Kan Papağanı Çiklidi Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Kan Papağanı Çiklidi karakter olarak çok güzel bir balıktır. Birçok çiklit çeşidi olmasına rağmen, çok azı bu çiklik kadar eşsizdir. Bu balık akvaryumda tek başında beslenebileceği gibi farklı türlerle de bir arada tutulabilir. Bu türü denemeden önce önce çiklit bakımını deneyimlemek daha iyi olacaktır.
  • Bakım Zorluğu: Orta Seviye
  • Mizaç: Yarı Agresif
  • Renk Formu: Turuncu
  • Ömrü: 15 yıl
  • Boyut: 16 santime kadar
  • Diyet: Omnivor
  • Ailesi: Cichlidae
  • Minimum akvaryum Boyutu: 100 – 150 litre
  • Akvaryum Kurulumu: Açık alanı ve saklanma noktaları olan tatlı su akvaryumu
  • Uyumluluk: Yalnızca kendi türü veya diğer sakin balık türleri ile beslenmelidir
Kan Papağan Çiklidi Genel Özellikleri
Kan Papağanı Çiklidi, Cichlidae ailesinin bir üyesidir. Nispeten yeni bir melez oldukları için, Latince veya bilimsel bir isimleri yoktur. Bu nedenle bazen sadece Papağan Çiklitleri olarak adlandırılırlar. Bu tür iki türün melezi olarak yetiştirilmiştir. Ana türler doğrulanmamıştır, ancak spekülasyonlar Amphilophus citrinellus ve Paraneetroplus synspilus çiklitlerine yoğunlaşmaktadır. Her iki ebeveyn türü de bu bölgeden geldiğinden, Kan Papağanı Çiklidini Orta Amerika Çiklit türü olarak ele almalısınız.

Papağan Çiklit Özellikleri ve Bakımı.jpg


Bu balıklar Cichlid meraklıları arasında popülerdirler, ancak türle ilgili tartışmalar nedeniyle bulmak zor olabilir. Birçok kişi iki farklı türü melezlemeyi etik dışı kabul ediyor. Bu nedenle bazı kişiler bunları satmayı reddetmektedir.

Tipik Davranış Özellikleri
Bu balıkları kendi başlarına, gruplar halinde veya uygun tank arkadaşlarından oluşan bir toplulukta besleyebilirsiniz. Genellikle barışçıl bir türdür, ancak saldırgan balıklar yüzünden kolayca strese girer ve bu da karşılık vermelerine neden olabilir. Oldukça utangaç olabilirler; genellikle bitkiler ve süslemeler arasında gizlenirler. Mevcut saklanma noktalarının mevcut olduğunu biliyorlarsa, akvaryumunuzda çok daha aktif olacaklardır. Zamanlarının çoğunu tankın orta seviyelerinde geçirirler, ancak bazen aşağı iner ve yiyecek bulmak için kumu kazmaya başlarlar.

Kan Papağanı Çiklidi Görünümü
Yetişkinlerin yuvarlak gövdesi, büyük yüzgeçleri, büyük gözleri ve gaga benzeri bir ağzı bulunmaktadır. Çevresindeki en renkli balıklardan bazılarıyla rekabet etmek için parlak turuncu bir renge sahip güzel balıklardır. Beyaz renkli ve turuncu ile beyazın çiftleştirilmesiyle oluşmuş benekli türleri de mevcuttur. Kimyasal boya kullanılarak daha fazla renkte çiklit çeşidi elde etmek mümkün. Ancak bu, balıkların ömrünü azaltır.

Erkekler ve dişiler birbirlerine çok benzer, ancak erkekler biraz daha büyüktür. Yavruyken, bazı çiklitlerin kuyrukları kalp şeklini elde etmek için kesilir. Bunlar Kalp Çiklitleri olarak bilinir. Ancak birçok akvarist bu durumu etik dışı olarak değerlendirmektedir. Ana türlerin melezlenmesi, ağızlarının tamamen kapanamadığı bir genetik kusura neden olmuştur. Sonuç olarak dişleri boğazlarında bulunur ve bu da yiyecekleri ezmek için alanı daralmaktadır.

Amerikan Cichlidleri Genel Özellikleri
 

Benzer konular