Ideal Kum ölçüsü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kimisi tüm kumu boşalt topakları alırsın sadece , 3 hafta sonra komple değiştirirsin diyor.
Kimisi 1 CM kalınlığında koy topakları al, eksildikçe ekle diyor.
Sizce?

Bu arada ben komple döktüm 3 hafta oldu kokmaya başladı, malum küçük parçacıklar alınmıyor kürek ile. Içinde belli oluyor iyice alınamayanlar

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Açıkçası kum konusunda herkes bildiğini okuyor, bunun hakkında genelgeçer bir bilgi vermek pek mümkün değil. :D Bence kumu tek seferde boşaltmak yerine 1-2 cm kum koymanız daha doğru olur. Bu şekilde kirli kum temiz kumun arasında daha kolay ayırt edilir, kum azaldıkça kumu yenileyeceğinizden kumun kokma ihtimali de en aza düşer.
Kokuyu önlemedeki tek sorun kumun değişim süresi de değil elbette. Bazı kumlar kokuyu hapsetmiyor ve devamlı kötü kokuya sebep oluyor.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizimkinin kum kabı baya büyük ve kapalı. Ben 5kg kumu döküyorum. Her gün temizliyorum en kotu 2 günde bir. 3 haftada bir de tamamen değiştiriyorum.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
proline topaklanan sabunlu kedi kumu kullanıyorum, gerçekten cok ferah ve güzel.

3 hafta olmasına ragmen performansı iyi ama işte ne kadar hergün temizlesem de çişinin o minik parcacıkları alınamıyor kumdan.

bu defada 1-2 cm koyup denerim, size yorumlarımı iletirim

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
1-2 cm kum koyarsanız o kum topaklanmaz çamur gibi olur kaba yapışır, temizlemek de işkence olur. 7-8 cm koyulmalı ki güzel topaklansın kolay temizlensin.

Küreğiniz dar aralıklı olsun mutlaka, trixie'nin küreği var bizde hem büyük bir kürek, hem de dar aralıklı ben çok memnunum.

Dyge

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben kum kalitesinin önemli olduğunu anladım 3 aylık süreçte...
Yüksekliği de deneyeceğim

leydi_minnoş

Hayvansever
Kopek Dostu
Arkadaşlar kediniz için olmaz ama benim ki gibi eşelemeden çişini yapan köpüşünüz varsa
Uyguladığım bu çareyi deneyebilirsiniz.ben % 99 başarı oranı yakaladım:)ayrıca içeri kum taşıma olayıda sıfıra yakın oldu

* Çok uygun fiyata aldığım,pencereler için kullanılan sineklik kullandım.yanlardan lastik veya bez koli bandı ile sarıyorum ki kayıp düşmesin.1 Milyoncularda geniş lastikler ver bunu kullanmanızı tavsiye ederim hem pratik hem kullanışlı olacaktır.

**Yıkanabilir olduğu için uygun zamanlarda yıkayıp yine defalarca uzun süre kullanacağım.

***EN ÖNEMLİSİDE ! çiş bölgemize de artık kum yapışmıyor,betonite kum olduğu için bunu ne kadar temizlesem de kızımın kumu yalayıp yutma ihtimali çok yüksekti ( gece biz uyurken özellikle )

Ben bu yöntem ile çok rahatladım umarım sizlerinde işine yarar .Bir teşekkür etmeniz yeterli:)

Kediler için bu yöntem kesinlikle işe yaramaz denemeyin :)

WhatsApp Image 2020-09-13 at 04.13.43 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-09-13 at 04.13.43.jpeg

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
su an 2 cm kalınlıgında bir kum koyarak devam ediyorum (yarım paket) , açıkçası temizliği vs. cok daha kolay.

Ancak benim kız eşeleyip dibe çişini yaptıgı için muhtemel en fazla 10 günde bir değiştirmem ve yıkamam gerekecek kabı

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@arn, kloroplastinkine bir şey olmuyor. Ben aylardır oyle kullanıyorum. Bir süre sonra alışır.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mercan, ben açmıyorum hiç. En büyük boyu alıyorum. Bizimki de çok kasıyor ama hiç yirtmadi daha.

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mercan, ben açmıyorum hiç. En büyük boyu alıyorum. Bizimki de çok kasıyor ama hiç yirtmadi daha.
Açmıyorum derken poşeti kaba geçirmek yerine açmadan zemine mi seriyorsunuz anlamadım. Ama poşetin amacı zaten kabı temiz tutmak ve kumu değiştirmek gerektiğinde direkt alıp atmak kolayca, bu şekilde kullanmanın faydası ne ki?

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sinemelawen, siz koroplastın normal kalın çöp torbasını diyorsanız o yırtılmayabilir evet, biz kedi kumu torbasını kullanmıştık, o çok kalın değildi normal kalınlıktaydı.