Japon Balıkları Akvaryum Temizliği

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba minik bir akvaryumu var eşimin içinde beyaz minik çakıl taşları var 2 tane de ufak japon balığı var. Her seferinde komple boşaltıyoruz suyu temizlemek için sanki değişim yaptığımız gün balıklar bir durgunlaşıyor ölmelerinden korkuyorum sonra toparlıyorlar. Aldığımız yere beklemiş su mu koyayım demiştim hayır çeşmeden direkt koyabilirsiniz demişti. Hepsini değiştirmenin doğru olmadığını da biliyorum ama çok sararıyor suları çakıl taşlarının arası pislik doluyor, ufakta bir motorumuz var var ama sürekli çalıştırmıyorum en kısılıkta olmasına rağmen suyu çok dalgalandırıyor balıklar bir tarafta bekleme yapıyor rahat yüzmüyor. Nasıl bir temizlik yapsam fikir bekliyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, benim geçmişte 600 litrelik bir akvaryumum vardı en kötü ihtimal %30 veya %40 oranda eski suyunu bırakırdım içeride.

Alman malı bir ilaç vardı, şimdi ismi aklıma gelmiyor. Hem suyu dengeliyor hem de balıkların stresini azaltıyordu. Bana göre japon balıkları çok dayanıklı ve güçlü balıklar ama pek beslemedim açıkçası. Suyun tamamını değiştirmeyin bence, biraz içerisinde bırakın.

oguzhanaltuntas

Hayvansever
Kedi Dostu
Oncelikle temizlik yapacaginiz zaman 1 gun onceden dinlendirilmis su kullanmanizi tavsiye ederim ve akvaryumu tamamen bosaltmayin 1/4 i civarinda su kalsın icerisinde temizlik sıklıgını azaltmak istiyorsanız eger dıs filtre olan akvaryum motorlarını kullanmanızda yarar olacaktır

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Balıklarımızdan biri dün gece öldü maalesef bir daha bu eko sistem dengesini bozmamak için sadece üstten su alacağım tam değiştirmek istersemde akvaryumdan aldığım suyu koyacağım yeni suya.

oguzhanaltuntas

Hayvansever
Kedi Dostu
Uzuldum adınıza uzun sureli balik beslemek istiyorsaniz dedigim gibi dıs filtre kullanimi faydali oluyor 5 sene kullandım akvaryum temizleme sıklıgımı bayagı derece azalttı filtrelerini ayda 1 kendiniz temizlemeniz yeterli oluyor.