Karantina Kedilere Yaradı

Yağmur Arı

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Tem 2021
Mesajlar
3
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
Ankara
Arkadaşlar herkese merhabalar. Pandemi sürecinin sonuna doğru geldiğimizi umuyorum. Benim için ve tabi bence herkes için zorlu bir dönemdi, umarım tamamen atlatırız bu pandemiyi. Nasıl geçti süreç? Bu zorlu süreçte bence yine en iyi dostumuz patili dostlarımızda, köpekler ve kedilerdi. :) Karantina kedilere yaradı diye bir haber gördüm bununla alakalı, sizinle paylaşayım dedim.

"Pandemiyle ilgili yapılan bir çalışmaya göre kediler, koronavirüs karantinası sırasında daha da sevecen oldu.

İngiltere'nin Lincoln ve York üniversitelerinden araştırmacılar, korona karantinası sırasında 5 binden fazla evcil hayvan sahibi ile anket yöntemi ile görüşerek bu canlıların davranışları ve mutluluklarını irdeledikleri ortak bir çalışmaya imza attılar. Çalışma kapsamında hayvanların davranışları ile sahiplerinin günlük yaşamları, davranışları ve zihin sağlıkları arasındaki ilişki irdelendi. Buna göre kediler, karantina sırasında daha sevecen olmakla birlikte köpeklere göre daha pozitif davranışsal değişiklikler gösterdiler. Yine kedi sahipleri, diğer evcil hayvan sahiplerinin aksine evcil dostlarının karantina sırasında daha cana yakın hale geldiğini rapor etti. Çalışmaya göre tüm evcil hayvan sahiplerinin yüzde 15’i dostlarının karantina sırasında daha enerjik ve oyuncu olduğunu, yüzde 30’u da daha sakin göründüklerini söyledi.

FİZİKSEL DURUMLARI İYİLEŞTİ

Hayvanlarının fiziksel durumlarının iyileştiğini söyleyenlerin oranı da ‘kötüleşti’ diyenlerin 3 katı. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Lincoln Üniversitesi’nden Daniel Mills sonuçları, “Evcil hayvanların mutluluğu sahiplerinin davranışlarıyla birlikte fiziksel ve sosyal çevreleriyle doğrudan ilişkilidir. Sahiplerin zihinsel sağlık durumu da evcil hayvanların davranışları üzerinde net bir etkiye sahip” sözleriyle değerlendirdi."

kaynak: hürriyet
sizde nasıldı durum? kediler bu süreçte daha sakin ve mutlu muydu sizce? bizleri mutlu ettikleri ve iyi bir dost oldukları kesin, iyi ki varlar! :)
 

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Katılım
26 Haz 2021
Mesajlar
221
Çözümler
2
Tepkime puanı
130
Puanları
13
Konum
Kayseri
Merhabalar, pandemide birçok kişinin evde kalmasıyla, kediler oldukça mutlu oldular. Böylece patili dostlarımız ile daha çok vakit geçirdik ve eğlendik :) Bizlerle beraber daha sık vakit geçirince, daha sakin ve huzurlu bir dönem geçirme imkanımız oldu. Tabi ki bizde onların bu tatlı ve şirin hallerini görünce çok mutlu olduk.
 

Benzer konular