İguanadan anlayan birisi bakabilir mi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu
Benim iguanam 4-5 yaşları civarında yavruluktan beri bende ağızının üst tarafında şişlik oluştu ve kabuk bağlıyor diş tarafları yemek yerken bazen kanıyor tahminimce intihap oluşmuş galiba orada fakat nasıl oluştuğunu bilmiyorum darbe almış olabilir fakat çok uzun zamandır var şişlik olsa geçerdi diye düşünüyorum birisi yardımcı olabilir mi ?
5e9c61ab-245c-466d-9035-31b4b911672f.jpg

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu
konuyu yanlış yere açmış olabilirim birisinin tavsiyesi üzerine geldim kusura bakmayın nereye açacağımı bulamadım taşırsanız sevinirim ilgili yere

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun anlamam ama çok güzel duruyor iguana, daha önce evinde besleyen kişiyle pek karşılaşmadım. Site içerisinde @mevlutunal hocamız herkese yardımcı oluyor sağolsun sizin de konunuzu görür diye tahmin ediyorum

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
İguana besleyen çevremde yok hocam ama birkaç kişiye yazdım, erkenden dönüş yaparlarsa burada paylaşırım direkt.

Emirhano

Hayvansever
Kedi Dostu
Birşey diyeceğim tabi konuya hakim değilim ama yasal mı iguana beslemek çünkü geçenlerde fenomen birinin evcil maymununa el koydularda :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hiç bir yere çarpmış mıydı?

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu
Hiç bir yere çarpmış mıydı?
çarpmış olabilir ama etrafta o kadar sıkıntı yaratacak bir şey yok evde serbest geziyor çok hareketli atlıyor zıplıyor ama bu kadar sıkıntı yaratacak çarpması olmamıştır diye düşünüyorum 2-3 haftadır var çünkü geçer diye pek bir şey yapmamıştım fakat geçmedi

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ağzından yapışkan bir sıvı akıyor mu yoksa sadece kanaması mı oluyor? İltihap ise mutlaka bir veteriner hekim görmeli.

mevlutunal

Yeni Üye
Benim iguanam 4-5 yaşları civarında yavruluktan beri bende ağızının üst tarafında şişlik oluştu ve kabuk bağlıyor diş tarafları yemek yerken bazen kanıyor tahminimce intihap oluşmuş galiba orada fakat nasıl oluştuğunu bilmiyorum darbe almış olabilir fakat çok uzun zamandır var şişlik olsa geçerdi diye düşünüyorum birisi yardımcı olabilir mi ?Ekli dosyayı görüntüle 1862
iguanalarda yaygın görülen apse oluşumları vardır muhtemelen sizin hayvanınızda da bu oluşmuş . Yumuşak dokulara etkili antibiyotik vermeniz gerekecek ama reçete edilmesi lazım. İlaç önerebilirim

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu
iguanalarda yaygın görülen apse oluşumları vardır muhtemelen sizin hayvanınızda da bu oluşmuş . Yumuşak dokulara etkili antibiyotik vermeniz gerekecek ama reçete edilmesi lazım. İlaç önerebilirim
çok sevinirim , bir tane facebook grubunda aynı benimki gibi olmuş fakat ondaki şişlik sertmiş kemik hastalığımı ne varmış ondan olabilir diyor benim iguanamda öyle bir risk oluşur mu ? teşekkür ederim herkese ve size yardımlarınız için

mevlutunal

Yeni Üye
çok sevinirim , bir tane facebook grubunda aynı benimki gibi olmuş fakat ondaki şişlik sertmiş kemik hastalığımı ne varmış ondan olabilir diyor benim iguanamda öyle bir risk oluşur mu ? teşekkür ederim herkese ve size yardımlarınız için
normal şartlarda muayene edilip bakılması lazım dokusu nasıl , içeriğinın kıvamı vs nasıl ama muayene ettiremem şuan diyorsanız tahminen yüksek ihtimalle olan apselere yönelik yardımcı olabilirim. Fotoğraf olduğu için yüzde yüz kesin birşey söyleyemem

mevlutunal

Yeni Üye

bakın örneğin bu fotoğrafta okla gösterilen yerde abse var.Sizinki ile aynı yer aynı görüntü , çok yaygın bir durum. Dediğim gibi ben normalde önce muayene edilmesi taraftarıyım. Gerekirse abse ise drenajı yapılmalı. Ama böyle bir imkan yoksa hayvanın iyiliği için en azından medikal tedaviye başlanması için yadımcı olurum

MehmetBNGL

Hayvansever
EklemBacakli Dostu

bakın örneğin bu fotoğrafta okla gösterilen yerde abse var.Sizinki ile aynı yer aynı görüntü , çok yaygın bir durum. Dediğim gibi ben normalde önce muayene edilmesi taraftarıyım. Gerekirse abse ise drenajı yapılmalı. Ama böyle bir imkan yoksa hayvanın iyiliği için en azından medikal tedaviye başlanması için yadımcı olurum
corona yüzünden dışarı çıkmamız mümkün değil ve açık veteriner bulabilir miyim bilmiyorum ilaç vs önerebilirseniz ondan alabilirim