İmparator Çiklit Hakkında Her Şey

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Güzel renkleri ve sakin davranışları nedeniyle İmparator Çiklit balıkları akvaryumcular arasında popülerdir. Eğer akvaryumunuza görkemli bir İmparator Çiklit eklemek istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

İmparator Çiklit Nedir?
Bilimsel adı Aulonocara olan İmparator Çiklit, Malavi Gölü'nde yaşayan bir grup ve Afrika çiklitidir. Bu çiklitler, DNA'larına ve fiziksel özelliklerine göre gruplandırılmıştır. Aulonocara cinsinin birçok türü olsa da hobi amaçlı akvaryumlarda sadece birkaç tane mevcuttur. Bu türün popülerliği erkeklerin güzel renklerinden ve renklerini sergileme alışkanlıklarından gelir. Tavus kuşu çiklidi adıyla da bilinirler.

Bir Aulonocara Nasıl Tanınır?
Erkek Aulonocara renklidir; dişiler ise gri tonlarındadır. Bu balıkları tanımak kolaydır, çünkü hemen hepsi benzer spesifik görünümlere sahiptir.

Mizaç / Davranış
Tüm Afrika çiklitlerinin karmaşık sosyal davranışları vardır. Aynı türden bir grupta, erkekler ve dişiler arasında bir hiyerarşi bulunmaktadır. Baskın erkek daha renkli ve enerjik olacaktır. Bu balıklar bölgelerini savunmaya çok meyilli değillerdir. Ancak akvaryumun patronunun kim olduğunu belirlemek gerektiğinde kavga edebilirler. Aulonocara, diğer Afrika çiklitleri ile uyumluluk söz konusu olduğunda çok yönlü bir çiklittir.

İmparator Çiklit Hakkında Her Şey.jpg


Dekorasyonlar
Akvaryumda İmparator Çiklit balığı beslemek için çok fazla süslemeye ihtiyacınız yoktur. Birkaç güzel, büyük mercan kayası bu balıkların hoşuna gidecektir. Bu balıkları besliyorsanız akvaryumdaki kayaların hepsi için yeterli saklanma alanı sunduğundan emin olun. Balıklarınızda saldırganlık belirtileri varsa, daha fazla dekorasyon öğesi ekleyebilirsiniz.

Aulonocara akvaryumunda bitkiler gerekli değildir. Estetik nedenlerle bazı bitkiler eklemeyi tercih etmeniz de bu balıkları hiçbir şekilde etkilemez. Doğal bitkiler eklemek istiyorsanız, Anubias veya Vallisneria gibi bitkileri tercih edebilirsiniz. İmparator Çiklit yetiştirmek istiyorsanız, bitkiler yavru için harika bir saklanma yeridir. Eğer iyi bir saklanma yerleri yoksa strese girmeleri normaldir.

İmparator Çiklit İçin Uygun Akvaryum Boyutu
İmparator Çiklit için minimum tank büyüklüğü 200- 250 litre olacaktır. Böyle bir tankta, bir düzine Aulonocara ekleyebilirsiniz. Elbette fırsatınız ve alanınız varsa ne kadar büyük bir akvaryumunuz varsa o kadar iyi olacaktır. Çiklidiniz akvaryumda doya doya yüzebilecektir.

Balıklardan Yavru Almak
Aulonocara, tüm Malawi Gölü Çiklitleri gibi yavrularını ağızda tutar. Dişiler yavruları yaklaşık 4 hafta boyunca ağızlarında tutarlar. Tüm yaşamları boyunca birkaç ayda bir yavru sahibi olabileceklerini unutmayın. İmparator Çiklit’lerin olgunluğa ulaşması yaklaşık 1,5 ila 2 yıl sürer. Bu süreden sonra erkekler renklenmeye ve tankta daha güvenli davranmaya başlayacaklardır. Dişiler tüm yaşamları boyunca gri kalırlar.

Bu çiklitleri büyütmek çok fazla sabır ister. Erkek balıklar satın aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, yetişkin balıkları tercih edebilirsiniz. Gençken cinsiyetleri nadiren ayırt edebiliriz.

Tanganyika Cichlidleri hakkında da bilgi edinmek isterseniz şu yazılara bir göz atabilirsiniz:

Leleupi (Limon Çiklit) Balığı Özellikleri ve Bakımı

Calvus Balığı Özellikleri ve Bakımı