İlk Kedi Klonlama Deneyi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çinde gerçekleşen olayda bir şirket, ilk kedi klonlama işlemini gerçekleştirdi. Huang Yu isimli kişinin Garlic isimli British shorthair cinsi kedisini klonlayan şirket bu işlem için 35.000 dolar aldı. Ölen kedisini evinin yakınındaki bir parka gömen Huang Yu, kısa bir süre sonra klonlama ile ilgili bir makale okuyunca kedisini gömdüğü yerden çıkarıp dolapta saklamaya karar verdi. Gerekli araştırma ve görüşmeler sonunda kedisini klonlattı.
1-thecostofclo.jpg

Sinogene isimli şirketin şirketin CEO’su Mi Jidong, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Aslını söylemek gerekirse müşterilerimizin birçoğu, yalnızca birkaç sene önce mezun olmuş gençler. Evcil hayvanlarını aileden biri olarak görüyorlar. Hayvan klonlama, genç neslin duygusal ihtiyaçlarını karşılıyor.”
1-garlicsowner.jpg

23 yaşındaki Huang, “Garlic öldüğünde çok üzüldüm” dedi. “Gerçeklerle yüz yüze gelemediğim için ani bir ölümdü. Onu hastaneye götüremediğim için kendimi suçluyorum, bu da ölümüne neden oldu.”dedi.

Garlic’ isimli kedinin klonunun sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda davranış olarak da ölen kedisine benzediğini belirten Huang kedisini klonlattığı için son derece mutlu.

Konu evcil.tv 'den alınmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Başlığa Çin'de yazmamışım pardon 🤗 bu arada genelde klonlanan kedilerin %30u 30gün içinde ölüyormuş başka bir sitede böyle yazıyor

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Gerçekten çok şaşırdım, daha başımıza neler gelecek. Tabii bir insan kaybettiği dostuna yeniden kavuşmak ister fakat 30 gün içerisinde o ölümü yaşarsa yeniden kaybedecek ve acı çekecek. Bu o kişi için dayanılmaz bir hâle gelir...

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Ben bunun biraz daha biyolojik kısmına odaklanıyorum nedense. Bu işlemin sıklaştığını yani bir gün her insanın ölen ayvanını klonlattığını ve çiftleşmesi konusunda tedbir almadığını düşünüyorum. o coğrafyadaki popülasyon içindeki gen havuzu iyice daralmış olur.

Belki klonlama değil ama benzer bir örnek ülkemizde sağır doğan Dogo argentinolarla ilgili. Bir çok ülkede benzer vakalar olsa da ülkemizde çok arttı. KİF in secere kaydını almayı durdurmasının akabinde merdiven altı üreticiler her buldukları köpekleri kan hattına aldırış etmeden çiftleştirmeye başladılar. hatta aynı batından doğan yavruları birbiriyle, hatta ve hatta anne-çocuk, baba-çocuk eşleşmesini bile çok yapan oldu. (Bunun, bazı şartlar altında gerekli izinler alınarak sadece ırkın yararına olacak durumlarda yapılması doğrudur).
Merdiven altı üreticilerin (Bundan kasıt her önüne gelenin, yani 15 yaşındaki çocuk ta bunu yaptı, köpekten 3 kuruş kazanmak isteyen de yaptı) sağır geni olan yetişkin hayvanları çiftleştirmesinden ötürü barınaklar sağır dogolar ile dolmaya başladı.

Yarışmaya katılamayan, dolayısıyla ölçümü ve mizac kontrolü yapılamadığı için üretim izni konusu kapanmış durumda. Eskiden yetişkin köpeğinizi ölçtürüp eğer ırk standardına uygunsa üretime elverişli ya da üretimi yapılması uygun değildir evrağı alınırdı.

Konu yine nereden nereye geldi. hehehehehe

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, çok haklısınız hocam, sizin yazılarınız akıcı oluyor ben okurken sıkılmıyorum (ki, okumayı da çok severim). İnsanların para uğruna yapmadıkları bir şey söyleyin hocam? Tabii bunu tüm insanlığa mâl ederek söylemem de ahmaklık olur ama, Şanışer diyor bir parçasında: para için şerefini yedirdin be insanoğlu eline sağlık, diye. Üzülerek katılıyoruz.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@Tevfik hocam siz daha iyi bilirsiniz, Scottish kedilerinin kemik sorunları ile ilgili bir video görmüştüm, ne kadar doğru bilmiyorum. İnsanların estetik kaygılarından ötürü gözsel olarak güzel ama biyolojik olarak zayıf canlılar yaratıyoruz.
Dün gece yolda araçtaki bir arkadaşım bir anısını anlatırken cümle içinde "250 TL ye pitbull" gibi ifadeler geçti. tüylerim diken diken oluyor. Nefis le doğduk, keşke hısla doğmasaydık.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, estağfurullah hocam. Doğru söylüyorsunuz, scottish kediler mutasyon olarak üretiliyor ve aslında mutasyona uğrayan birçok kedi de acı çekiyor, kimse bunun farkında değil.

Aslında farkındalar ama işlerine gelmiyor desem yeridir... tabii besleyen kişiye de bir şey diyemeyiz, saygı duymak gerekiyor.