İri Kemirgen Kunduzlar ve Özellikleri

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Kunduzlar, 30 cm kanatlı kuyruk dahil olmak üzere yaklaşık 1.2 m uzunluğuna ulaşabilen kalın derili ve iri kemirgenlerdir. Ağırlıkları 32 kg’a kadar ulaşabilir. Bacakları kısa, arka ayakları büyük ve perdelidir. Ön ayaklarını el gibi kullanırlar. Bir çift anal misk bezi, kunduzlar tarafından kürkün su geçirmezliği için kullanılan ve ticari olarak parfüm yapımında kullanılan castoreum üretir. Yoğun kahverengiden bronza kadar değişen alt örtü, kaba koruyucu tüylerle kaplıdır. Keski benzeri ön dişler, kunduzun barajlar, ada locaları ve kanallar inşa etmek için kullanılan ağaçları kemirmesini sağlar. Kunduzlar, Güneybatı ve Meksika hariç, Kuzey Amerika'da yaygın olarak bulunur.

Kunduzların Yetişme Ortamı
Kunduzlar, akarsu ve nehirlerdeki su akışını yavaşlatmak için barajlar inşa eder ve daha sonra oluşturulan havuzlarda barınak için istikrarlı localar kurarlar. Barajlar suyun hızına göre tasarlanmıştır; yavaş suda baraj düz inşa edilir, ancak hızlı suda baraj içinde bir eğri ile inşa edilir. Bu, barajın yıkanmaması için stabilite sağlar. Evleri sopa, çamur ve kayalardan yapılmıştır. Daha hızlı nehirlerde ve akarsularda, kunduzlar bazen kanal kenarlarına localar inşa eder. Bazı yuvalar, insanın içine sığabileceği kadar büyüktür.

İri Kemirgen Kunduzlar ve Özellikleri.jpg


Kunduzlar ve Üreme Alışkanlıkları
Kuzduzlar genelde Ocak-Şubat aylarında çiftleşirler. Yavruları Nisan-Mayıs aylarında doğar. Bu tombik kemirgenler 2-3 yıl içinde olgunluğa ulaşır ve yaklaşık 16 yıl yaşar. Dişi kunduzlar 2.5 yaşında cinsel olarak olgunlaşır. Genellikle Nisan ve Temmuz ayları arasında yılda bir kez doğururlar. Gebelik süresi yaklaşık 3 aydır. Ortalama 4 yavru doğurdukları görülmüştür; ancak 8 yavruya kadar doğurmaları mümkündür. Tam kürkleriyle doğarlar, gözleri açıktır ve kesici dişleri patlamıştır. Yavrular genellikle ebeveynleriyle birlikte 1-2 yıl kalırlar ve sonra kendi evlerini yapmak için yuvadan ayrılırlar.

Beslenme Alışkanlıkları
Kunduzlar kabuk ve kambiyumu (ağaçların kabuğunun altında daha yumuşak büyüyen doku) yer. En sevdikleri ağaç türleri söğüt, akçaağaç, kavak, kayın, huş ağacı, kızılağaç ve kavak ağaçlarıdır. Ayrıca su bitki örtüsünün yanı sıra tomurcuk ve kökleri de yerler. Genellikle memeliler tarafından sindirilemeyen selüloz, diyetlerinin önemli bir bileşenidir. İnce ve kalın bağırsakları arasında bir kesede bulunan mikroorganizmalar sayesinde selülozu sindirebilirler.

Koruma Durumu
Koruma durumu kaynağa göre değişir, ancak kunduzun hayatta kalması için önemli tehditler olmuştur. Kunduzlar geçmişte yaygın olarak avlanmış ve tuzağa düşmüşlerdir. Yaklaşık 1900'e kadar hayvanlar orijinal yaşam alanlarının çoğunda neredeyse yok olmuştur. Kirlilik ve habitat kaybı da kunduzun hayatta kalmasını etkilemiştir. Ancak geçen yüzyılda, kunduzlar eski yaşam alanlarının çoğunu başarıyla yeniden ele geçirmiştir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kunduz Özellikleri ve Bakımı
 
Son düzenleme:


Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
1,728
Tepkime puanı
1,241
Puanları
113
Konum
Türkiye
Büyük bir salatalık yiyen hayvan değilmiydi bu :) öyle güzel salatalık yiyordu ki bence kesin kunduzdu :)
 

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul
1588677712849.png


Günümüzdeki kunduzlar geçmişteki atalarına kıyasla bu kadar minik. İnsan ile kıyaslama için neden Justin Bieber seçilmiş, hiçbir fikrim yok. 😄
 

Tevfik

Yönetici
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
1,728
Tepkime puanı
1,241
Puanları
113
Konum
Türkiye
Sabah uyandığımda bayağı moralim bozuktu ama bu gönderilere bayağı kahkaha attım :D