Kaplumbağamın yeni poludaryumu hazır!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Herkese merhaba. Kaplumbağam için hazırlamış olduğum poludaryumu sonunda tamamladım. Isıtıcı, UV lamba gibi eksikleri var ancak bu eksikleri en kısa zamanda tamamlayacağım. Poludaryum hakkındaki fikirleriniz neler? Ayrıca sizden bazı konularda tavsiyeler isteyeceğim.

20210724_175634.jpg
20210724_175648.jpg
20210724_175706.jpg

1. Gördüğünüz üzere bir kuru alanım var ancak bu alana UVB ışığını nasıl sabitleyeceğim hiç bilmiyorum. Mandallı lambalar gördüm ancak mandallarını sabitleyecek bir alanım yok. Gördüğünüz üzere akvaryumun üst köşeleri mandal takmaya müsait değil. Bu yüzden sizden bazı fikir ve tavsiyeler isteyeceğim. UVB ampulü asmak için nasıl bir düzenek hazırlayabilirim?

2. Akvaryuma az da olsa yapay bitki eklemeli miyim? Yoksa böyle sadece kum ve çakıllardan ibaret olması daha mı iyi?

3. UVB lamba almasam, yazları güneşe çıkarıp kışları vitamin ile destek olsam olur mu?

4. Kaplumbağam daha yavru olduğu için diyetini günde iki defa yem olarak ayarladım bu doğru mu? Her gün sabah-akşam yem veriyorum. Ve bu zaman dilimi arasında ara öğün olarak bir gün gammarus, bir gün marul yaprakları serpiyorum. Ayrıca ayda bir defa canlı yem vermeli miyim? Yavru japon balığı gibi.

Tüm sorularım bu kadar. Yanıtlarsanız çok sevinirim. Ben yeni poludaryumu çok beğendim. Tabi akvaryum daha fazla su alabilecekken kuru alan olduğu için anca bu kadar su doldurabildim. ancak yine de gayet derin. Zaten kare olduğu için alan geniş. En büyük sorunum şu lambayı nasıl tutturacağım. Düzgün bir düzenek hazırlamak istiyorum ama nasıl bir aparat ile olur bilmiyorum.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Gayet hoş olmuş. Yalnız dipteki taşlar kaplumbağanın başı kadar veya daha küçük ise yutma tehlikesi var. Dikkatli olun.

Aslında mandallı masa lambası en iyi seçenek. Daha önce bi farklı modelini kullanmıştım akvaryum dışında. Ve akvaryumun kenarına rahatça tutturabilirsiniz merak etmeyin. Bir fikir olsun, fişli duy kullanabilirsiniz. Doğal ağaçtan maşa lambaları oluyor. Onlar mantığında bir çubuğa sarıp akvaryum arkasına yerleştirebilirsiniz.

Eklemelisiniz gibi bir zorunluluk yok. Ben yapay bitkileri yakışırmıyorum akvaryumlara mesela. Çok büyük bir zararı olmasa da yapaylık katıyor. Yalnızca kum ve birbirine sabitlenmiş birkaç iri kök daha hoş durur bence.

Olabileceğini sanmam. Kaplumbağa belli saatlerde değil istediği zaman güneş ışığı almalı. Bunu yapmanız oldukça zahmetli olur, takip edemezsiniz zaten. Muhtemelen sağlığı için kuru alana çıktığı her an uv ışığı alması lazım.

Günde toplam üç öğün veriyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu yeterli diye tahmin ediyorum. Ama canlı yemi daha sık verin ve japon balığı yavrusu vermeyin. Etik kısmı ne kadar uygun olur emin değilim. Hem de gereksiz. Onun yerine evin bir kısmına ufak bir saklama kabı alın. İçine uygun malzemeleri koyup un kurdu üretin. Haftada üç dört öğün onu verin.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gayet hoş olmuş. Yalnız dipteki taşlar kaplumbağanın başı kadar veya daha küçük ise yutma tehlikesi var. Dikkatli olun.

Aslında mandallı masa lambası en iyi seçenek. Daha önce bi farklı modelini kullanmıştım akvaryum dışında. Ve akvaryumun kenarına rahatça tutturabilirsiniz merak etmeyin. Bir fikir olsun, fişli duy kullanabilirsiniz. Doğal ağaçtan maşa lambaları oluyor. Onlar mantığında bir çubuğa sarıp akvaryum arkasına yerleştirebilirsiniz.

Eklemelisiniz gibi bir zorunluluk yok. Ben yapay bitkileri yakışırmıyorum akvaryumlara mesela. Çok büyük bir zararı olmasa da yapaylık katıyor. Yalnızca kum ve birbirine sabitlenmiş birkaç iri kök daha hoş durur bence.

Olabileceğini sanmam. Kaplumbağa belli saatlerde değil istediği zaman güneş ışığı almalı. Bunu yapmanız oldukça zahmetli olur, takip edemezsiniz zaten. Muhtemelen sağlığı için kuru alana çıktığı her an uv ışığı alması lazım.

Günde toplam üç öğün veriyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu yeterli diye tahmin ediyorum. Ama canlı yemi daha sık verin ve japon balığı yavrusu vermeyin. Etik kısmı ne kadar uygun olur emin değilim. Hem de gereksiz. Onun yerine evin bir kısmına ufak bir saklama kabı alın. İçine uygun malzemeleri koyup un kurdu üretin. Haftada üç dört öğün onu verin.
Bende fişli duy alıp ve bir mekanizma kurup kullanmayı düşünüyorum ama UVB ampul büyük olduğu için açıkta kötü durur diye korkuyorum. Mandallı lambalar cidden kullanışlı ancak mandalı tutturacak yerim yok. Olsa bile içeriye doğru olacağı için yer kaplayacak ve kötü duracak. Nasıl bir mekanizma kursam hiç bilemedim.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Konularınızı takip ediyordum, son durumu da merak ediyordum doğrusu 😅.
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Ve hayırlı olsun yeni polidaryumunuz 🙂

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Bende konuları takip ediyordum. Güzel olmuş, ellerine sağlık. Umarım polidaryumunda mutlu bir yaşam sürer :D

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@easyinthehood, yakın
zamanda bir video izledim. Ampulün üstüne hasır bir kase tarzı birşey yerleştiriyordu. Aynı mandallı masa lambasının, ampulü çevreleyen kısmı gibi. O tarz örgü, hasır bir malzeme kullanabilirsiniz. :unsure: