İnsanlardan hayvanlara korona geçer mi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba biz ailecek korona belirtileri gösteriyoruz ve bu soruya tam bir cevap alamadım ne yapmalıyım kedimi nasıl koruyabilirim sizce

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bende merak etmiştim, aşırı temas halinde bulasabildigini ama insanlar gibi semptom göstermediklerini okumuştum.

Eğer yeni bir araştırma yapılmadıysa aşırı temas etmeseniz yeterli olur idi en son görüş.

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben uzak durmaya çalışıyorum ama kendi yanımdan ayrilmiyor icim gidiyor elimin ucuyla seviyorum uzulmesin diye çok korkuyorum ki fipe çevirir diye tam bilgi bulamamak da üzüyor nasıl ne yapacağımi bilemiyorum

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ikisi bambaşka olgu.

Feline Corona denen bir hastalık var, bu neredeyse tüm kedilerde mevcut. Evde besliyor olsanız bile bu geçerli.

FIB ise bambaşka birşey. Bu hastalığa sahip %1 oranında görülüyor ki bu mutasyona uğraması ya da dışardan eve Fib getirilmesi ise alakalı.

Covid19 ise tüm bu süreçten ayrı bir hastalık.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Covid-19un insandan hayvana geçebileceğini ancak sorunsuz atlattıklarını düşünüyorduk. Bazı vakalar Covid-19un ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini de açıkladı.
Elbette Covid-19 ve fip aynı şeyler değil. İkisi de Corona ailesine mensup olsa da covid-19 Fip hastalığına dönemez veya fip hastalığı Covid-19'a dönemez. Bununla ilgili bir görseli de açıklayıcı olması için buraya ekleyeyim.
Kedinizi korumak için öpmemeli, yanına fazla yaklaşmamalı ve mümkünse izole olduğunuz odalarda bulundurmamalısınız. Eğer testiniz pozitif çıkarsa süreci atlatması için onu da farklı bir alanda izole edebilirsiniz.
IMG_20210407_215644.jpg

1617829373401.png

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Ikisi bambaşka olgu.

Feline Corona denen bir hastalık var, bu neredeyse tüm kedilerde mevcut. Evde besliyor olsanız bile bu geçerli.

FIB ise bambaşka birşey. Bu hastalığa sahip %1 oranında görülüyor ki bu mutasyona uğraması ya da dışardan eve Fib getirilmesi ise alakalı.

Covid19 ise tüm bu süreçten ayrı bir hastalık.
Yani ben coronanin mutasyon geçirmesiyle oluşuyor diye biliyorum normal corona olan bir kedi bu süreci nasıl atlatıyor hayati tehlikesi nedir
Geçmiş Olsun.

Bulaşır mı bilmem ama Yurtdışında bazı hayvanlarda Korona bulunmuştu.
Evet bu haberi gördüm başka yerde de Corona olan bir evde etkilenmedikleri haberini gördüm kafam çok karışık :/ ve teşekkürler
Teşekkürler elimden geleni yapmaya çalışıyorum şu an ama tüm ev hasta olduğumuz için bir odaya kediyi koymam gerek ki latte öldürsen kessen tek odada kalmaz kendini yırtar miyavlayarak çıkartın diye :/ şimdi geziyor evde ama temas etmemeye çalışıyoruz çok + çıkarsa daha da tedbirli olmaya çalışacağım ben olmuşum olmamisim hiç takmıyorum ona bir şey olmasın yeter ki bir ara hep görüyordum da kedilerden birbirine bulaşıyor virüs falan diye kedileri gördükçe içim gidiyordu insandan geçer mi tam bilmedigimden şimdi panik haldeyim ☹️
Covid-19un insandan hayvana geçebileceğini ancak sorunsuz atlattıklarını düşünüyorduk. Bazı vakalar Covid-19un ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini de açıkladı.
Elbette Covid-19 ve fip aynı şeyler değil. İkisi de Corona ailesine mensup olsa da covid-19 Fip hastalığına dönemez veya fip hastalığı Covid-19'a dönemez. Bununla ilgili bir görseli de açıklayıcı olması için buraya ekleyeyim.
Kedinizi korumak için öpmemeli, yanına fazla yaklaşmamalı ve mümkünse izole olduğunuz odalarda bulundurmamalısınız. Eğer testiniz pozitif çıkarsa süreci atlatması için onu da farklı bir alanda izole edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Suskokedi feline korona çeşidinin mutasyonu.

Covid19 farklı bir corona çeşidi. Grip bile bir tip korona.

Bu nedenle covid19 ile fib bağlantısız. Merak etmeyin. Siz yine ekstra temastan kaçının kedi ile.