Karikatür Paylaşımlarınıza Dikkat Edin!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba değerli arkadaşlar, böyle bir başlık açmamın sebebi yazılımcılar sitesinde gördüğüm ve birkaç tanıdığımın başından geçen olaydan etkilendiğim için konu açıyorum.

Karikatür paylaşanlara (karikatür üzerinde oynama olmasa dahi) karikatüristler direkt olarak telif hakkı sunuyor. Geçmişte sosyal medya hesaplarınızda, blog, forum vb. yerlerde karikatür paylaşımınız varsa kontrol edin. Çok sevdiğim bir abimi dün ifadeye çağırmışlar.

Daha dikkatli olmanızda fayda var, hesaplarınızı mutlaka bir kontrol edin.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Yok artık! Ciddi misiniz? Bu durum bana çok saçma geldi, tamam karikatürist o kadar emek veriyor sonsuz saygı duyuyorum ama insanların paylaşımları sayesinde tanınıyorlar. Neden böyle bir şey yapmışlar anlam veremedim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar için herhangi bir telif iddaları mevcut değil. Fakat sosyal medya üzerinden yakın zaman içerisinde herhangi bir telife maruz kalmayalım diye insanlar tüm paylaşımlarını siliyorlar.

Paylaşımlı siteler (forum, blog vb.) kâr elde ediyor düşüncesi ile yola çıktıklarından dolayı telif gönderiyorlar. Tabii emeğimizin karşılığını almalıyız diyorlar. Bir insanı direkt mahkemeye vermeden önce o insana mail - telefon gibi yerlerden ulaşıp uyarılması gerekiyor. Binlerce kişi mahkemeye verilmiş diye duydum.

Hatta çok fazla insana 7 bin - 8 bin TL verdikten sonra uzlaşmaya gidebiliriz diye teklifte bulunmuşlar. Geçenlerde bir twitter hesabı paylaşmıştı bu durumu ve çok şaşırmıştım. Google > Görseller kısmına girdiğiniz vakit normal kelimelerde dahi karikatürler çıkıyor, herkese telif göndermeleri demek binlerce dosya oluşması demektir.

Buradan çıkartacağımız sonuç, sitemiz üzerinden karikatür paylaşmak yasaktır. Eğer denk gelir ise lütfen raporlayın.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Erdil Yaşaroğlu açıklamada bulundu, olan olayı herkes çarpıttı ve sonuç olarak cok yanlış bilgiler ortaya çıktı.
Telif hakkı süreci sadece ticari amaçla kullananlara açılmış. Kendisi bizzat "tam tersi beğenen insanların sosyal medyalarda kullanmanız bizi mutlu eder" diye açıklaması var.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Elbette ben de bu duruma karşıyım, o kadar emek veriliyor ve dergilerin satışları maalesef ortada. Herkes gibi benim de tepki verdiğim nokta, önce uyarmaları gerekiyor. Bizim internet sitemizde paylaşım yapıldı ve direkt mahkemeye verdiler... ben bu durumu yanlış buluyorum. Bana ulaşabilecekleri çok fazla seçenek varken, direkt beni mahkemeye vermeleri etik değil.

Yazılımcılar sitesinde yüzlerce site sahibi durumdan haberi yok ve neye uğradıklarını şaşırmışlar, o kişileri uyarsalardı %80 gibi bir oran bu uyarıya mutlaka kulak asacaktı diye düşünüyorum.