İnci Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Günümüzde akvaristler tarafından tercih edilen balıklardan biri de İnci Balığı olarak dikkat çekmektedir. Bu balık Lir Kuyruk gibi yumurta ile çoğalanlar sınıfında gruplandırılır. İnci Balıkları Güney Amerika’dan Afrika’ya kadar birçok yerde görülmektedir. Bunun nedeni Lepistes gibi istilacı bir tür olması değildir. Bu balıklar yaşamlarını bahar yağmurları altında kalan kuru gölet yataklarında geçirirler. Hızla olgunluğa ulaşabilirler. Yumurtalarını yaşadıkları göl yatağına bırakırlar.

Erkek İnci Balığı Genel Görünümü
Erkek İnci Balığı en iyi üreme koşullarında, yüzgeçleri de dahil olmak üzere çivit mavisi rengi ile oldukça dikkat çekmektedir. Vücudun ve yüzgeçlerin üzerinde, koyu mavi rengine güzel bir kontrast oluşturan beyaz noktalar vardır. Erkek yüzerken, esintide çırpınan bir bayrağı andırır. Bir topluluk tankında tutabileceğiniz en dikkat çekici küçük tatlı su akvaryum balıklarından biridir.

Dişi İnci Balığı Genel Görünümü
Genel vücut şekli dışında, dişi İnci Balığı erkekten çok daha farklı gözükür. Yüzgeçleri oldukça küçüktür. Vücudu ve yüzgeçleri üzerinde koyu kahverengi şeritleri olan donuk bir zeytin - kahverengi rengi vardır. Bu renklilik, dişiyi yırtıcı kuşlardan gizlemek için kullanılır.

İnci Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


İnci Balığı Üreme Alışkanlıkları
İnci Balığının doğal yaşam alanındaki üreme alışkanlıkları son derece ilginçtir. Erkek ve dişi yumurtlamaya hazır olduğunda, erkek ileri geri bir şekilde dişinin etrafında yüzer. Bu sırada rengini daha da canlı bir şekilde gösterir. Ürettiği mavi renk, resif balıklarına bile rakip olabileceği kadar etkileyicidir.

Sonrasında alt tabakayı oyarak ve kazarak yumurtaların yerleştirilmesi için uygun bir yer oluşturur. Akvaryumda İnci Balığı beslemek için turba tabanı oluşturmalısınız. Bu taban hem üreme ritüelinin başlamasını sağlar hem de suyu yumuşatır. Aynı gün içinde, hatta birkaç saatte 100’e yakın yumurta bırakabilirler.

İnci Balığı yumurtalarının aslında kısmi bir kurutma süresine ihtiyaç duyduğu keşfedilmiştir. Akvaryumcular, yumurtaları birkaç hafta boyunca nemli bir toprakta veya nemli turba yosununda tutarsa, yavruların suya geri döndükten birkaç saat sonra hatta dakikalar içinde yumurtadan çıktığı görülmüştür.

İnci Balığı Besleme
İnci Balığı yavrularının muazzam iştahları vardır ve inanılmaz bir hızda büyürler. Çoğu durumda en iyi sonuçlar için günde 5-6 kez beslenmelidirler. 3 ay gibi kısa bir sürede tam olgunluğa ulaşmalarına ve çoğalmaya hazır olmalarına neden olan benzersiz bir büyüme hızları vardır.

Üreme mevsiminden sonra İnci Balığı 2 veya 3 kez daha yumurtlar. 2 – 3 yumurtlamadan sonra 6- 8 ay gibi bir ömürleri vardır. Bir grup İnci Balığı birçok akvarist tarafından dünyanın belki de en güzel küçük tatlı su balığı olarak kabul edilir.

Yumurta ile çoğalan balıklar hakkında bilgi edinmek için:

Yumurta ile Çoğalan Balıklar ve Özellikleri

Gökkuşağı Balıkları Bakım ve Özellikleri

Lir Kuyruk Balığı Özellikleri ve Bakımı