar olarak da bilinirler.

Ateş Karıncaları: Kırmızı renkteki yapılarıyla hemen tanınabilen bir türdürler. Zehirli iğneleri vardır. Saldırgan bir tür olan bu karıncaların önemli özelliklerinden biri de mikroplardan etkilenmeyişleridir. Boğazlarındaki bir oluşum mikrobun vücutlarına girmesini engellediği için mikrop onlara bir zarar verememektedir.

Hasat Karıncaları: Tohum toplayarak bunları yuvalarına taşıyan bu türler tohum özlerini karınca ekmeği haline getirmeleriyle bilinirler. Bu türler tükürüklerinde yer alan enzimlerle şeker elde etmek için nişastayı kullanabilme becerisine sahiptirler.

Dokumacı Karıncalar: Bu karınca türleri ise ağaç içlerinde yaşamalarıyla bilinirler. Ağaçların içine yaprakları kullanarak bir yuva inşa ederler. Bunun için yaprakları bir nevi dokuma yaparak yuvaya çevirme becerisine sahip olan bir türdürler.

Firavun Karıncalar: Kapalı alanlarda yaşamayı tercih eden bu tür karıncalar şeker karıncaları olarak da bilinen türdür. Beslenme şekilleri şeker ya da yağlı yiyeceklerden oluşmaktadır. Kolonilerinde birden çok kraliçe yer alabilir. Rutubetli ortamlarda daha rahat yaşam alnı oluşturdukları bilinmektedir. Protein içeren besinleri çok severler.

Çoban Karıncalar: Böceklerin çıkardıkları tatlı maddelerle beslenen bir tür olan bu karıncalar yaprak bitlerini özellikle çok severler.

Panda Karıncalar: Kraliçesi ve işçileri olmayan bir tür olan panda karıncalar iş bölümü yapmayan bir tür olarak belirlenmektedir. Zehirli bir iğnesinin olması bir diğer özelliği arasında yer alırken cinsiyet farkı da bu türler arasında görünmeyen bir durumdur.

Doğada bulunan karıncalardan bazı türler hakkında bilgileri sizin için bir araya getirirken Karınca Çeşitleri Nelerdir? Sorusuna da bazı türlerin özelliklerini anlatarak yanıt vermeye çalıştık. Bu türlerin dışında da doğada karınca türlerinin varlığı bilinmektedir.
 

Benzer konular