İlk Kez Kedi Sahibi Oluyoruz Yardım Rica Ediyoruz

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Goran

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar,

Dün akşam saat 22'de 3 aylık dişi scottish fold sahiplendik. Eve gelene kadar sakince kucağımda durdu, evde de bir süre eşimin dizinde sakince oturuyordu sonra yere bıraktık ve koltukların altına kaçarak sürekli saklanmaya başladı. Biz de başta üstüne çok gitmemek için çok fazla ellemedik fakat yanından uyumak için ayrıldığımızda sabaha kadar aralıksız miyavladı. Gece uyanıp yanına gittiğimde susuyor ama beni gördüğünde kaçacak delik arıyordu. Mama, su ve kumunu odanın ortasına bırakmıştık biz uyurken mamasını dağıtmış fakat kumuna çıkmamış tuvaletini yapmamıştı. Gece boyu hiç uyumadan sabaha kadar miyavlayıp tuvaletini yapmadığı için biraz tedirgin olduk. Bir sağlık sorunu olabilir mi? Bu durumda kedimize nasıl yaklaşmamız gerekiyor. O yerinden çıkana kadar hiç dokunmayalım mı yoksa zorla bir kaç kez kucağımıza alıp sakinleştirerek kucağa alıştıralım mı? (Kediyi alırken annesinin sahibi yavruyu 15 dk kucağında sakinleştirerek bize verdi ve kedi arabada çok sakindi.)
Tecrübemiz olmadığı için tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ederiz. Ne zaman ufaklık ile iletişim kurabileceğimizi merak ediyoruz.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Hayırlı olsun ailenizin yeni ferdi :)
Öncelikle sizden kaçması normal. Çünkü yeni bir ortam, yeni bir yuva içinde. Evin bütün kapılarını açın, gezsin bütün evi. Kumunu da evin ortasına değil de normalde kullanacağı yere koyun. Mamayı da acikinca eli mahkum yiyecek :)
Saklanacağı yerleri kapatın mesela bizimki de ilk geldiğinde koltukların arkasına girmişti, bütün gece evde kedi aramistik :)
Şimdi evin sahibi kendisi biz misafiriz. Alışacak korku evresinde 1 hafta böyle geçecek maalesef. Sabredin

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle yeni evine ve sizin kokunuza alışmalı.. Size korkmadan yaklaşması için mümkün olduğunca onun seviyesine inerek yani yere oturarak, yatarak, eğilerek iletişime geçerseniz size olan korkusu oldukça azalacaktır. Aynı zamanda yanınıza geldiği zamanlarda siz onu değil, o sizi sevmeli. Elinizi sakin bir şekilde yüzüne doğru götürüp kokunuzu tanımasına izin verirseniz size olan korkusu kısa süre içerisinde geçecektir. Onunla doğru bir şekilde iletşime geçebilmek için, çeşitli oyuncaklar ve ödül mamalarını kullanabilirsiniz. Oyuncakla oynatırken ani hareket yapmamaya özen göstermeli ve ödül mamasını verirken başta avcunuza mamayı döküp ona koklatmalısınız sonrasında isterse elinizden isterse yerden yiyebilir. Yeni ortam onu biraz ürküttüğünden davranışları oldukça normal, merak etmeyin.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir ömür boyu zaman geçirmenizi diliyorum bir de rica etsem kedinizin fotoğrafını görebilir miyim? merak ettim :)