İguanadan anlayan birisi bakabilir mi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

mevlutunal

Yeni Üye
Flagyl 125 mg/5 ml oral süspansiyonu 48 saatte bir olacak şekilde 1 ml olarak verebilirsiniz ama bu bir antibiyotik ve reçete edilmesi lazım.

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
Birşey diyeceğim tabi konuya hakim değilim ama yasal mı iguana beslemek çünkü geçenlerde fenomen birinin evcil maymununa el koydularda :)
Maalesef kırmızı yanaklı kaplumbağa dışında hiçbir sürüngen ülkemizde yasal değil. Sürüngen yüzünden benim 2 yıldır mahkemem sürüyor ve 2 boa yılanı için cezası büyük ciddi bir suçlama ile yargılanıyorum

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@serhates, sanırım egzotik birçok hayvanı beslemek yasak? Sizi birisi mi şikayet etti? Nereden ulaştılar da nasıl dava açtılar? Bu durumu merak ettim şimdi

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
Geçmiş olsun. Sürüngen türlerinde çok fazla görülen hastalık. Cilt kısmı, pullu veya kalın zar olduğunda, dışarıdaki bakterilerin en kolay ulaşabildiği yer genelde ağız ve göz çevresi. Ağız içinde deformasyon ne durumda ve ağız içi rengi nedir?

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
@serhates, sanırım egzotik birçok hayvanı beslemek yasak? Sizi birisi mi şikayet etti? Nereden ulaştılar da nasıl dava açtılar? Bu durumu merak ettim şimdi
Ben yaklaşık 16 yıldır sürüngen,kemirgen,eklembacaklı vs besledim. Ticari amaçlı değil. Tamamiyle bi tutku ve hobiydi. Aşk diyebilirim, o denli. Ama sürüngene heves eden bir arkadaş yüzünden, ben bunu ticari amaçlı bulundurduğum yazıldı. Tarım, milli parklar, gümrük müdürlüğü bana dava açtı. İlk duruşmada o arkadaş doğruyu söyleyip, ticareti kendisi yaptığını demesine rağmen, ben bulundurmaktan ve ortaklıktan davalıyım. Bu olay beni en sevdiğim canlılardan uzaklaştırdı. 160bin tl para+5 yıl hapis ile yargılanıyorum. Dava sürmekte

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@serhates, ciddi anlamda bayağı şaşkına döndüm gece gece. Çok geçmiş olsun hocam gerçekten ne diyeceğimi de bilemiyorum. Egzotik hayvanların evde bakılmasının yasak olduğunu biliyordun ama bu denli cezaların olduğunu bilmiyordum. Yeniden çok geçmiş olsun hocam🙏🏻 Açıkçası umarım en kısa zamanda geçer ve gider.

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
Cites belgesi vs bizim ülkemizde sürüngen için hikaye. Sürüngen camiasından bi çok citesli sürüngenden işlem yapılanda oldu. Sana tavsiyem, iguananı veterinere lütfen kaçak göçek götür. Aksi birine denk gelirsen, derdini anlatamazsın. Canlında en yakın hayvanat bahçesine eziyet görmeye gider

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
@serhates, ciddi anlamda bayağı şaşkına döndüm gece gece. Çok geçmiş olsun hocam gerçekten ne diyeceğimi de bilemiyorum. Egzotik hayvanların evde bakılmasının yasak olduğunu biliyordun ama bu denli cezaların olduğunu bilmiyordum. Yeniden çok geçmiş olsun hocam🙏🏻 Açıkçası umarım en kısa zamanda geçer ve gider.
Teşekkür ederim, karşı tarafta bakanlık avukatları olunca. Bendeki 4 avukatında eli kolu bağlı oluyor. Adalet sistemi işte. Hayvan sevmek suç

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu
Geçmiş olsun. Sürüngen türlerinde çok fazla görülen hastalık. Cilt kısmı, pullu veya kalın zar olduğunda, dışarıdaki bakterilerin en kolay ulaşabildiği yer genelde ağız ve göz çevresi. Ağız içinde deformasyon ne durumda ve ağız içi rengi nedir?
ağızının içine bakmaya çalıştım ve bir şey göremedim bek büyük ihtimal ile apse olabilir mevlutunal abimin dediği gibi ağızının yanında akıntı gibi bir şey oluyor veya oda kabuklaşıyor

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Flagyl 125 mg/5 ml oral süspansiyonu 48 saatte bir olacak şekilde 1 ml olarak verebilirsiniz ama bu bir antibiyotik ve reçete edilmesi lazım.
Flagly ilacını ben de balığıma kullanacaktım. Eczaneye sormuştum ama antibiyotik olduğu için reçete ile satıldığını söyledi. Yani balıklar için üretilmiş olanı var ama zor buluyor, flagly çoğu iç parazitte kullanılıyor aslında. Alan nereden asıl alıyor bilmiyorum ama?

Ben birkaç ay önce bir petshopta görmüştüm iguana. Yasak değil diye biliyorum. Yani petshopta öyle küçük bir yer değil, çoğu yere göre güzel ve büyük bir mağaza. Yasak hayvan satacaklarını da zannetmiyorum. Kardeşim zebra ispinozu sormaya gitmişti bir ara yasaklandığı için ellerinde yoktu. Doğadan alınıyormuş galiba, evde üretim yapıldığı hakkında belgesi olandan almaya başlayacaklarmış, öyle birşeydi yani tam hakim değilim konuya.
Kısaca yasak olsa satmazlardı diye düşünüyorum. Birkaç ayda değişmiş olabilir mi ki? :unsure:

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
Flagly ilacını ben de balığıma kullanacaktım. Eczaneye sormuştum ama antibiyotik olduğu için reçete ile satıldığını söyledi. Yani balıklar için üretilmiş olanı var ama zor buluyor, flagly çoğu iç parazitte kullanılıyor aslında. Alan nereden asıl alıyor bilmiyorum ama?

Ben birkaç ay önce bir petshopta görmüştüm iguana. Yasak değil diye biliyorum. Yani petshopta öyle küçük bir yer değil, çoğu yere göre güzel ve büyük bir mağaza. Yasak hayvan satacaklarını da zannetmiyorum. Kardeşim zebra ispinozu sormaya gitmişti bir ara yasaklandığı için ellerinde yoktu. Doğadan alınıyormuş galiba, evde üretim yapıldığı hakkında belgesi olandan almaya başlayacaklarmış, öyle birşeydi yani tam hakim değilim konuya.
Kısaca yasak olsa satmazlardı diye düşünüyorum. Birkaç ayda değişmiş olabilir mi ki? :unsure:
Birkaç aylık olay değil. Tarım il müdürlüğü, orman bakanlığı fln şuan için birşey demiyor. Bana onların duruşmalarda söylediğini söyleyim. Bileziksiz muhabbet kuşu satılması bile kanunen yasak. He balık nasıl olacak sorduğumda da cevapsız kaldılar.Yaklaşık 3 yıldır bir konu var, daha onaylanmaya sıra gelmedi. Petshoplar canlı hayvan satamayacak, satmak isterse canlı için sicil nosu alıcak ve veteriner hekim çalıştırmak zorunda. Sürüngen derneği vs çok uğraştık, yasallaştırmak için ama ne yazıkkı ülkemiz canlı besleme konusunda hep geri gidiyor