İdrarda kristal.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısır olmayan 8 aylık erkek kedim Bowie bir süredir idrar yapmadan önce bağırıyordu ya da günde bir defa çiş yapmaya başlamıştı. Veteriner, idrarını getirmemi istedi. Kristal çıktı ve iki-üç ay boyunca Hills S/D kullanması gerektiğini söyledi.(Bir buçuk kilosu 140 lira, ben indirimde 360'a on kilo Nd alırdım) Royal'le başlayan hayatına 4 kilo proplan kitten yiyerek devam etti ve en son Nd tahılsız kitten mama almıştım toplu olarak. İki kilo proplan elimde kaldı, aldığım açılmamış 5 kilo kitten ile 3 kilo düşük tahıllı kısır mamasını(yakında kısırlaştırmayı düşündüğüm için) iade etmek durumunda kaldım(Nd'yi tatmasını çok istemiştim oysa). İşin kötüsü şu ki insanlar ne idüğü belli olmayan market mamalarıyla, Enjoy, Bonacibo vs. ile kedilerini besleyip 10 yaşına bile getirebilirken benim kedim kısırlaşmadığı ve kötü mamalarda beslenmediği hâlde(en iyiler olmasa da...) nasıl böyle oldu? :( Tedavi süreci bitince de yine nereye taşınırsak taşınalım veterinerler dışında bulunamayacak mamalarından önerdi(muhtemelern yine çok pahalı)Şu an işim olmayınca o mamalara hiç yetişemem, Hills kısır yedirebilirim ancak. Onu da çok istemiyorum yedirmek. İçerik olarak Proplan bile gözüme daha güzel geliyor. En azından kurutulmuş et var diye. Mikroskopta bana da gösterdikten sonra mamasını sordu, Proplan diyince(Klinikte de sattıklarındandı) şu aralar o mamayı yiyen birkaç kedinin daha aynı sorunla geldiğini söyledi, Nd'ye geçireceğimi söyleyince onun da kötü etkileyebileceğini söyledi. Üç ihtimal var kristali için. Benimki suyu çok içmeyen, zorla içirmeye çalıştığım bir kedi. Bu sorun ortaya çıkmadan önce kaptan içmeyi bir anda bırakında dehidrasyona uğramasın diye mecburen yalayıp durduğu çeşmeden içirmeye başlamıştım ve bir aydan fazla bir süre ondan su içti.Ya susuzluk, ya çeşme suyu ya da mama kaynaklı yani. Veteriner çeşme suyundan da olabileceğini söyledi ve zorla da olsa içmeyi reddetse de bir şekilde içme suyunu içirmem gerektiğini. Şu anda lavabonun üstüne çıkarıp kapağını deldiğim pet şişeden kaba dökerek elimden içiriyorum kabını ellemediği için ve buna rağmen günde 200 ml falan içmiyor asla, çok az miktarda içiyor. S/D de bitti bitecek ama hâlâ daha ben zorlamadığım sürece günde bir çiş yapmakta ısrarcı ve tuvaletinin yanına koyunca beni dövüyor. Bundan sonra da istemeye istemeye mecbur Hills kullanacağız gibi... :( Bir de şundan korkuyorum. Tedavi bitip iyileştirdikten sonra ben bu çocuğu kısırlaştırmaya korkuyorum ama yaptırmam da lazım, ama idrar kanalları kısırlıktan sonra iyice daralıyormuş.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hills sd mamanın içinde tuz var yani mamayı kullanmanız böbrekleri açısından hiç doğru bir seçim olmayacaktır. Üriner sisteme yardımcı birkaç mama araştırıp size yazacağım. Kristalin çeşme suyundan olması muhtemel çünkü Eskişehirîn suyu çok pis, klorlu ve kireçli. Çoğu zaman bulanık akıyor. Kediler için su şelalesi önerebilirim. Eğer denediyseniz kendiniz mama hazırlayıp içine su seviyesi yüksek besinler eklerseniz su ihtiyacını besinden karşılayabilirsiniz. Kuru mama ile bu pek mümkün olmayacaktır. Kendiniz mama yapamasanız bile soslu yaş mama verdiğinizde su ihtiyacı yüksek miktarda karşılanır.

