Jbl Cp E1901 Green Line Akvaryum Dış Filtre Sizce Nasıl?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

muhammet27

Hayvansever
Balik Dostu
@Beyzpl, pki dolphin c700 dis filtre nasil benim akvaryum 140 litrelik JBL URUNDE BU
IMG-20200410-WA0003.jpg
IMG-20200410-WA0003.jpg
IMG-20200410-WA0002.jpg
IMG-20200410-WA0001.jpg

muhammet27

Hayvansever
Balik Dostu
dolphin c700 dis filtre nasil
bnm akvaryum 140 litrelik ben ic filtre kullanmayi dusunmuyorum oyuzden dis filtre bakiyorum

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Dediğiniz filtrenin de debisi yüksek gelecektir. Akvaryumunuzun 130 litre olduğunu söylemiştini, kum bile en az 30 kilo gelir (45 litrelik akvaryuma ben 11 kilo kullandım) yani en iyi hesap ile 100 litre su alması lazım. Bu hacme iyi bir iç filtre yeterli olur. Akvaryumu gereksiz yere doldurmazsanız ve fazla kirleten türler almazsanız yanına pipo filtre ile yeterli olur.
İç filtre genel bir temizlik yapar. Sudaki gözle görülür parçaları temizlemede yararlıdır. Ama yine de su bulanık olursa bunu çözmenin en kesin yolu pipo filtre. Sadece sünger bulunur ve biyolojik filtrasyonda iyidir. Bu yüzden üretim ve yavru tanklarında bu filtre kullanılır. Birçok kişi su bulanıkken pipo ekleyip berraklığa kavuşmuş, internette bir çok konu var. Bu yüzden bulanıklık konusunda endişe etmenize gerek yok.

muhammet27

Hayvansever
Balik Dostu
@Beyzpl, ben yavru veya uretim yapmicam ben sadece kum hava motoru dis filtre isitici iki tane aksesuar bide balik yapmayi dusunuyorum ic filyre pipo filtre gibi seyler yerine dis filtre ile cozmeyi dusunmustum

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Üretim yapmayacağınızı biliyorum zaten. Ben örnek olarak söyledim onu. Çünkü yavru balık beslendiğinde yada üretim yapıldığında su diğerleri çok daha önemlidir. Bu yüzden pipo kullanılır. Bu demek değil ki üretim dışında kullanılmaz, özellikle nano akvaryumlarda ve size dediğim gibi 100-150 litrede iç filtreye ek olarak kullanılan bir filtre.
Ama dış filtre kullanmakta kararlı iseniz iç filtre+pipo şart değil tabikide. Ama dış filtreye harcayacağınız paraya yine bir filtrasyon sağlayıp başka bir şeye de harcayabilirsiniz.

Birde ilk başta yaklaşık olarak ne kadar bütçeniz olması gerektiğine bilmek iyi olur. Bu yüzden (filtre dışında diğer) ekipman ve malzemelerin listesini yaptım aşağıya,
-200w ısıtıcı 100 lira
-30 kum 200 lira
-Bitki yada dekor 60 lira
-Yemler 60 lira
Toplam 420 lira

Yani yaklaşık olarak 420-430 liraya ihtiyacınız var. Tabi ışıklandırma, alınırsa vitamin gübre vb. şeyler ve balık da buna en az 50-60 lira eklenecektir.

Birde akvaryumunuza kesinlikle yapay bitki, batık gemi, renkli çakıl taşı, şato benzeri yapay malzemeler koymayın. Bu tarz malzemelerin üstündeki boyalar bir süre sonra akvaryuma salınım yapar ve balıklarınızı zehirler. Her türlü bir risk var. Sonuçta bir can söz konusu, riske girmeye değmez. Bu yüzden balığın habitatına uygun tasarım yapmalısınız. Malawi cikletlerinde (sarı prenses, mavi prenses vb.) kaya ile dekor yapmalısınız; soğuk su balıklarında (japon balığı, koi vb.) yuvarlak hatlı kaya ve belki bitki ile dekor yapmalısınız; tanganyika kabukçullarında (daffodil, neolamprologus similis vb.) ince kum ve kabuk ile dekor yapmalısınız, tropikal balıklarda ise (tetra, gurami vb.) bitkili bir tasarım yapmalısınız. Siz eğer özelden yazdığım gibi gurami türleri ile karma bir akvaryum yapma kararı aldıysanız mutlaka canlı bitki kullanın.

muhammet27

Hayvansever
Balik Dostu
@Beyzpl, pki ben simdi dis filtre kaclik almaliyim dolphin 1000 veya 500 veya 700 hangisi uygun bana bunu soyler misiniz bide Jbl var onunda fiyati uygun Jbl butcem uyuyor bunlara birde malawi akvaryumu yapmayi düşünüyorum

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Malawi için akvaryumunuz yeterli değil. En az 170-180 litrelik akvaryumunuz olmalı. Ben size neler için uygun olduğunu söylemiştim. Japon olabilir. Tetralar olabilir. Guramiler olabilir. Barblar olabilir. Canlı doğuranlar olabilir. Eğer ilgilenirseniz tanganyika kabukçulları olabilir. Malawi yada tanganyika cikletleri için genel olarak uygun bir hacim değil.
400 yada 500 L/h yazanları alabilirsiniz. Alacağınız filtrenin internetten yorumlarına bakın. Olumlu ise alın. Dolphin kalitelidir. Jbl dolphin kadar olmasa da iyi bir markadır, tercih edebilirsiniz.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Dediğiniz filtre biraz akıntı yapabilir. Onun dışında uygun.
Yani ikisi de kaliteli ama filtrelerde dolphin biraz daha iyi denebilir.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@muhammet27, flood yapmaktan ceza alabilirsiniz veya uyarı :) artarda mesaj atmak flood'a girer ve bunun için forum yetkilileri ceza verebilir. Ayrıca @Beyzpl akvaryumlar ve balıklar konusunda da bayağı bilgilisiniz :)

muhammet27

Hayvansever
Balik Dostu
@Begüm,yani demek istediginiz anlamadim suan tam cozemedim ben bu siteyi o yuzden

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@muhammet27, Begüm hanımın demek istediği tam olarak, örneğin; siz bir yorum yaptıktan sonra bir başkası devamında yorum yapmaz ve siz yine yorum yapmaya devam ederseniz bu flood yapmaya girer, tüm forum sistemlerinde flood yasaktır. Mesajları artarda yazıyorsunuz sürekli ve ben genelini silmek zorunda kalıyorum (hep aynı mesaj olduğundan).