İkinci Kedi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba tekrarda

Cok konu acıyorum ancak bilgi paylaşımının önemini bildiğimden ve cok boş vaktim oldugundan azıcık hareketlendireyim diyorum :D

Benım 5 aylık velete kardeş alıyorum bugun sıkıntı olmaz ise, 3 aylık dişi simsiyah bir yavru. Daha önce kaza gecilmiş tedavi görmüş arka bacaklarından.
Garibanı kimse istememiş, benim hanımda "ayy kıyamam" diyip alalım dedi.

Simdi esas konu benim canavar. İnsan düşmanı bir kedi olarak (insan kanepe perde dolap cekmece bulaşıkmakınası herşeye düşman kendisi) 2 ihtimali yorumlamanızı istiyorum.

-Kedi geldi ve şaşırtıcı biçimde 2side birbirine sokuldu, sevgi yumağı oldular. Bunları direk başbaşa bırakmamda sıkıntı olur mu? yani 1 saat sonra 3. dünya savaşı cıkar mı durduk yere? İşe gideceğim cünkü , ona göre bırakacağım. benimki 2 kilo, gelecek ufaklık 1kilo max.

-Kedi geldi 2sinden birisi ya da 2side birbirini sevmedi, alıştırmak için 2 farklı odada kum - mama kabı - yatakları değiştirerek koku alışkanlıgı kazandırma ve günde 1 er saat koklaşmalarına izin vererek alıstıracagm sanırım değil mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Birbirlerine karşı sevgi yumağı olsalar ilk birkaç gün yalnız bırakmamak da fayda var. Devamlı yan yana olup iş mamaya gelince birbirini döven kediler var, bunlara karşı hazırlıklı olmak lazım. :D
Yazdığınız alıştırma şekli doğru. Koku alışkanlığı ile birbirlerine alışmalarını sağlayabilirsiniz. Koku alıştırması sonrasında günlük bir saat ortak alanda görüştürmeli, gün geçtikçe bu süreyi uzatmalısınız. En sonunda da ikisine de bütün evi açık hâle getirmelisiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ufaklığı aldim, bize alışması 2 saat sürmedi ancak Luna hırlıyor tısslıyor. Ayrı odalarda tutuyoruz.
Iç paraziti var dışkısında gördüm, yarin veterinere götüreceğim. Kumları herşeyi ayrı zaten, bulasmaz değil mi?

Ahanda kendisi, Lucy ismi, Lucifer koyacaktık kız çocuğu diye koymadık:D

IMG_20201118_192133_194.jpg

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@arn, ahhahah aynısını ben de yapacaktım erkek alınca Lucifer adı için. Ama bizim kiz nefret etti. İnşallah alışır. Keşke parazitlerini yaptırıp soksaydiniz eve. Dış paraziti yoktur umarım.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
ic dış paraziti 1 ay önce yapılmış. ama ona rağmen iç parazit var :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
veterinere gittim, iç dış yaptırdım.
kedi gayet sağlıklı ama iç parazit nedeniyle öteki kedi ile 1 hafta ayrı tutun dedi, ortak kum özellikle kullanılmamalıymış.

garibanın poposundan beyaz beyaz şeyler dökülüyo :(

benim apaçi de ablalık yapacağına tısss tısss tısss :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce size birşey sormak istiyorum.

1 hafta aynı odada salamayacagım için alışma süreçleri cok uzayacak, birbirlerinin malzemelerini de kullandırtamıyorum iç parazit nedeniyle.

yeni kedi de sıkıntı yok o eskisi ile oynamak istiyor ama luna apaçisi izin vermiyor.