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
En fazla üç ay dedi o mama için, idrar tahlili sonucunda teknisyen tutuşturdu elime otomatik olarak. Şimdilik elimden içiriyorum, kendim iş bulunca almayı düşünüyorum şelale. Tedavi bitiminde önerdiğiniz mamaları bir araştırabilirim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Son zamanlarda biraz yoğunum en kısa zamanda araştırmamı tamamlayıp size döneceğim. Biraz gecikirsem kusura bakmayın :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bardaktan icirmeyi denediniz mi? Su kabini mamasinin yanında bulundurmayın. Nefret ediyorlar ondan. İçme suyu içmesi daha iyi olur bence de. Tokat'ın suyu da felaket kireçli ben içme suyu veriyorum. Maaşallah var bizimkinin bol bol içiyor çok şükür. Socrabbitin dediği gibi hills aşırı tuzlu mama. Veteriner kendi sattigini önermiş olabilir. Araştırmak lazım en iyisi nedir bu durumlarda diye. Çok geçmiş olsun :(

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Sorun değil, ne demek. Tedavi süreci bitene dek vaktiniz var hatta. 😅 Mamanın arkasında bile 3 aydan fazla kullanmayın tarzı bir şey yazdığından zaten gidici o mama. Sadece birinci pakette aşırı gelişme göremedim henüz, ikinci pakette erimiş olsalar da üçüncüye hiç başlamasak diye umuyorum. Mamaya başladığımız ilk 7 gün sabah akşam da augumentin içirtti, ne eziyetlerle içirdim farkettirmeden sever gibi yapıp bir anda tutarak.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hills'in satış stratejisi zaten veterinerler üzerinden mama satışını gerçekleştirmek. Pet shop vs. önerisi ile Hills mama alan çok az kişi gördüm

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Bardaktan icirmeyi denediniz mi? Su kabini mamasinin yanında bulundurmayın. Nefret ediyorlar ondan. İçme suyu içmesi daha iyi olur bence de. Tokat'ın suyu da felaket kireçli ben içme suyu veriyorum. Maaşallah var bizimkinin bol bol içiyor çok şükür. Socrabbitin dediği gibi hills aşırı tuzlu mama. Veteriner kendi sattigini önermiş olabilir. Araştırmak lazım en iyisi nedir bu durumlarda diye. Çok geçmiş olsun :(
Sadece proplanın , royalin ve hills in var sanırım ve hiçbir siteden satın alınamıyor reçeteliler, sadece kliniklerde. Oradan almasam reçeteli mama başka markayı bile nereden bulurum bilmiyorum. Eskiden Proplan ve Hills'in her mamasından satıyordu, ishal zamanı royal baby yedirirken "ona devam" demişti toplaması için kakasını. Son gittiğimde iki markanın da normal mamalarının hepsini kaldırmışlardı, sadece reçeteli olanlar vardı raflarında.
Su konusuna gelince... Mama kabının yanında, koridorda ve banyoda su kabı var, içmiyor. Evdeki plastik, cam, porselen ve demir(çelik değil ama eski usül metalik kase) kaplar denedim,. Maşrapayı da banyodaysa nadiren kafa daldırıyor ama evde yaşlı falan olunca kontrol edemiyorum, uyarsam da onu kullanıp içinde çeşme suyu bırakabiliyorlar ve boşaltıyorum o yüzden. Maşrapayı odama koyduğumda da içmedi. Küçükken plastik kabı varken bile bitiriyordu suyu, demirde de bitiriyordu neredeyse ama nedense bir gün bizim çeşmede elimizi yıkadığımızı keşfetti ve yalandı, birkaç kez bizimkiler de kıyamayıp izin vermiş. Toptan bıraktı içme suyunu. Şimdi pet şişeyle musluk taklidi yapıyorum. Tabi bu numara lavabonun üstünde olmazsa işeyaramıyor, orada da az içiyor genelde. Kimi zaman içiyor ama azıcık, kimi zaman da oraya koyunca inmeye çalışıyor. Hani kendisi oraya çıkıp miyavlasa illa ki evdeki biri gidip ona su içirir. Çeşme içiyorken çok da güzel miyavlıyordu lavaboda, kandırıkçılık yapınca zorlamaya döndü.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir de aklıma gelmişken, çeşme suyunu damla damla akarken mi içiyor yoksa siz azar azar akıttığınızda mı?

bowie

Hayvansever
Kedi Dostu
Açmazsak inatla yalıyor ve ısırıyordu çeşmeyi. Şişeyle kandırmaya başlamadan önce de çok ince akacak şekilde en kısıkta içiyordu, damla damla değil.