İki Kediyi Birbirine Alıştırmak

merve

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
12 Nis 2020
Mesajlar
27
Tepkime puanı
22
Puanları
3
Konum
Zonguldak
Kediler, bireysellik ve özgürlük duyguları sebebiyle kendi yaşam alanı olarak belirledikleri yere başka bir kedinin ya da hayvanın girmesini genelde istemezler. Bazı kediler eve yeni gelen hayvan arkadaşlarına çok kolay alışsa da bu kedilerin sayısı oldukça azdır. Ancak bu sizi korkutmasın. İki kediyi birbirine alıştırmak için vereceğimiz tavsiyeler ile bu dönemi stressiz ve hasarsız bir şekilde atlatabilirsiniz.

Acele Etmemek Çok Önemlidir

Kedi dostunuza yeni bir arkadaş gelmesi, psikolojisi açısından çok faydalıdır. Özellikle evde uzun süre yalnız kalmak zorunda olan kediler için yeni bir arkadaş evde sıkılmamasını sağlayıp daha mutlu bir kedi olmasına yardımcı olacaktır.

Eve ikinci bir kedi alınmadan önce ev ortamı yeni kediye göre ayarlanmalıdır. Yeni dostunuz, ilk bir hafta ya da on gün süreyle eski kedinizden farklı bir odada kalmalı, mümkünse hiç tanıştırılmamalıdır. Bunun için ayrı bir oda yeni gelecek kedi dostunuz için ayarlanabilir. Böylece yeni kedinin eve alışması kolaylaştırılmış ve 2 kediyi birbirine alıştırmak için ilk adım atılmış olacaktır.

Kokular ile İki Kediyi Birbirine Alıştırmak

Kediler tanıştırılmak için direkt olarak yüz yüze getirilmemelidir. Önce birbirlerinin kokularını tanımaları, alışma sürecinde çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü kediler kokular ile iletişim kurar ve tanıdık kokulara karşı saldırganlık göstermezler.

Bunun için yeni dostunuzu sevdiğiniz kıyafetlerinizle eski kedi dostunuzu sevebilir, birbirlerinin oynadıkları oyuncakları değiştirip onları bu oyuncaklarla oynatabilir veya bir kediyi sevip elinizdeki kokuyu kaybetmeden elinizi diğer kedinize koklatarak kedilerinizin birbirine alışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kumlarını çok az bir süre yer değiştirip yine koklayarak uzaktan tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte sabırlı olmanız ve en az bir haftayı doldurmadan kedi dostlarınızı tanıştırmamanız oldukça önemlidir.

iki-kedinin-birbirine-anlasmasi.png


Yüz Yüze Tanıştırma

En az bir hafta kedilerinizin kokularını birbirine alıştırdıktan sonra artık onları yüz yüze getirebilirsiniz. Bunu yaparken iki dostunuzun da stres olmayacağı bir ortam oluşturmanız oldukça önemlidir. Ayrıca hemen birbirleri ile can ciğer kuzu sarması olmalarını da beklemeyin. Onlara zaman tanımanız, psikolojilerinin bozulmamasını ve birbirlerine düşman olmamalarını sağlayacaktır.

Tanıştırma aşamasında en büyük yapılan iki kedinin zorla birbirine yaklaştırılmasıdır. Bu onların birbirine alışmasını sağlamadığı gibi ters etki yapıp birbirlerinden nefret etmelerine sebep olabilir. Onları kendi hallerine bırakmak, birbirlerini koklamalarına müsaade etmek yapılacak en doğru şey olacaktır.

Kedi dostlarınızın tanıştıktan sonraki en önemli zamanı geceleridir. Çünkü geceleri çoğunlukla uyuyarak geçiren kediler, güvende olmak ve bu güven duygusuyla uyumak isterler. Henüz yeni tanıştıkları bir kedinin uyudukları ortamda olması, bu güven duygusunun zedelenmesine ve kedi dostlarınızın stres olmasına sebep olabilir. Bu sebeple yeni tanışan kediler birbirlerine alışana kadar aynı odada uyumamalıdır. Gün içerisinde birbirlerinin bulunduğu odalarda durmak, iki kediyi birbirine alışmak için yeterlidir.

İki Kediyi Birbirine Alıştırma Sürecinde Kısırlaştırmanın Önemi

Kısırlaştırma, iki kediyi birbirine alıştırmak konusunda çoğu kişinin göz ardı ettiği bir konu olsa da aslında en önemli konulardan biridir. Genelde dişi kedinin erkeklerle, erkek kedilerin dişilerde daha kolay anlaştığı söylenir ama bu konuda bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Ancak kısır olmayan dişi kediler, kızgınlık döneminde olmadığı zamanlarda çevresindeki erkek kedileri tehdit olarak algılar ve kendilerine yaklaştırmaz. Bu durum birbirlerine alışma sürelerini uzatır. Kısır dişi kediler ise hormonların ortadan kalkması sebebiyle çevresindekileri tehdit olarak algılamaktan vazgeçer. Hatta annelik duygusu ile bile yaklaşabilir. Aynı durum erkek kediler için de geçerlidir. Kısırlaştırma sonrası erkek kediler sakinleşir, savaşçı ruhunu bırakır ve daha uysal bir kedi haline gelir. Bu da birbirlerine alışma sürecini kolaylaştırır.

Önce Kendi Düşüncelerinizi Değiştirin

Dostlarınızın birbirine hemen alışmasını, sevimli pozlar vermelerini istiyor olabilirsiniz ama maalesef bir süre sabretmeniz ve onlara gereken anlayışı göstermeniz gerekiyor. İki kediyi birbirine alıştırmak bir ay ile altı ay arasında sürebilir. İlk bir ay geçtikten sonra hala alışmamış olsalar bile pes etmemek ve sabretmeye devam etmek gereklidir. Çünkü bir ay uzun bir zaman olarak görülse de onlar için oldukça kısadır.

Ayrıca bu sürede sahiplerin tavrı ve düşünceleri en önemli noktalardan biridir. Çünkü kediler sahiplerinin duygularını anlar ve onlardan etkilenir. Eğer birbirlerine alışmayacaklarını düşünürseniz dostlarınız da bu fikre adapte olur, ancak birbirlerine alışmak zorunda olduklarını, yeni hayatlarının bu şekilde devam edeceklerini düşünürseniz, kedileriniz de bu fikri benimser ve alışmak için çaba gösterir.
 

Benzer konular