Kedim otekini sevdiğim zaman elime sinen kokudan dolayı bana da atar yapıyor bazen. yeni kediyi sevip kokusunu elime bulaştırıp eski kedimi sevsem, koku alışkanlıgından kaynaklı Lucy'e de alışır mı zamanla? yadırgamaz en azından diye düşünüyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Başka kedinin kokusu sizin üzerinize sinerse sizi kıskanabilir ve diğer kediye alışamayabilir. Hatta ilk zamanlarda yeni gelen kedinizi eski kedinizin önünde sevmemelisiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
alışacak bir şekilde, başka caresi yok :D

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
İkinci gün, hala öteki ufaklıgı ellediğim zaman eski veletim bendeki kokuya saldırı moduna geçiyor :(

parazit mevzusundan daha yüzyüze getiremedim

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
5 gün sonunda ilerlememiz sıfır :(

eskisi hiç kabul etmiyor, iyice psikolojisi bozuldu

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Koku alıştırmasını nasıl yapıyorsunuz?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
iç parazit sıkıntımız nedeniyle su an sadece oyuncak ve yanlarında duran havlu ile koku alıştırması yapıyorum.

Ancak gariptir ki yeni kokunun sinmiş olduğu taşıma kabını odaya bıraktıgımda içine girip oynayan eski kedim bende koku oldugu zaman deliriyor. (gerci ilk güne göre biraz azaldı)

ama fark etmiyor, 2si aynı odada oldugunda lucy kafeste ise luna kitlenip ona bakarak dakikalarca hırlayıp tıslıyor, lucy kafeste değil koltukta ise gitgide yaklasıp tıslıyor ve hırlıyor. lucy sıkıntı yaratmadıgından ve daha kucuk oldugundan tepki vermiyor ama ani hareket yapsa luna üstüne atlayacak gibi.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sizi kıskandığı için bu şekilde tepki veriyor olabilir. Kedinizin yanına giderken kesinlikle diğer kedinizin kokusunu taşımamalısınız. Gerekirse kıyafetlerinizi bile değiştirmeniz gerekir. Koku alıştırması yalnızca eşyalar ile yapılmalıdır. Kendi elinizde koku olduğu zaman kedinizi yalnızca düşman olarak görecektir. Yan yana getirdiğinizde bile yeni gelen kedinizi sevmemeli, yalnızca eski kedinize ilgi göstermelisiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce

kokuyu taşımama imkanım yok birisi salonda birisi oturma odasında, sürekli ikiside üstüme zıplıyor mutfaga vs. giderken :)

Luna'ya Lucy'nin havlusunu koyup alıştırmaya calısıyorum, önceden üstümüze koku sindiğinde ya da kokusu sinmiş eşyasını gördüğünde sinirleniyordu artık umursamıyor.

Odaları parazit nedeniyle komple değiştiremiyoruz, Lucy'i box içinde ara ara salona getiriyorum, Luna box'un gidine gidip hırlıyor ara ara tısslıyor, Lucy ses cıkarmıyor.

2 gündür aksamları eşim Luna'yı ben Lucy'i tutup aynı odaya alıyoruz. Lucy'i kaçamayacagı şekilde yastık ve kendim ile birlikte kücük etrafı kapalı alan oluşturup yanıma oturtuyorum. Luna benim üstüme ya da yastıgın üstüne cıkıp tepemizden Lucy'e tıslayıp hırlıyor. Dün merak ettim nolacak diye, Luna yukardan aşağıya doğru pati attı 2 kere, Lucy de artık sinirlendi karşılık verdi ki hiç sinirlenmez normalde.

Gün geçtikce alışmak yerine, dibine girip gözdağı verme konusunda cesaretlendi. AÇıkçası benim şahsi fikrim gerçekten kavga mı edecekler yoksa napacaklar görmek için iksiini de odaya serbestce bırakmak.

KEsin kavga cıkar ama cok büyük kavga olmadıgı sürece aralarında hallederler, eğer kavga büyürse ayırırım diye düşünüyorum.

Eşim de ya birisi birisinin gözüne tırnak atarsa ya da bi yerleri kanarsa diye korkuyor.

Napacagımı bilemedim, 1 haftadır huzur yok, mutfaga wc e giderken kapı aralandıgı anda diğerinin odasına fırlıyorlar (saldırı değil canları sıkıldıgından gezmek istiyorlar)

Alışmazlarsa geri vermek de istemiyorum , kimse almaz Lucy'i. Sakatlık gecirmiş , yaramaz ve siyah. Bence cok güzel ama insanlar cok şekilci.